fbpx

A belga atomreaktorok francia kézben vannak, amelyek támogatását most vizsgálja az EU

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított annak megállapítására, hogy összhangban van-e az európai uniós versenyszabályokkal az állami támogatás, amelyet két belgiumi atomreaktor üzemidejének meghosszabbításához nyújtanának – közölte az EU brüsszeli végrehajtó testülete.

A belga kormány tavaly döntött az ország két legfiatalabb atomreaktora, a Doel 4 és a Tihange 3 üzemidejének tízéves, 2035-ig tartó meghosszabbításáról. Az atomreaktorok tulajdonjogának 90 százaléka a francia Engie leányvállalata, az Electrabel, 10 százaléka az ugyancsak francia Luminus vállalat kezében van.

A belga kormány azért döntött a két reaktor üzemidejének meghosszabbításáról, hogy „megőrizzék a villamosenergia-ellátás biztonságát” Belgiumban és a szomszédos országokban, miközben a széntüzelésből származó villamos energia arányát „a lehető legalacsonyabb szinten” tartják.

Ennek érdekében a belga állam javasolta az Electrabelnek egy 50-50 százalékos vegyesvállalat létrehozását, amely a Luminusszal együtt lenne az erőművek tulajdonosa. Emellett javaslatot tettek részvényesi kölcsönök kibocsátására, kétmilliárd eurós tőkeinjekcióra és egyéb finanszírozási mechanizmusra, amely egyebek között egy mintegy 580 millió euró összegű kölcsönt foglal magába.

Az Európai Bizottság úgy véli, hogy ezeket az – állami támogatásokat tartalmazó – elemeket együtt, egy beavatkozásként kell vizsgálni. Bár a belga intézkedés indokoltnak tűnik, a testületnek kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy összeegyeztethető az uniós állami támogatási szabályokkal. Ezért döntöttek úgy, hogy mélyreható vizsgálatot indítanak az ügyben.

További hírek