Minden életkorban fontos, hogy óvjuk a szemünk egészségét, csökkentsük a látást befolyásoló krónikus betegségek kialakulásának kockázatát és kerüljük el a sérüléseket. Az egyén felelősségére és a látás fontosságára hívják fel a figyelmet a szakemberek októberben, a látás hónapja kapcsán.
A nagyfokú rövidlátóknál- a -6 dioptriánál súlyosabb rövidlátásnál- nem áll meg a szemgolyó növekedése gyermekkorban, hanem utána is fokozódhat.
Ennek következtében pedig nagyobb a retinaleválás és más retina betegségek kialakulásának esélye, de a zöldhályog is gyakrabban fordul elő az ilyen betegeknél. Amennyiben nem ismerik fel időben, akár teljes vaksághoz is vezethet, pedig korai kezeléssel több megelőzhető.
Rendelkezésünkre állnak már speciális szemüvegek, valamint éjszaka viselhető kontaktlencsék, melyekkel csökkenthető a rövidlátás fokozódása. Amennyiben ezek már nem elegendőek, műtétre lehet szükség. Magyarországon csak a Debreceni Egyetemen végezzük rutinszerűen azt a beavatkozást, melynek során egy szalaggal támasztjuk meg a szemgolyót, hogy az ne növekedjen tovább
ismertette a Szemklinika igazgatója.
A rövidlátás mellett gyakori probléma a zöldhályog. A szakemberek 40 éves kor felett javasolják a rendszeres szűrést, így időben felismerhető és kezelhető a betegség.
A zöldhályog fő tünete a látótér beszűkülése, melyet azonban a betegek csak nagyon későn vesznek észre, gyakran akkor, amikor már szinte csőlátóterük van. Ekkorra már a látóidegrostok jelentős része elpusztult. A szemnyomás mérésből és szemfenék vizsgálatból álló szűréssel még időben diagnosztizálhatjuk a betegséget, és elkezdődhet a terápia
tette hozzá Fodor Mariann.
Emellett különböző szisztémás betegségek, különösen a diabétesz is súlyos szemproblémákat okozhat. Ezért nagyon fontos a cukorbetegség korai felismerése, megfelelő kezelése és a betegek rendszeres szemészeti vizsgálata.
Léteznek hirtelen látásromlást okozó betegségek, melyek egy része sürgős beavatkozást igényelhet. Ilyen például a retinaleválás, melynek gyakorisága folyamatosan nő.
A betegség kezdetén villámlátás jelentkezhet, majd később látótérkiesés és látásvesztés alakulhat ki.
Előfordulhat érelzáródás is, ami nagyon hirtelen, teljes látásvesztést okozhat.
Ilyen esetben azonnal orvoshoz kell fordulni, mert hat óra áll rendelkezésre a hatékony gyógykezelésre. A szemészek arra is figyelmeztetnek, hogy megfelelő védőszemüveggel óvjuk a szemet a sérülésektől, például a kerti munkánál és szereléskor is használjunk védőszemüveget, mert a szemünk a legfontosabb érzékszervünk.