Kína nemzeti egyészségügyi bizottsága (NHC) 30 ezer ember részvételével végez felmérést, hogy megértse a kínai fiatal párok gyermekvállalással kapcsolatos hozzáállását befolyásoló tényezőket és az azt övező félelmet, hogy ösztönző intézkedésekkel megoldást találjanak a csökkenő népesség problémájára.
A felmérésben Kína 150 megyéjének és 1500 különböző közösségnek lakói vesznek majd részt – jelentette a kínai állami média a kínai népesedési és fejlesztési kutatóközpontot idézve.
A felmérés célja, hogy elemezze „a gyermekvállalással kapcsolatos vonakodást és félelmet”, és végül termékenységi támogatással és ösztönző intézkedésekkel szolgáljon – tették hozzá.
Szung Csien, a központ demográfusa elmondta, hogy
a háromgyerekes politika és az azt támogató intézkedések 2021-es bevezetése óta a kormány létrehozott egy termékenységtámogató politikai rendszert, és a különböző régiók aktívan végrehajtották ezeket az intézkedéseket.
Meg kell értenünk, hogy a családok hogyan érzékelik ezeket a politikákat, és milyen kielégítetlen igények vannak még
hangsúlyozta.
Hozzátette: az országosan reprezentatív mintavételes felmérés választ fog adni ezekre a kérdésekre, és az adatokkal segíteni fogja a szakpolitikai keret finomítását.
Szung azt is megjegyezte, hogy bár a felmérés önmagában nem tudja hatékonyan kezelni azokat a problémákat, hogy egyesek nem akarnak vagy nem mernek gyereket vállalni, de feltárhatja a mögöttes okokat, és adatokkal szolgálhat a megoldások kidolgozásához.
A központ szerint utoljára 2021-ben végeztek országos család- és termékenységi felmérést.
2022 óta azonban Kínában népességcsökkenés tapasztalható.
A kínai nemzeti statisztikai hivatal által közzétett adatok szerint
2022 végére a szárazföldi népesség 1,41 milliárd fő volt, ami 850 ezer fővel csökkent 2021-hez képest. 1962 óta ez volt az első alkalom, hogy az ország népessége csökkent.
A gyermekvállalási kedvet tovább rontotta, hogy 2023-ban a fiatalok munkanélkülisége rekordmagas volt, csökkentek a bérek és fokozódott a válság az ingatlanszektorban is, ami kiegészülve a magas gyermekgondozási és oktatási költségek okozta teherrel, sok kínai pár visszatart a gyermekvállalástól.