fbpx

Hihetetlen siker a magyar Richter gyógyszere, a legnagyobb forgalmat hozhatja össze

A Richter Gedeon Nyrt. eredeti kutatásának legutóbbi kiemelkedő sikere a cariprazine. Az originális antipszichotikum készítmény Magyarország gyógyszertáraiban is megtalálható, az USA-ban pedig többszörös blockbuster termék lett, vagyis 1 milliárd dollár feletti forgalmat ért el. Az, hogy egy magyar gyógyszergyár, itthon felfedezett és hazai anyagiszakmai hozzájárulással kifejlesztett gyógyszerjelöltje FDA és EU törzskönyvet is szerzett, és már 64 országban elérhető, egyedülálló eredmény

2024. április 6. és 9. között Budapesten rendezik az év legnagyobb európai pszichiátriai konferenciáját (EPA 2024 – European Congress of Psychiatry), amelynek a Richter Gedeon is aktív résztvevője, hiszen a vállalat eredeti kutatásának kiemelt területe a neuropszichiátriai és neurodegeneratív betegségek széles köre. Ennek alkalmából sajtótájékoztató keretében számoltak be a Társaság vezetői a Richter eddigi kutatás-fejlesztési eredményeiről és a jövőre vonatkozó terveiről.

Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója az esemény elején kifejtette:

Több ezer pszichiáter úgy érkezik most Budapestre, hogy a pszichiátriai kutatás egyik fellegvárába látogatnak, és talán még ők sem tudják, hogy milyen fontos szerepe volt és van jelenleg is a magyar kutatóknak, kutatásoknak ezen a területen világszerte. Richteres kutatóink száma közel 1200 fő, ami a legnagyobb innovációs bázis nem csak a gyógyszeripar tekintetében az egész régióban. Az a TOP 100-as gyógyszerpiaci világranglista, melyen az eladások alapján a cariprazine is több éve szerepel, ahhoz hasonlítható kiváló eredmény, mintha egy olimpiai versenyen dobogós helyet érnénk el. Emellett a 4 alkalommal elnyert Innovációs Nagydíj – köztük a cariprazine-ért kapott elismerés is – jelzi, hogy komoly múltunk van az kutatás-fejlesztés területén. Azok a kutatók és tudósok, akik az EPA miatt most Budapestre látogatnak, a jelenleg leggyorsabban növekvő antipszichotikum kifejlesztőivel találkozhatnak, és biztosak lehetnek abban, hogy versenyképes marad ez a kutatási tevékenységünk a jövőben is.

A cariprazine fejlesztésének történetéről, a világraszóló sikertörténet lépéseiről a Richter kutatási és fejlesztési igazgatója, Dr. Greiner István számolt be:

Jelenleg egy sikeres eredeti kutatás 1,5-2,5 milliárd dollár költséggel jár, ehhez mérten kell természetesen a megtérülést is megvizsgálnunk. Visszaugorva az időben, ez persze nem volt mindig így, de már a Hyperol és a Kalmopyrin is két olyan terméke volt a cégnek, melyek világszinten is komoly sikereket hoztak a Richternek. A II. világháború óta pedig 10 originális gyógyszerünk került forgalomba. 1998 után a központi idegrendszeri kutatásunk új irányt vett, a fókusz az agyi dopamin 3 receptorra került, majd 2001-ben kivált egy D3/D2 antipszichotikum projekt, melynek végül a cariprazine lett a végeredménye. Mindezt teljes biztonsággal akkor realizálhattunk, amikor 2015-ben megkaptuk az amerikai gyógyszerhatóság, az FDA jóváhagyását, először egy magyar gyógyszergyár történetében. 2017-ben az EU-ban is megkaptuk a jóváhagyást, 2019-ben a bipoláris depresszióra, két évvel később pedig a major depresszióban szenvedő betegek (MDD) kiegészítő kezelésére is megkapta a készítmény Amerikában az engedélyt. Jelenleg fázis 2-ben van egy ígéretes molekulánk, mely az obezitás kezelésére, az étvágy csökkentésén keresztül lehet alkalmas. Az AbbVie-vel közös projekt keretében egy pszichiátriai betegség gyógyítására készülő molekulánk sikerében bízunk, amely jelenleg fázis 1 szakaszban tart, 3 másik, fázis 1-ben folyó vizsgálat mellett.

A Richter partneri kapcsolatai kulcsfontosságúak egy olyan jelentős gyógyszer globális helyzete és elérhetősége esetében, mint a cariprazine.

