fbpx

Karácsonyi könyvajánló – ajándékok a kultúra világából

Egészen különböző műfajú könyveket ajánlunk összeállításunkban. Akad közöttük kortárs regény, életrajz, interjúkötet, még túrakalauz is. Az érdekességen kívül egy közös jellemzőjük van: viharos idők ajándékai lehetnek, egyik sem kerül többe 5000 forintnál. Kivéve az interjúgyűjteményt, amely a Szkéné Színház 50 éves jubileumára született, így nem is lehetne más az ára, mint: 5050 forint.

Kun Árpád: takarító férfi, Magvető Kiadó

Ritkán lehet felfedezni a kortárs magyar irodalomban a valóságnak és a képzeletnek olyan izgalmas összeolvadását, mint a takarító férfi című regényben. A szerző némi írói ravaszsággal a legnaturalisztikusabb fejezetekkel vezeti be a történetet. S bár már korán ad jeleket, csak a késleltetés finom feszültségének megteremtésével, szinte észrevétlenül bucskáztat át a fantázia világába. Ám később, olvasás közben természetes létformánkká teszi a képzelet és a mindennapi élet egymásba folyását. Hőse, Medárdus – ahogy ő maga is, bár ez nem egy az egyben önéletrajzi regény – magyar íróként Norvégia zord északi hegyei közé vetődött feleségével és kicsi gyerekeivel. De csak lopott szabadidejében ír, egyébként szociális munkásként takarít, és ezzel járul hozzá a népes család eltartásához. Bevonzza az embert és alig akarja elengedni ez az olykor tapinthatóan valóságos, máskor thriller-szerűen borzongató, különös, vad világ. Jólesően és még gyanútlanul merülünk el a szépséges tájban, a norvég hegyi falu és a magyar család mindennapi életében, de aztán egy álomból kilépő furcsa figura megigéz. A szerző meghökkentő történetvonal mentén viszi előre az olvasót, a véletlen és a sorsszerűség bizarr játékai közepette. Miközben az író gyerekeinek és feleségének minden megnyilvánulása meleg, családi érzeteket kelt, a történetbe váratlanul betörő véres dráma megmarkolja a szívet. Egyszerű, tiszta nyelvezet és sajátos, olykor költői látásmód teszi különösen élvezetessé ezt a regényt.

Chanel, Eiffel, Tesla – életművek nyomában

Aurélie Godefroy: Élj úgy, mint Coco Chanel Fordította: Novák Petra, Partvonal Kiadó

A mai, gyakran kétes képességű influenszerek bűvöletében élő tinilányok számára kiváló ajándék lehet az Élj úgy, mint Coco Chanel című könyv. A karcsú kötet ugyanis az egykori francia divatkirálynőt, a világtörténelem talán első valódi influenszerét mutatja be úgy, hogy a szórakoztató olvasmány mellett életmódtanácsokat is ad. Ötletes vállalkozás: egy kivételesen bátor és tehetséges nő portréja, egy híres ember életrajzi villanásai, és segítő könyv egyben. A szerző, Aurelie Godefroy érzékletesen festi meg a ma, ötven évvel a halála után is csodált divattervező és üzletasszony személyiségét. Az öntörvényű és elszánt nőét, akinek a nevéhez nem csak az elegáns kosztüm, vagy a „kis fekete” és persze a Chanel 5-ös parfüm bódító illata kötődik, de, aki kreativitásával és egész személyiségével nők millióinak nőiségét, testét és lelkét szabadította fel. És Godefroy szinte pontokba szedve tárja elénk azokat a tulajdonságokat, így – például az ambíciót, a lelkierőt, vagy a formabontó képzeletet -, amelyek nélkülözhetetlenek voltak ahhoz, hogy Coco felépítse önmagát és hatást tudjon gyakorolni másokra. És mindjárt tippekkel is szolgál e tulajdonságok kifejlesztéséhez és a „menet közben” támadó nehézségek leküzdéséhez. Persze ezek a tanácsok nem csak tinilányok számára lehetnek hasznosak.

Nicholas D’Estienne D’Orves: Eiffel Fordította: Kaló Krisztina, General Press Kft.

