A legfontosabb tennivalók most a kertben

A jó kertész télen sem pihen, bár kétségtelenül kevesebb tennivalója akad november végétől márciusig. Mivel februárban már gyakran enged a tél szorítása, a tervezés és előkészítés mellett a metszést nyugodt szívvel elvégezhetjük néhány fajta gyümölcsfán. A palántanevelést is megkezdhetjük, így tavasszal életerős növénykéket ültethetünk ki a kertbe.

A megfelelő előkészítés és gondos tervezés most megalapozza a kertünk egész éves szépségét.

A természetben minden hónapnak megvan a jelentősége, ha februárban odafigyelünk kertünk szükségleteire, tavasszal és nyáron élvezhetjük tudatos munkánk gyümölcsét.

Gyümölcsfák metszése

Február a gyümölcsfák metszésének ideális hónapja, különösen, ha az enyhe időjárás megengedi.

A metszés segíti a fák egészségét, serkenti a növekedést, és javítja a terméshozamot. Az almatermésű gyümölcsfák metszésére most van a legjobb idő, míg a csonthéjas gyümölcsfákat (szilva, barack, cseresznye, meggy) inkább a tavasz elején érdemes megmetszeni, hogy elkerüljük a betegségek terjedését.

Februárban az almatermésű gyümölcsfák (alma, körte, birs) a nyugalmi időszak végén vannak, és a metszéssel nem okozhatunk számukra nehézséget.

A csonthéjasok metszése azonban inkább később, kora tavasszal vagy a virágzás előtt ajánlott, hogy elkerüljük a különféle gombás betegségek kialakulását.

Bogyósok metszése

A bogyós gyümölcsöket nagyjából február végétől március közepéig lehet metszeni, amikor már túl vagyunk a komolyabb fagyokon, de a növények még nem indultak növekedésnek.

Ez az időszak biztosítja, hogy a metszési sebek gyorsan begyógyuljanak, és a növények tavasszal erőteljesen hajtsanak.

Egy-két ribizlibokor, néhány tő egres (köszméte), málna és szeder kiváló, mézédes alapanyagokkal látja el konyhánkat a nyári hónapokban, de a termés mennyisége nagyban függ a növények metszésétől. A málna csak az új vesszőkön hoz gyümölcsöt, a letermett vesszők eltávolítása helyet ad az újaknak, ezért a növény energiáját az új hajtások fejlesztésére tudja fordítani.

Ha a málna vagy a szederbokor túl sűrű, nehezebben szellőzik, ami kedvez a gombás betegségeknek, például a szürkepenésznek.

Dísznövények és rózsák

A rózsák februári metszése szintén fontos feladat. Ezzel elősegíthetjük az erőteljes hajtásnövekedést és a bőséges virágzást.

A rózsáknál vágjuk vissza a vékony, gyenge hajtásokat, és hagyjuk meg az erős, egészséges ágakat.

Ha vannak a kertünkben díszfák vagy cserjék, most érdemes elvégezni az alakító metszést. A túlburjánzó növényeket vágjuk vissza, hogy formásak maradjanak, és több helyük legyen a fejlődésre.

Mire ügyeljünk metszéskor?

Távolítsuk el az elhalt, beteg vagy egymást keresztező ágakat a gyümölcsfákról. Alakítsuk ki a koronát úgy, hogy a napfény egyenletesen érje a fa minden részét.

A metszés nagy gyakorlatot igénylő művelet, ezért érdemes megkérdeznünk egy szakembert vagy idősebb kertészt.

Akár egy segítőkész szomszéd is megmutathatja a metszés fortélyait. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy mindig éles metszőollót használjunk és fertőtlenítsük gyakran a szerszámokat.

A veteményes tervezése

A konyhakertet művelők számára a tél vége ideális időszak a veteményes átgondolt tervezésére. Amennyiben új kertet alakítunk ki, a hely kiválasztása kulcsfontosságú. A legtöbb zöldségnek sok napsütésre van szüksége, ezért olyan területet válasszunk, amelyet naponta legalább 6-8 órán át közvetlenül ér a napfény.

