„Év Gyógyszere” 2022: krónikus népbetegségekkel veszi fel a harcot az AstraZeneca díjnyertes készítménye

Ez a járványszerűen terjedő állapot csökkenti a gyermekek élethosszát
2023-05-11
Az SZTE is csatlakozott a világűrbe induló kisműhold projekthez
2023-05-11
Show all

„Év Gyógyszere” 2022: krónikus népbetegségekkel veszi fel a harcot az AstraZeneca díjnyertes készítménye

A Magyar Kísérletes Klinikai és Farmakológiai Társaság közel 30 éve tünteti ki minden évben a legkorszerűbb készítményeket, melyek modern terápiás lehetőségekhez segítik hozzá a betegeket hazánkban. A rangos szakmai elismerést idén az AstraZeneca gyógyszere nyerte el, mely a cukorbetegségben érintettek, valamint a szívelégtelenségben és az idült vesebetegségben szenvedők, összesen közel 2 millió magyar túlélési esélyeit és életminőségét javíthatja.

Korunk legveszélyesebb „járványai” valójában az olyan népbetegségek, mint a cukorbetegség, a szívelégtelenség, vagy az idült vesebetegség. Ezek a betegségek magyarok millióit érintik, lassan, „csendben”, de szisztematikusan teszik tönkre az emberek egészségét.

Hazánkban korábbi vizsgálatok alapján

a 2-es típusú diabétesz és annak előállapotai akár a felnőtt lakosság 15 százalékát, tehát közel 1,5 millió embert is érinthetik.

A diabétesz becslések szerint éves szinten 100 milliárd forintos nagyságrendű egészségbiztosítási kezelési költséggel jár.

A szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) betegségek jelentik a cukorbetegségben a leggyakoribb szövődményeket és halálokot:

a 2-es típusú cukorbetegség a koszorúérbetegség és a stroke előfordulási gyakoriságát 2-4-szeresére, a szívelégtelenség előfordulási esélyét 2-6-szorosára emeli.

A szívelégtelenség a felnőtt népesség 2 százalékánál jelentkezik, ráadásul több mint 10 százalék a betegségben szenvedők egyéves halálozási aránya.

A magas vérnyomás és a diabétesz emellett

az idült vesebetegség kialakulásában is jelentős szerepet játszik.

A 2-es típusú cukorbetegek mintegy 40 százaléka szenved krónikus vesebetegségben, a rossz vesefunkció jelentős mértékben hajlamosít a korai kardiovaszkuláris halálozásra, a betegek egy része végül vesepótló kezelésre, vagy veseátültetésre szorul.

A Pécsi Tudományegyetem és az AstraZeneca nemrég közzétett adatelemzésen alapuló kutatása bizonyította, hogy az idült vesebetegség egy aluldiagnosztizált népbetegség, amely akár 1,5 millió embert is érinthet itthon.

A szív, a vese működésében, illetve az olyan anyagcserebetegségek, mint a cukorbetegség hátterében tehát egyértelmű összefüggések mutatkoznak, a kapcsolódó elváltozások pedig mára civilizációs ártalmakból következő népbetegségekké nőtték ki magukat.

Az „Év Gyógyszere” 2022 díjat elnyert készítmény

hatásossága a kardiorenális megbetegedések megelőzésében és késleltetésében, illetve a gyógyszer szervvédő hatását tekintve is bizonyított.

 

Az AstraZeneca készítménye komplex terápiás módszert jelent mindhárom népbetegségben szenvedő páciensek számára egyaránt, ezzel akár 2 millió honfitársunk túlélési esélyein és életminőségén javíthat. A nyertes gyógyszert számos szakmai szempont alapján – többek között a hatásmechanizmus újdonsága, az egyszerű felhasználhatóság, a kedvező mellékhatás és interakciós profilok, költséghatékonyság, hazai K+F hozzáadott érték – ítéljük oda, az elismerés célja pedig az, hogy támogassa modern készítmények ismertségét és bevezetését és népszerűsítse az gyógyszer innovációt

– mondja Prof. Dr. Ferdinandy Péter, az MFT Elnöke, a Semmelweis Egyetem Tudományos és Innovációs Rektorhelyettese, a Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézet igazgatója.

 

Készítményünk jelenleg a világ több mint 100 országában rendelkezik jóváhagyott indikációval a 2-es típusú diabétesz (T2D), a tünetekkel járó szívelégtelenség (HF), valamint az idült vesebetegség (CKD) kezelésében. Mindez annak köszönhető, hogy folyamatos kutatási és innovációs tevékenységünkkel igyekszünk minél mélyebb bepillantást nyerni a szív-, a vese- és az anyagcserebetegségek összefüggéseibe, és olyan terápiás megoldásokat fejleszteni, melyekkel javítható a betegség-kimenetel és az életminőség, illetve csökkenthető a szövődmények kialakulásának kockázata

– teszi hozzá Dr. Szabó Lilla, az AstraZeneca kardiovaszkuláris, renális és anyagcsere (CVRM) üzletágának orvosszakmai-vezetője.

Az 1996-ban alapított „Év Gyógyszere” szakmai elismeréssel évről-évre a korszerű, hatékony készítményeket tünteti ki a Magyar Kísérletes Klinikai és Farmakológiai Társaság.

A pályázatok értékelését külső szakértők bevonásával külön Bíráló Bizottság végzi, az általuk elkészített szakvélemény ismeretében pedig az MFT Vezetőség javaslata alapján a közgyűlés dönt arról, hogy az adott évben mely készítmény kapja meg a díjat. Az elismerést május 10-én, a Semmelweis Egyetemen vehette át az AstraZeneca Kft. képviselője.

Cikk küldése e-mailben

Comments are closed.