Hogyan kell felrakni egy tapétát? Gyorstalpaló kezdőknek

Kurtizánok titkos világa a századelőn: gyilkosság és acsarkodás
2021-02-20
Miért van négy népe az Egyesült Királyságnak, ha mindenki angolul beszél?
2021-02-21
Show all

Hogyan kell felrakni egy tapétát? Gyorstalpaló kezdőknek

Nem árulunk el azzal nagy titkot, de tapétázni pofonegyszerű. Bármennyire ijesztőnek tűnjön is elsőre, igazán nem kell attól tartanunk, hogy majd pont nekünk nem fog sikerül. Nem jár nagy kosszal, felfordulással, és viszonylag gyorsan végezhetünk vele még úgy is, hogy beleszámoljuk a kötelező száradási időt, és a falat is szakszerűen előkészítjük hozzá. Ezek amúgy is megkerülhetetlen mozzanatai a tapétázásnak, de van még pár dolog, amit mindenképp véghez kell vinnünk a tökéletes végeredményért. Mutatjuk a legfontosabb lépéseket:

Viszlát, régi tapéta!
Nem is nagyon kell magyaráznunk, hogy ez miért lényeges, mert már józan paraszti ésszel is fel lehet mérni, hogy azért, hogy felkerülhessen az új, muszáj – még ha nehézkes is – eltávolítanunk régit. Egy széles ecset vagy vastagabb festőhenger segítségével áztassuk át jó alaposan a tapétát – a tapétaeltávolító-folyadék esetében a használati útmutatóban meghatározott mennyiséget használjuk -, majd amikor már úgy néz ki, kezd szépen elválni a faltól, húzzuk le egy vagy több határozott mozdulattal! Az olyan helyeken, ahol ez nehezebben megy, spaklival bátran, de óvatosan rásegíthetünk, hogy ha lehet, a falat már nem tegyük tönkre.

Készítsük elő a falat még alaposabban!
Ha sikeresen megszabadultunk a régi, kopott tapétától, fontos, hogy ahol szükségesnek látjuk, javítsuk ki a fal egyenetlenségeit is. Ehhez használjunk némi glettet és csiszolóvásznat. Tüzetesen nézzük át a falat, és ahol jól látható repedéseket, egyenetlenségeket vagy szögek, csavarok okozta lyukakat találunk, azoknak essünk is neki! Alaposan töltsük ki glettel a lyukakat, majd ha megszáradt, csiszoljuk vissza a fal síkjáig a felületet, hogy szép és egyenletes legyen a végeredmény. Jó, ha finomszemcsés csiszolópapírt is használunk a végén, mert ettől még simább lesz a felület.

Ha ez kész, még annyi előkészítés áll előttünk, hogy a tapétázandó felületet be kell ragasztóznunk. Ez is lényeges mozzanat, mert így a fal biztosan nem fogja elszívni a tapétától a ragasztót. Mivel az előkészítés után jó, ha pihentetjük a falat úgy egy napon keresztül, nekikezdhetünk addig is a falakat pontosan lemérni, és ameddig várjuk a száradást, kiszabhatjuk előre, méretre vághatjuk a tapétát.

A felragasztáshoz nem annyira erőre, mint kézügyességre lesz szükségünk.
Ha kiszabtuk a tapétacsíkokat, ezeket a mintás felével lefelé fektessük egy asztalra vagy a földre, és egy széles ecset vagy henger segítségével ragasztózzuk be a tapéta hátoldalát. Ügyeljünk arra, hogy elsőként a tapéta közepén, hosszanti irányban ragasztózzunk, majd ezután kenjük be a tapéta többi részét is, középről a szélek felé haladva, és különös tekintettel a sarkokra! Ne vigyünk fel több ragasztót, mint amennyit a tapéta általános nedvszívóképessége elbír, mert úgy csak átáztatnánk az egészet, ettől pedig romlana a minősége. Akkor lesz tökéletes a végeredmény, ha a tapétacsík a felrakás előtt nedves és lágy, de nem szakad könnyen. A ragasztóval bekent tapétacsíkot a két szélénél fogva hajtsuk be középre, nehogy kiszáradjon!

Kezdjük valamelyik saroknál a tapéta felhelyezését, és ha mintásat választottunk fokozottan figyeljünk arra, hogy hogyan illesztjük össze a csíkokat. Mintáknak szépen kell kijönniük a végére. Ha felkerült egy tapétacsík, mielőtt továbblépnénk, jöhet a véglegesítés, vagyis igyekezzünk egy henger segítségével kinyomkodni a tapéta és a fal közül a beszorult levegőt.(X)

Forrás: tapetacentrum.hu

Cikk küldése e-mailben

Vélemény, hozzászólás?