A sürgősségi ellátásban, ahol minden másodperc számít, a Semmelweis Egyetem új szintre emelte a diagnosztikai lehetőségeket. Magyarországon elsőként itt helyeztek üzembe két, világszínvonalú Siemens Naeotom Alpha fotonszámláló CT-t, amelyek az orvosi képalkotás legújabb technológiai csúcsát képviselik. Ezek a készülékek nemcsak gyorsabbak és pontosabbak, de alacsonyabb sugárdózis mellett is kiváló térbeli felbontású képeket készítenek, lehetővé téve az elváltozások korai felismerését.
Úttörő technológia a sürgősségi és traumatológiai ellátásban
A sürgősségi és traumatológiai esetek, például stroke-gyanús, belső vérzéses vagy mellkasi fájdalommal küzdő betegek kivizsgálása különösen gyors és pontos diagnosztikát igényel. Ezért a Semmelweis Egyetem a világ legkorszerűbb CT-készülékét, a Siemens Naeotom Alpha CT-t állította szolgálatba, amely képes akár 0,11 milliméteres elváltozásokat is észlelni.
A berendezés rendkívüli gyorsaságát bizonyítja, hogy egy teljes testvizsgálat mindössze két másodpercet vesz igénybe.
Dr. Merkely Béla, az egyetem rektora hangsúlyozta, hogy a két csúcstechnológiás készülék beszerzése mérföldkő az intézmény történetében, és egyértelműen igazolja az egyetem vezető szerepét a régióban.
Az ország zászlóshajó intézményeként célunk, hogy példát mutassunk az oktatás, a kutatás és a gyógyítás terén
mondta a rektor.
Három év alatt világszínvonalú eredmények
Az első fotonszámláló CT-t három évvel ezelőtt állították üzembe, azóta több mint 30 ezer vizsgálatot végeztek el vele.
A Semmelweis Egyetem tartja a világcsúcsot az egy nap alatt elvégzett CT-vizsgálatok számában: egyetlen nap alatt 150 beteget vizsgáltak meg a készülékkel. Az új berendezés segítségével évente akár 30 ezer sürgősségi vizsgálat is elvégezhető.
A traumatológiai és sürgősségi ellátásban különösen fontos az, hogy a betegek vizsgálata és ellátása azonnal megkezdődhessen. Dr. Maurovich Horvat Pál, az Orvosi Képalkotó Klinika igazgatója kiemelte, hogy
az új CT-laborban kialakított sokktalanító és műtői környezet lehetővé teszi a kritikus állapotú betegek azonnali kezelését, akár a CT-asztalon is.
Nemzetközi együttműködés a kardiológiai kutatásban
A Siemens Naeotom Alpha CT nemcsak a sürgősségi ellátásban, hanem a kardiológiai képalkotásban is kulcsszerepet játszik.
Az egyetem nemzetközi kutatóhálózatot hozott létre, amelyben a technológiát alkalmazó külföldi klinikák is részt vesznek.
Egy közös adatbázis segítségével a katéteres billentyűbeültetés előtti diagnosztikai eredményeket elemzik, ami új tudományos eredményekkel gazdagíthatja a szív- és érrendszeri betegségek kezelését.
Egyedülálló jövő az orvosi képalkotásban
A Semmelweis Egyetem az idei évben 50 milliárd forintot fordít építkezésre és infrastruktúrafejlesztésre, amelynek része az új CT-technológia bevezetése.
A beruházás révén az intézmény nemcsak Magyarország, hanem egész Európa egyik legmodernebb gyógyító központjává válhat.
Az új Siemens Naeotom Alpha CT-k nemcsak a betegek életminőségét javítják, hanem lehetőséget teremtenek a tudományos előrelépésekre is, hozzájárulva ahhoz, hogy a Semmelweis Egyetem tovább erősítse nemzetközi elismertségét.