És maradjunk még Párizsban. A romantikus regények kedvelői nem csak egy fájdalmas-szép szerelmi történetet kapnak az Eiffel című könyvben, de a főhős, Gustave Eiffel személyében egy nagyszerű építész-tervező-üzletembernek önmagával, a hivatalosságokkal és a környező társadalommal vívott harcait is megismerhetik a kellemesen olvasható regényben. Ritka kivétel, ezúttal az irodalmi alkotás készült Martin Bourboulon tavaly bemutatott romantikus filmdrámája nyomán. A 19. század 80-as éveinek vége felé Párizsban már mindenki a közelgő világkiállítás lázában ég. Eiffel is a saját cégével egy nagyszabású beruházáson gondolkodik, Londonhoz hasonlóan, a francia fővárosban is egy földalatti vasútat szeretne kiépíteni. De akkor váratlanul újra összetalálkozik egykori szerelmével, akivel harminc évvel korábban nagy fájdalmára elváltak útjaik. És újból eléje kerül egy torony terve, amit korábban elvetett. A két ember között viharos erővel lobbannak fel újra a régi érzések és Eiffel már ezt a szerelmet akarja vasba önteni az égbe törő torony tervének kidolgozásával. S bár kettejük története nem végződik happy enddel, ipari, városi harcait eredményesen vívta meg: a nő – Adrienne- nevének kezdőbetűje, a hatalmas A betű ma is ott emelkedik robosztus, mégis kecses vaspókháló formájában, Párizs jelképeként.

Marko Perko-Stephen M. Stahl: Tesla bámulatos és gyötrelmes élete Fordította: Makovecz Benjamin, Helikon Kiadó

Ez bizony, már nem olyan romantikus életrajz, mint az előbbi Eiffel-kötet. Az író-pszichiáter szerzőpáros ugyanis nem csak arra vállalkozott, hogy bemutatja a zseniális szerb-amerikai mérnök, feltaláló és filozófus életének epizódjait, korszakalkotó találmányait és a megvalósításukért vívott csatákat. Beszámol arról is, hogyan küzdött Tesla a belső démonaival is. Ugyanis bipoláris zavarban szenvedett, mániákus és energiákkal teli alkotói korszakai mélységes kétségbeeséssel és depresszióval váltakoztak. Szédítő magasságok, munka Puskás Tivadarral és Edisonnal, százon felül a találmányok sora, közöttük a hangszóró, a váltakozó-áramú motor és valószínűleg a rádió feltalálása is még Marconi előtt. És szédítő mélységek, egy lelki erejében, jelenében és jövőjében elbizonytalanodott ember gyötrelmei. Ebből a konglomerátumból különleges stílusú és felépítésű, hatásos könyv kerekedett, amely az erejével olykor megüti az olvasót, mint a változó áram, amelyre Tesla az életét tette.

Boldogság így és úgy

Marian Rojas Estapé: A jó dolgok kezdete Fordította: Nemes Krisztina, Corvina Kiadó

Az önsegítő, életmódtanácsadó könyvek arzenáljából kiemelkedik A jó dolgok kezdete című kötet. Szerzője, a neves spanyol pszichiáter, Marian Rojas Estapé abban igyekszik a segítségünkre lenni, hogy meg tudjuk teremteni érzelmeink és gondolataink egyensúlyát, és ezáltal elérjük a vágyott, boldog életet. Számos konkrét példán, emberi történeten keresztül mutatja be, hogyan hatnak az érzelmek az egészségre és hogyan függ össze a szenvedés és a boldogság. Kiváló tanácsokat ad, hol szórakoztató, leíró formában, hol pontokba szedve, hogyan érhetjük el, hogy az életünkben a folyamatos szorongás helyébe a szeretetteljes figyelem lépjen. Mert Rojas úgy véli, az egyensúlyhoz elengedhetetlen, hogy a záporozó ingerek közepette, a multitasking divatjának idején is megtanuljunk egy dologra, a jelenre, a pillanatra koncentrálni. Így tudjuk csak kezelni, mi több: befolyásolni a velünk történő események nyomán fellobbanó érzelmeinket.

Bret Easton Ellis: Nullánál is kevesebb Fordította: M. Nagy Miklós, Helikon Zsebkönyvek

A címlapon egymástól távol, össze-vissza heverő fiú- és leánytestek, napszemüveg, cigi, ledobált cipők, a hátoldalon kerti medence-részlet, pálmafák, mögötte az éjszakai Los Angeles hunyorgó fényű panorámája. Szabó Levente borítóterve szenvtelen zsenialitással tükrözi a könyv tartamát. A Nullánál is kevesebb ugyanis amerikai luxus-fiatalok életét, kusza és személytelen kapcsolódásait, bulijait ábrázolja egyszerű tárgyilagossággal. Újra megjelent magyarul Bret Easton Ellis, az Amerikai Psycho neves szerzőjének első regénye, amelyben talán még ösztönös, de már könyörtelen és lenyűgöző a társadalmi elit életmódjának ábrázolása.

