fbpx

Derrick: ötven éves a legendás német krimisorozat

Egy bizonyos kor felett Magyarországon mindenki ismeri a német bűnügyi sorozatot, amelyben Stephan Derrick és Harry Klein, a maguk megnyugtató tónusában haladnak, de végül a rossz (majdnem) mindig elnyeri a méltó büntetését. Ma már a főszereplők nem élnek, de a több mint 100 országban játszott epizódok, ha talán némileg megkopott nimbusszal is, de feltűnnek a tévécsatornákon.

Derrick felügyelő idegesen járkál a szobájában, majd odafordul a társához:

– Harry, nem láttad véletlenül a táskámat?

– De igen Stephan, ott van a szemed alatt.

A viccet, és természetesen a legendás Derrick krimisorozatot a 40 feletti magyaroknak aligha kell bemutatni. Talán, aki a teljes életét már a rendszerváltás után élte, elkerülhette azt az emblematikus bűnügyi sorozatot, amely mai szemmel talán már egy kicsit lassú, talán egy kicsit kiszámítható, de a magas, a mindig mindent megnyugtatóan megoldó, konzervatív és művelt Derrick felügyelő nyomozása így is magyarok millióit kötötte le hétről, hétre.

50 év

Németországban (egészen pontosan, az NSZK-ban) éppen 50 éve, 1974-ben kezdték el vetíteni a München környéki gyilkossági esetekről szóló sorozatot.

A filmnek kultikus lett a zenéje is, amelyet Les Humphries brit zenész adott elő, itthon pedig az újra reneszánszát élő Korda György dolgozott fel „Ha bűn, hogy várok rád” címmel.

 

Bár a két főszereplő, a Stephan Derricket játszó Horst Tappert és a Harry Klein felügyelőt alakító Fritz Wepper amúgy is komoly színészi karriert és rengeteg neves filmet tudhatott magánénak (Fritz Wepper például Liza Minellivel játszott a Kabaré című Oscar-díjas musicalben is), itthon mindenki számára a Derrick-alakításokból maradtak ismertek.

A sorozatnak összesen 25 évada volt, 1998-ban fejeződtek be a forgatások, ezalatt 281 epizód készült el, vagyis gyakorlatilag nagyjából évi 10-12, azaz havi 1. Az első epizód 1974 októberében, az utolsó 1998 októberében jelent meg.

Meglepő módon volt előzménysorozata is, illetve utópróbálkozása is, de a Felügyelő, vagy a Siska itthon nem vált ismertté. Előbbiben vicces történet, hogy a címadó felügyelőt Fritz Wepper játszotta, de amikor elindult a Derrick, hirtelen Wepper testvére, Elmar Wepper lett a felügyelő. De utóbbit is a Derrick alkotópárosa, Herbert Reinecker forgatókönyvíró és Helmut Ringelmann producer készítették.

Hatalmas népszerűség

A sorozat elképesztően népszerű volt világszerte, több mint 100 országban mutatták be. Eredetileg 90 percesre tervezték az alkotók az epizódokat, mint például a Tetthely című, szintén német sorozat egyes részeit, de aztán a sok későbbi német bűnügyi sorozatban is bevált 60 perces formátum mellett maradtak.

A történetekben az alkotók figyeltek arra, hogy bár a müncheni rendőrség gyilkossági csoportja olykor szörnyű bűntényeken dolgozik, de a megjelenítés viszonylag moderált volt. Az alkotók sem nyílt brutalitást, sem pozitívan láttatott alkohol-, vagy drogfogyasztást nem mutattak, de azért a magyar nézőknek az átkosban még valamennyire így is újszerű lehetett, hogy azért a történetekben felbukkan egy kis Nyugat a drogokkal, a diszkókkal, a pubokkal, vagy a kaszinókkal.

Jellemzően egy-egy epizódban nincsen sok hallott, a leggyakrabban csak egy gyilkosság történik, de 3-nál több áldozat mindössze egyetlen részben fordult elő.

Karakterek, színészek

Derricknek természetesen volt fegyvere, de nagyjából évadonként csak egyszer használta, ahogyan egyébként nem sokat tudtunk meg a magánéletéről sem, például feltűnő komolyzenei műveltségének hátteréről, de az kiderült, hogy a felügyelő a spagettit és az autóvezetést nagyon szereti. És mivel Münchenben jártunk, a BMW városában, természetesen mindig BMW-vel jártak a nyomozók.

Igaz, a „Harry, hozd a kocsit!”, mondat, amely szintén kultikussá vált itthon, valójában nem hangzott el soha a sorozatban.

Az évek során a népszerű német színészek visszatérően tűntek fel az epizódokban, egész egyszerűen nem volt 281 különböző garnitúra színész az epizódszerepekre, így voltak jellemzően „gyanús” szereplők, akik már korábban is gyilkost alakítottak.

Aki szívesen keresne a Derrick-szereplők között, komoly, soknyelvű adatbázis érhető el a neten.

Mindenesetre a sorozatban olyan neves színészek is felbukkantak, mint Szabó István rendező egyik kedvenc színésze, Klaus Maria Brandauer, az Oscar-díjas Christoph Waltz, a Becstelen brigantik és a Django elszabadul sztárja, vagy itthon a német A klinika sorozatból ismert „Brinkmannék”, vagyis Klausjürgen Wussow, Barbara Wussow, illetve Sascha Hehn.

A sorozatban háromszor is előfordult, hogy egy színész kettős szerepet játszott, mindig ugyanabban a felállásban, vagyis egy testvérpár egyik tagját meggyilkolták, majd megérkezik a testvér, ami érthető módon megzavarja a környezetet, akár magát a gyilkost is.

Magyar kapcsolódások

A hazai nézőknek alighanem a magyar hangok is kultikussá váltak, Stephan Derrick főfelügyelőnek Szabó Ottó, majd Ujlaki Dénes, Harry Kleinnek pedig Gálvölgyi János, majd Besenczi Árpád kölcsönözte a hangját.

Az már csak a magyar nézőknek lehetett érdekes, hogy olykor, bár a sztori szempontjából nem volt jelentősége, felbukkantak magyar elemek, az egyik részben éppen egy Malév-gép landol a müncheni reptéri jelentben, egy másik epizódban pedig a Kodály zenekar koncertplakátja látszik München utcáin.

A magyar rajongóknak egyébként a mai napig van FB-csoportja, és egy időben egy napilap ajándékmellékleteként is megjelentek Derrick-epizódokat tartalmazó cédék.

És végül a feketeleves…

A rendkívül népszerű és alapvetően „kedves” sorozat becsületén talán egyetlen nagyobb folt esett, ez pedig egyes alkotók náci múltja. Herbert Reinecker forgatókönyvíró 1917-ben, Horst Tappert pedig 1923-ban született, korukból adódóan, aktív emberként élték át a náci időket. Reineckernek kellemetlenebb a múltja, ő amolyan aktív párttag, propagandista is volt a náci időkben.

Horst Tappert pedig a középiskola után lett katona, hiszen besorozták, a Waffen-SS tagja volt, a légvédelemnél, majd a páncélgránátosoknál szolgált, szovjet hadifogságban is járt.

Az, hogy mindez a rajongókat mennyire zavarta, nehezen mérhető fel, de az egyik alkotó, a neves német csatorna, a ZDF ugyan nem tagadta meg a emblematikus sorozatot, de 2013 elején úgy határozott, hogy többé már nem vetíti a Derricket.

További hírek