Remek programnak ígérkezik az előttünk álló hosszú hétvége valamelyik délelőttjén vagy délutánján elmenni egy érdekes kiállításra. Ehhez ajánlunk most néhány különlegességet. Van közöttük klasszikus és modern, békét adó, szemet gyönyörködtető, és van, amelyik az abszurditásával éppenséggel felkavaró lehet. A magyar művészeti életben szerencsére nagy a kínálat.
Szépműészeti Múzeum
A Szépművészeti Múzeum Renoir -kiállítása ebben az ajánlóban is megérdemli a fő helyet. Hiszen ilyen nagyszabású Renoir életmű-bemutató még Európában is ritkaság számba megy. És sikerült összehozni Budapesten. A múzeum saját képei mellé a kontinensünk és a tengerentúl világhírű múzeumaiból és magángyűjteményekből is érkeztek festmények, így a tárlat Renoir egész életművét, festői korszakainak változásait is jól reprezentálja.
Amikor a külvilágból, az ukrajnai és az izraeli háború napi szörnyűségeinek szilánkjaival a szívünkben, belépünk a kiállításra, szinte hátra tántorodunk. Ott éppen az ellenkezője, az öröm és a fény tombolása fogad. És csak bámulunk, élvezzük a csodás színeket, a lebegő ecsetvonásokat, a portrék, ábrázolt alakok derűjét, a női szépséget, a bőr és a test fényben fürdő, lélegző páráját. Mindenkinek ajánljuk, hogy menjen el és merítkezzen meg a festményekből áradó életörömnek ebben a tengerében.
ResoArt Villa
Nem messze a Hősök terétől, a Városligeti Fasor sarkán, a gyönyörűen felújított szecessziós ResoArt villában, Budapesten egyedülálló magángyűjtemény hívogat. Szabó András Zsolnay-dísztárgyai várják a látogatókat. A tárlat jól érzékelteti az eredeti Zsolnay-filozófia alakulását, a használt nemes anyagok, színek, a mintakészlet, a különböző technikák, díszítések időbeni változásait. Itt látható a gyűjtő elsőként megvásárolt darabja, egy 50 cm átmérőjű, a jellegzetes tűzmadár-motívummal díszített lavór, amelyet 14 ezer forintért vett annak idején. De kiállították a gyűjtemény legnagyobb tárgyát, egy 185 cm-es, gyönyörűséges padlóvázát is, amely eredetileg a Gellért Szállóban díszelgett, a hotel megnyitásának napján – a régi felvételek tanúsága szerint a párjával együtt -, és amelyet a gyűjtő 16 millió forintért vásárolt meg egy aukción.
Várkert Bazár
Budára, a Várkert Bazárba két dolog miatt is érdemes ellátogatni a hosszú hétvégén. Egyrészt, mert megismerhetjük az Ybl 6 elnevezésű, reprezentatív új kulturális teret, amelyet nemrég avattak fel az épületkomplexumban, a névválasztással is tisztelegve a Várkert Bazár tervezője, Ybl Miklós előtt. Másrészt, mert a benne most megrendezett kiállítás lefegyverző. Vagyok, aki vagyok – címmel nagyszabású válogatást láthatunk Jáky Balázs műgyűjtő kollekciójából. Ha eltekintünk a címadó mondat szakrális eredetétől, a tekintetben is érvényes ez, hogy a tárlat a modern magyar művészet nagyszerű egyéniségeinek, legjobb alkotóinak műveit mutatja be. Hat teremben három korszak, három művészeti csoportosulás: a nevezetes Európai Iskola, az Iparterv nemzedék és az Új szenzibilitás reprezentánsainak alkotásai láthatók. Mások mellett: Korniss Dezső, Kondor Béla, Anna Margit, Vajda Lajos, Országh Lili, Csernus Tibor és Bak Imre munkáiban gyönyörködhetünk.
Ludwig Múzeum
Ha elzarándokolunk a MÜPA ikerintézményébe, az épület keleti részében található Ludwig Múzeumba, a Velencei Biennálé magyar pavilonjának bemutatóján és más érdekességeken kívül, egy egészen egyedi kiállítást is megtekinthetünk. A cukiság faktor címet viseli az a tárlat, amely a most annyira divatos, az életünk minden területét elárasztó cukiság – „cute” – témáját igyekszik körül járni a képzőművészet eszközeivel, ironikusan, sőt önironikusan. Hiszen a vizuális cukiság jelensége immár univerzális trend. Valószínűleg a popkultúrából, a rajzfilmek, videók világából ered, de az emojik, gifek, emblémák, molinók által uralja a közösségi médiát, a lelkünket is. Cukisággal reklámoznak sok terméket, és a politikusok is gyakran cukisággal igyekeznek eladni magukat. És ma még nem világos, vajon miféle társadalompszichológiai igény, hiány, válság hívta elő a giccsnek ezt a tobzódó világát. A régióban egyedülálló kiállításon 14 ország 32 képzőművésze „mondja el” erről a véleményét. Vicces, elgondolkodtató.
Bálna
Ezen a hétvégén rendezik meg a Bálnában az immár hagyományos Art Market-et, a nagyszabású nemzetközi képzőművészeti kiállítást és vásárt. Remek szórakozás ilyenkor elvegyülni a zsibongásban, bebarangolni a termeket, ki- és beugrókat, és végignézni a legkülönbözőbb stílusú festményeket, grafikákat, kisplasztikákat, művészeti installációkat, majd kiválasztani azt, ami lenyűgöz a hatásával. Aztán elgondolkodni a lehetőségeinken… Hiszen itt „eladó az egész világ”. Ebben az évben a szervezők a cigány kultúrát, a cigány képzőművészeti alkotásokat helyezik a középpontba, és erre a titokzatos, mesebeli lényektől zsongó tündérvilágra már az előzetes jelentkezések alapján belföldről is, külföldről is óriási az érdeklődés.
Várfok Galéria
Nem mindennapi kettős kiállítással várja látogatóit a Várfok Galéria. Horror, abszurditás, humor – sajátosan groteszk, mégis gyümölcsöző együttélése ez a dupla tárlat. Két festőművész: Orr Máté és Rácmolnár Sándor művei tárulnak elénk, tulajdonképpen felerősítve, kihangsúlyozva egymás alkotói jegyeit. Rácmolnár világában egyszerre van jelen a horrorfilmekből ismert, ketrecbe zárt farkasember, a középkorú férfi életkrízisének szimbóluma, és a szép nő, aki a kezében tartott repülőgéppel (!) éppenséggel a szárnyalást jeleníti meg. És micsoda egyensúly-mutatvány az egyik képen, egy szék ülésének peremén állva, az ember képtelen elvonni róla a tekintetét. Orr Máténál pedig állatok és emberek szerepelnek, egészen meghökkentő jelenetekbe és hangulatokba vonva. Ábrázolása egyszerre szimbolikus és szürreális, olykor reneszánsz képekről ismerős szentek fájdalmas teste tárulkozik fel a vászonról, máskor váratlanul a hajdani Molnár C. Pál különös festői világának levegője csapja meg a látogatót. Szóval, aki meghökkentésre, groteszk élményekre, és izgalomra vágyik a képzőművészetben, az Budapesten most itt kapja a legtöbbet. Tessék elzarándokolni a Várfok Galériába! (Persze tanácsos mindenütt előzetesen ellenőrizni az ünnepi változó nyitvatartásokat.)