A fővárosi ingatlanpiacon idén áprilisban az átlagosan 1,6 millió forintos vagy azt meghaladó négyzetméterárú lakások kerültek túlsúlyba, a budai oldalon például az adásvételek 41 százaléka ebben az ársávban történt – közölte saját adatai alapján a Duna House.
Hozzátették, hogy a pesti oldalon is jelentős változást figyeltek meg: négyzetméterenként az 1,2 millió forint feletti kategóriákba tavaly még a tranzakciók 13 százaléka tartozott, idén viszont már a 38 százaléka.
Felidézték, hogy
tavaly áprilisban Budapesten, különösen a pesti oldalon a négyzetméterenkénti 600-800 ezer forintos ársáv volt a legjellemzőbb, ide tartozott az eladások 34 százaléka.
A Duna House szerint a hirtelen változás hátterében az áll, hogy a bizonytalan gazdasági környezet és az inflációs nyomás hatására a vevők egyre inkább az értékálló ingatlanokat keresik, különösen a budai oldal kedvelt városrészeiben.
Fontos tényező még a megváltozott finanszírozási környezet: az állami támogatási programok magasabb összeghatárú ingatlanok elérését is lehetővé tették, így többen beléphettek a korábban még elérhetetlennek tűnő árkategóriákba.
Rámutattak, hogy
2025 tavaszán több nagy értékű budai fejlesztés került a piacra, amelyek jelentősen növelték a magas árkategóriájú eladások számát.
Mindezek mellett a külföldi vásárlók aránya is nőtt, különösen az ukrán, orosz és közel-keleti befektetők körében.
A közlemény idézte Szegő Pétert, a Duna House PR és elemzési szakértőjét, aki szerint a jelenlegi tendencia mögött akár egy tartós piaci szerkezetváltás is körvonalazódhat, különösen abban az esetben, ha a prémiumkínálat tovább bővül, és a vásárlói hajlandóság a magasabb árak mellett is fennmarad.
Ugyanakkor a középkategóriás és a megfizethetőbb lakások iránt továbbra is erős a kereslet. A kérdés csupán az, hogy ezek milyen arányban jelennek meg ténylegesen a piacon – tette hozzá a szakember.