Fontos figyelembe venni a megfelelő vízelvezetést, ezért kerüljük a pangó vizes, alacsonyan fekvő területeket. A túlzott nedvesség könnyen a gyökerek rothadását okozhatja. Ha a kert szeles, ültessünk szélfogó gyanánt sövényt.

Veteményesünk megtervezése előtt vizsgáljuk meg a talaj minőségét. A homokos, laza szerkezetű talaj könnyen kezelhető, de kevésbé tartja a nedvességet, míg az agyagos, túlságosan kötött talajt lazítani kell. Komposzt vagy istállótrágya adagolásával javíthatjuk a talaj tápanyag- és humusztartalmát.

Készítsünk vetési tervet

A sikeres veteményeshez fontos a megfelelő időzítés.

Készítsünk vetési tervet, amely tartalmazza a zöldségek ültetési idejét, a várható betakarítás időpontját, és azt is, mikor szabadul fel hely újabb növények számára.

Válasszunk olyan növényeket, amelyek jól alkalmazkodnak a helyi éghajlati viszonyokhoz és talajhoz. Ha kezdők vagyunk, érdemes könnyen termeszthető zöldségekkel kezdeni. A retek, a saláta, a cukkini vagy a zöldborsó sikerélményt nyújthat a kezdeti időszakban.

Március és április folyamán „indíthatunk” retekkel, spenóttal és borsóval, májusban érkezhetnek a paradicsom és paprika palánták, valamint a cukkini. Júniustól másodvetést végezhetünk salátából, céklából.

Növénytársítások

A növénytársítások tudatos alkalmazásával elkerülhetjük a kártevők pusztítását és növelhetjük a terméshozamot. Egyes növények segítik egymás növekedését, míg mások gátolhatják azt.

Sárgarépa és hagyma – Egymás kártevőit távol tartják.

Paradicsom és bazsalikom – A bazsalikom távol tartja a kártevőket, és javítja a paradicsom ízét.

Uborka és kapor: A kapor serkenti az uborka növekedését és segít elriasztani a levéltetveket.

Káposzta és zeller: A zeller riasztja a káposztalepkét, így megvédi a káposztát a kártevőktől.

A fűszernövényekről sem feledkezzünk meg a tervezéskor.

A rozmaring védelmet nyújt a bab számára a kártevőkkel szemben, míg a kakukkfű az eper mellett tehet jó szolgálatot, távol tartja a csigákat és javítja az gyümölcs aromáját.

Magvetés és palántanevelés védett helyen

Ha korai zöldségeket szeretnénk, februárban ideje elkezdeni a palántanevelést belső térben.

A paradicsom, paprika és padlizsán magjai már ezekben a napokban elvethetők cserépbe vagy palántanevelő tálcákba,

így mire a fagyok elmúlnak, erős palántáink lehetnek. Mindenképpen világos, meleg helyet biztosítsunk a fejlődő növényeknek, így hamarabb elérhetik a kívánt nagyságot.

A beltéri palántanevelés odafigyelést igényel, de ha megfelelően végezzük, erős és bőtermő növényeket kaphatunk. Palántaneveléskor a megfelelő hőmérséklet, fény és víz kombinációja a siker kulcsa.

Ha február végén elvetjük a palántákat, körülbelül 6–8 hetes korukban, az utolsó fagyok után április végén kiültethetjük őket a szabadba.

Tavaszi virágok előkészítése

Februárban a kert már ébredezik, és a megfelelő előkészületekkel segíthetjük a tavaszi virágokat. A már elültetett hagymás tavaszi virágok (tulipán, nárcisz, jácint, krókusz) februárban előbújhatnak, ezért különösen óvni kell őket.

Ha hirtelen kemény fagyok várhatók, takarjuk le a fiatal hajtásokat mulccsal.

Arra is ügyeljünk, hogy a talaj ne legyen túl nedves, mert károsíthatja a hagymákat. Ha az időjárás engedi, megoszthatjuk a túlburjánzott évelőket.

További hírek