Mit csinál anyád? – kérdezi Blair – még mindig Tommal jár?

  • Honnan veszed? Az Inquirerből? – nevet Kim… Angliában van Milóval, már mondtam… Legalábbis ezt olvastam a Varietyben.

A napszemüvegek és a heroin mögül olykor elővillan egy-egy igazi, szorongó arc és érződik ezeknek a fiataloknak a hideglelős magánya. Izgalmas látlelet ez számunkra és figyelmeztetés.

Szabadidő így és úgy

Jászay Tamás: Színház a másodikon, Szkéné

Két évvel ezelőtt, 2020-ban volt 50 éve annak, hogy megnyitotta kapuit a Szkéné Színház a Műegyetem Központi épületében. A színház mai vezetői akkorra szerettek volna megjelentetni egy jubileumi kötetet, de a pandémia miatt csak a napokban, 2022 decemberében vehettük a kezünkbe a Színház a másodikon című remek interjú-gyűjteményt. Amely persze stílszerűen 50 beszélgetést tartalmaz színészekkel, rendezőkkel, drámaírókkal és más színi varázslókkal, akiknek valaha valamilyen közük volt vagy van ma is ehhez a teátrumhoz. Jászay Tamás újságíró és kritikus kérdései nyomán, mások mellett Andai Kati, Takács Kati, Darvas Ferenc, Mucsi Zoltán, Scherer Péter, Pintér Béla, Gergye Krisztián, Szikszai Rémusz, Háy János, Székely Csaba mondják el gondolataikat az életről és erről az idők folyamán nagyon karakteressé, izgalmassá vált színházról. Harcok, formabontó ötletek, évtizedeken át valamiképpen provokáló, de mindenképpen gondolatébresztő előadások, tragédiák és komédiák lenyomatai ezek a beszélgetések, mert ez a színház mindig érzékenyen reagált a háttérben élő-lélegző, változó társadalomra. Micsoda panoráma!

Tenczer Gábor: Budapest Outdoor, Corvina Kiadó

És egy másik, nem kevésbé izgalmas és szép panoráma, amelyet a természetben találunk meg. Ki gondolta volna, hogy a digitális appok, térképek és túratanácsadók mai dömpingjében ennyire sikeres lehet egy nyomtatott könyv, amely kirándulási útvonalak gyűjteménye. De nem túlzás azt állítani, hogy a Budapest Outdoor, a maga műfajában zseniális összeállítás. Tenczer Gábor újságíró, túrablogger rendkívül jól használható rendszerbe foglalta a budapesti, vagy Budapesthez viszonylag közel található legizgalmasabb túraútvonalakat. Az általa leírt 100 legszebb túra között helyet kapnak a Csiki-Budaörsi hegyek, a Széchenyi-hegy és a János-hegy terepei, a Hármashatár-hegy és környéke, a Budai-hegység „magashegyi” régiója ugyanúgy, mint a pilisi sziklákat és barlangokat rejtő utak, vagy a Visegrád környéki gyönyörű túrák, például a Nagy-villámon vagy a Rám-szakadékban. Nagyon megkönnyíti a választást, hogy minden egyes régióban külön csoportban olvashatjuk a megtehető kis, közepes és hosszabb túrák, körtúrák leírását pontos km- és turistajelzésekkel, a startpontok és végpontok meghatározásával, ráadásul az oda vezető tömegközlekedési eszközök megjelölésével. A túrák leírásánál pedig mindent megtudunk a közbeeső állomások panorámájáról, az emelkedőkről, lejtőkről, talajviszonyokról, a szemünk és lábunk elé kerülő emlékekről, műemlékekről és egyéb hegyi-erdei szépségekről. A fókuszunkat még kiváló „Impulzuspontok” (csúcsok, fő látnivalók stb.) és „Pihipontok” (rétek, turistaházak, tűzrakóhelyek) is irányítják. Kedves, laza stílus, üdítően új hang a régebbi túrakalauzok kissé avítt és személytelen hangvétele után.

További hírek