fbpx

Bezavarhat-e a merénylet az amerikai elnökválasztásba?

Sokkolta a világ közvéleményét, hogy Donald Trump amerikai elnökjelölt ellen merényletet kíséreltek meg. Szerencsére a volt elnök jól van, már el is hagyhatta a kórházat, ugyanakkor egy ártatlan ember és a merénylő életket vesztették. A drámai esemény egy már eleve drámai kampányban okoz újabb fordulatot.

2024. július 13-án a jobb fülén eltalálták Donald Trumpot , az Egyesült Államok 45. elnökét, a Republikánus Párt 2024-es elnökjelöltjét. A politikus éppen választási nagygyűlést tartott a pennsylvaniai Butler mellett, amikor egy nem túl távoli gyárépület tetejéről i a 20 éves Thomas Matthew Crooks egy AR-15 típusú félautomata puskával nyolc lövést adott le. Egy az eseményt védő mesterlövész megölte, de a gyikos addig egy néző életét már kioltotta.

Ronald Reagan amerikai elnököt 1981-ben lőtték meg, azóta ez volt az első alkalom, hogy elnökjelölt, vagy elnök merényletkísérlet célpontjává vált. Joe Biden elnök, a feltételezett demokrata elnökjelölt elítélte a merényletet, és felszólított minden amerikait, hogy ítélje el a beteg erőszakot.

Választási esélyek

Természetesen egy ilyen szörnyű tett után mindenkinek az az első reakciója, hogy eddig és ne tovább és a jó érzésű embereknek a kommentekben sem mocskolódnak, hanem a sérültek felépüléséért szorítanak. Ugyanakkor az tagadhatatlan, hogy

a merénylet igazán érzékeny pillanatban érkezett, akkor, amikor az ország azt találgatta, hogy vajon visszalép-e Joe Biden, illetve számít-e, hogy Donald

Trump az esküdtek szerint több vádpontban bűnös, illetve további eljárások elé néz. A politikai ökölszabály szerint, ha valaki ellen merényletet kísérelnek meg, ha megsérül, az növeli az esélyeit, de fussunk rá, hogy miként is állnak az előkészületek.

Választási menetrend

November 5-én az Egyesült Államok elnököt választ. Nagyon sokig biztosnak tűnt, hogy két korábbi elnök, vagyis a mostani, a demokrata Joe Biden és az eggyel korábbi, vagyis a republikánus Donald Trump küzdenek meg egymással.

Aztán Donald Trumpról kiderült, hogy bűnös az esküdtek szerint egy büntetőügyben, ami szokatlan, nem volt még olyan, hogy az elnökjelölt éppen ítéletre vár, majd Joe Biden szerepelt annyira gyengén egy tévévitán, hogy komolyan felmerült az alkalmatlansága és a lecserélése a finisben. Ha ezt a republikánusok mondják, nem meglepő, de Bident leglelkesebb hívei, például neves filmipari szereplők is megkímélnék az újabb ciklustól.

Trump büntetőügye

Azzal, hogy Donald Trumpra rálőttek, az elnök megsérült, de szerencsére nem súlyosan, mintha még tovább nőtt volna annak az esélye, hogy Trump lesz az elnökjelölt. De egyáltalán miért merülhetett fel, hogy nem ő indul?

Nagyjából egy hónapja úgy zajlik a kampány, hogy New Yorkban az esküdtszék üzleti iratok meghamisítása és egyéb vádpontok miatt bűnösnek találta Donald Trumpot, aki akár letöltendő börtönbüntetést is kaphat, miközben a jogi eljárás aligha fog egyhamar befejeződni.

Különös módon az ítéletnek, az eljárásoknak sem a republikánusok, sem a demokraták nem örülnek. A republikánusok szerint csodálatos ikonjuk jogi zaklatása elvtelen támadás, így akarják megakadályozni a deep state (a mély állam) képviselői, hogy egyáltalán elindulhasson, visszatérhessen és folytathassa a munkáját. A deep state-nek az összeesküvés-elméletektől sem idegenkedő szavazók a washingtoni bürokraták, illetve a szolgálatok egymással is összefonódó mély hálózatát tartják.

A demokraták is ezt mondják. Ők természetesen nem Trump győzelmét szeretnék, hanem éppen attól tartanak, de attól félnek, hogy az eljárások csak jobban mozgósíthatják a republikánus szavazókat, akik fel lesznek tüzelve.

Le akarjátok csukni a hősünket? Csak azért is rá szavazunk, de még elvisszük a családtagjainkat, a barátainkat, az ismerőseinket is. Vagyis demokrata oldalról egy kis csend és nyugalom nem lenne rossz.

Az eljárás

És hova álljanak a belgák? Mit mondanak azok, akik annyira nem a választás kimenetele alapján ítélik meg az eljárásokat? Hát, ők azt, hogy akár egy politikai cirkusz miatt indul valaki ellen eljárás, akár egy politikai cirkusz miatt nem indul valaki ellen eljárás, az rossz. Az igazságszolgáltatás csak végezze a dolgát, ne befolyásolja olyan mellékkörülmény, hogy az amerikai elnökjelöltről van szó! Mindenesetre valójában Donald Trump esetében nem kevés és nem kicsi ügyről van szó. Ráadásul az esküdtek New Yorkban mind a 34 vádpontban bűnösnek találták a volt elnököt.

