Kaliforniában bukkant fel a nagyszerű magyar író elveszettnek hitt kézirata

Vajon mi az összefüggés a filozófia és a klímaváltozás között?
2023-05-04
Pénzügyi tudatosság a középiskolában – Május 7-ig lehet kitölteni a Nagy Diák Pénzügyes Tesztet
2023-05-04
Show all

Kaliforniában bukkant fel a nagyszerű magyar író elveszettnek hitt kézirata

A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) megvásárolta Molnár Ferenc kéziratos feljegyzéseit az Útitárs a száműzetésben című műhöz, amelyet várhatóan ősszel, restaurálva láthat majd a közönség.

A PIM a dokumentumegyüttest restaurálás és elsődleges szakmai feldolgozás után

egy irodalmi est és alkalmi kiállítás keretében mutatja majd be

a tervek szerint – közölte a múzeum.

Kaliforniában bukkant fel egy antikvárium kínálatában

Molnár Ferenc elveszettnek hitt kéziratjegyzete, amelyet a szerző az 1940-es Egyesült Államokbeli emigrációját követően írt, és az Útitárs a száműzetésben című önéletrajzi prózájának fogalmazványait tartalmazza.

A Jegyzetek egy önéletrajzhoz alcímet viselő kötet az emigrációba kényszerült Molnár Ferenc és Bartha Vanda barátságának, összetartozásának krónikája, meghitt hangú visszaemlékezés a szerző titkárnőjére, munkatársára, asszisztensére, aki kísérte az írót magánéletében és hivatásában ezekben az években.

Molnár Ferenc Bartha Vanda 1947-es tragikus hirtelenséggel bekövetkezett halálát követően tartós depresszióba esett, keserűen és zárkózottan töltötte élete utolsó éveit 1952-es haláláig.

A terjedelmes, zömében német, kisebb részben angol nyelvű, az 1940-es évek végén golyóstollal, kék tintás és piros ceruzaírásos rájegyzéssel kiegészített, különféle méretű papíron írt autográf jegyzetek a restaurálást követően a kutatók rendelkezésére állnak majd.

Molnár Ferenc Útitárs a száműzetésben című műve

kéziratanyagának megvásárlásához és visszahozatalához szükséges forrást a PIM gyűjteményezési keretén túlmenően Molnár Ferenc leszármazottjainak hozzájárulása tette lehetővé.

A hazajuttatásban a Külgazdasági és Külügyminisztérium Kulturális és Tudománydiplomáciai főosztálya, valamint Széles Tamás főkonzul által vezetett Los Angeles-i Főkonzulátus játszott fontos szerepet. Így került végül a kézirategyüttes a Magyar Állam tulajdonába és a PIM gyűjteményébe.

Cikk küldése e-mailben
MTI
MTI

Comments are closed.