Ezen sikerekhez elengedhetetlenek ezek az együttműködések mind a fejlesztési, mind a törzskönyvezési, ártámogatási, sales és marketing tevékenységekben, melyek ideális esetben egymással szoros kapcsolatban vannak. Ebben nyújt nagy segítséget az elmúlt években kialakított aktív partneri hálózat.

Ezzel kapcsolatban Dr. Kóczián Kristóf, a Richter CNS üzletágának vezetője kiemelte: Célunk, hogy a cariprazine szabadalom lejártának idejére, a kismolekulás gyógyszerkutatási portfóliónkból kikerüljön egy sikeres, új originális molekula. Jelenleg 64 országban van jelen a cariprazine, Közép-Kelet Európában, Oroszországban és a FÁK térségben összesen 23 országban ráadásul a Richter saját maga végzi az értékesítést is. A bevezetés óta eddig összesen 1,3 millió beteget kezeltek ezzel a készítménnyel, 2023-ban pedig a 46. legnagyobb forgalmú innovatív gyógyszer volt közel 3 milliárd dollár forgalom mellett. Így valós esélyünk van arra, hogy a készítményünk a valaha volt legnagyobb forgalmú atipikus antipszichotikum legyen a gyógyszerek történelmében. Emellett az üzletágvezető a jövőre vonatkozó terveket is ismertette, melynek alapvető eleme a kiegyensúlyozott pipeline kialakítása, új kutatási együttműködések a vállalat partnereivel, illetve a cariprazine potenciál maximalizálása, ami új piacokat, új indikációk törzskönyvezését és új gyógyszerformákat is jelenthet.

Prof Dr. Vizi E. Szilveszter, a Richter Gedeon Nyrt. igazgatóságának elnöke, a Kísérleti Orvostudományi Intézet volt igazgatója előadásában hangsúlyozta: A pszichiátriai megbetegedések jelentős része jelenleg egyértelműen civilizációs betegség, ez meggyőződésem. Ugyanakkor pont ezek a gyógyszerek, amelyekről itt is hallhattunk, segíthetnek abban, hogy az idegrendszeri megbetegedésekben szenvedők legalább a munkaképességüket és a társadalomban való egyenrangú helyüket megőrizzék. E nélkül hatalmas összegeket, száz milliárdokat veszíthet az emberiség a munkaképtelenné váló betegek miatt. Pont ezen a területen alkot nagyot a Richter is, mely az emberiség szempontjából talán az egyik legfontosabb kutatási terület. A Richter sikerének az egyik titka, hogy ezt az országon belül meglévő farmakológiai tudást jól be tudják építeni a gyógyszerfejlesztésbe. Ilyen országnak rajtunk kívül talán csak Svájc tekinthető. A magyar szellemi tőke társult az anyagi tőkével, az eredmény pedig vitathatatlanul magyar siker lett. A magyar dolgozók tudása hatalmas, valóban exportképes, külföldön is jól eladható termékeket és eredményeket hoz létre, ez pedig az igazi multinacionális, sikeres magyar nagyvállalat ismérve. Hogy ennek legyen folytatása, szükségünk van a hazánkban meglévő szellemi tőke felhasználására, amiben a Richter Magyarországon az élen jár.

Prof Dr. Nusser Zoltán, a Kísérleti Orvostudományi Intézet (KOKI) igazgatóhelyettese a klinikai együttműködések fontosságáról beszélt, külön kiemelve a Richter és a KOKI közötti hosszú évekre visszanyúló partneri kapcsolatot. Mint mondta Intézetünk fő célja, a tudományos élvonalba tartozó kutatások támogatása, a neurobiológiai utánpótlás képzése, és természetesen az eredmények klinikai és gazdasági hasznosulásának elősegítése, amiben a Richterrel szoros és sikeres együttműködésben dolgozunk. Igyekszünk minden kutatónk számára modern, state-of-the-art műszerekhez és technológiákhoz hozzáférést biztostani, hiszen ez elengedhetetlen napjainkban a sikeres innovációhoz, és a Richter ebben is partnerünk volt az elmúlt években. A sikerességünket az is alátámasztja, hogy az elmúlt 10 évben összesen 128 olyan kiemelt publikációja volt a KOKI munkatársainak, melyek a világ legjelentősebb szakmai lapjaiban jelentek meg. Ipari partnereink között az egyik legfontosabb a Richter Gedeon, de számos más gyógyszergyárral is szoros és sikeres együttműködésben dolgozunk. Az elmúlt 20 évben összesen 95, a Richter Gedeon által támogatott közös projektünk indult, amely szám jól jelzi az együttműködés szoros és aktív jellegét is. Mindemellett több közös, nagyobb projektben is együttműködünk, mint például a Transzlációs Idegtudományi Nemzeti Laboratórium

További hírek