A bonyolult vádpontok zöme arról szól, hogy az erősen önjáró elnök megszegte a kampányfinanszírozási szabályokat, adót csalt és jelentős összeget, 130 ezer dollár fizetett Stormy Daniels pornósztárnak, hogy hallgasson a viszonyukról. Ez sem hangzik jól, de a kampányelszámolásban ezt jogi kiadásként könyvelték Hogy a sztori még szebb legyen, Trump másoknak is fizetett mindenféle okokból hallgatási pénzt, hiába, akinek „élénk” a magánélete, van mit eltakarítania, ha a feddhetetlen elnökjelölt szerepére pályázik.

Elítélik, felmentik, kegyelmet kap?

Leültetik az elnököt? Elképzelhető, de azért nem valószínű. Mentőkörülmény, hogy a bűncselekmények nem voltak erőszakosak, Donald Trump büntetlen előéletű, de súlyosbító tényező, ahogyan a tárgyalásokon viselkedett, fenyegetőzött, amilyen nyilatkozatokat adott a bírók korruptságáról. Ez a harciasság politikailag megtérülhetett, de akár növelhetik is a később kiszabandó büntetési tételt.

Donad Trump mindenesetre csillagászati összegeket költ ügyvédekre, ők majd biztosan nagyon elhúzzák a fellebbezést és mindent ízekre szednek, ahogyan az már az amerikai filmekből ismert jogi eljárásokban lenni szokott. Vagyis talán valószínűbb a pénzbüntetés, a közmunka s a hasonlók, de ha tényleg elítélik, az olyan vicces jogi kérdéseket is felvet, hogy a kegyelmi jogkörrel is rendelkező amerikai elnök adhat-e kegyemet önmagának?

Megosztott közvélemény

Az amerikaiak állítólag nem igazán követik Trump jogi ügyeit, abban nem igazán tájékozottak A demokrata szavazók szerint bűnös, a republikánusok szerint nem. És persze van még egy rakás egyéb eljárás is folyamatban Trump ellen, egy volt újságírót a már megszületett ítélet szerint zaklatott, majd meg is rágalmazott. A fiával is benyelt egy komoly büntetést egy üzleti csalás ügyében.

A republikánusok szerint mindenesetre mindez szégyen, demokrata ármány, a jog megcsúfolása.

A demokraták szerint is szégyen, de persze szerintük nem a bíróságra nézve, hanem Donald Trumpra, és most mindössze annyi derült ki, hogy senki nem áll a törvények felett.

Donald Trump azért szinte biztosan elindulhat a választáson, mert az amerikai alkotmány csak annyit ír elő, hogy az elnöknek amerikai állampolgárnak kell lennie, el kell múlnia 35 évesnek, az országban kellett születnie, és a jelöltség előtt 14 évig az Egyesült Államokban kellett laknia.

Eközben Joe Biden

Joe Biden nem bűnös semmiben, csak ő meg éppen öreg, gyenge és néha elég kínos. A nagyon várt nagy Donald Trump – Joe Biden vitán mindez nagyon kiütközött. Joe Biden ugyanis kifejezetten gyengén muzsikált. Állítólag nem mindig ilyen kínos, de pontosan a legfontosabb fellépésén, a nagy tévévitán leszerepelt.

Akik védik, azt mondják, hogy van olyan a színészeknél is, hogy álmukból felverve is tudnak egy monológot, a főpróba is remekül sikerül, de a premier alatt belesülnek a mondandójukba. Biden nagyon belesült, ami felvetette, hogy mennyire alkalmas jelölt. Idő még egy kicsi van, mert a republikánusok júliusban, de a demokraták csak augusztusban véglegesítik az indulást. Trumpot nem fogják visszahívni, valószínűleg Bident sem, de már Hollywood is ilyen jelzéseket adott le.

Az amerikai filmipar központja ugyan nem politikai szuperguruk gyülekezete, de az Egyesült Államokban a legnagyobb sztárok is nyíltan vállalják politikai nézeteiket. Elsőként talán Stephen King író fogalmazta meg, hogy jobb lenne, ha Biden visszalépne, utána pedig nagyhatalmú producerek, sztárok, filmesek sora például Michael Moore és George Clooney is csatlakozott hozzá. A jól ismert demokrata szavazók nem bántották nagyon, de úgy ítélték meg, hogy bármennyire is becsülik Bident, ő már nem alkalmas, túl idős ehhez a kihíváshoz.

Így most találgatások vannak arról, hogy amennyiben mégsem ő indulna, akkor ki. Természetesen a legnagyobb esélyes a beugrásra Kamala Harris alelnök lenne, aki viszont valójában kifejezetten gyenge teljesítményt nyújtott alelnökként, érdemben rosszabb a megítélése, mint Joe Bidennek.

Az amerikai elnökválasztás mindig izgalmas, de azért ennyire, mint most, talán nem volt még az elmúlt évtizedekben.

Az már szomorúbb, hogy csupa olyan izgalmat látunk, merénylet, büntetőügy, kínos elnöki szereplések, amelyek nélkül az Egyesült Államok büszkébb ország lehetne.

További hírek