Ki a milliárdos, aki 71 évesen megvette a Manchester United-et?

Hat százalékos nyugdíjemeléssel kezdődik az év
2023-12-26
“A magyar honvédség ma a legkorszerűbb harckocsival rendelkezik”
2023-12-26
Show all

Ki a milliárdos, aki 71 évesen megvette a Manchester United-et?

Nem szereti a nyilvánosságot a Manchester United új tulajdonosa, de nála alkalmasabb részvényest aligha találhatott volna, az éppen gödörben levő sztárcsapat. Hiszen a második leggazdagabb brit nemcsak imádja a sportot, de manchesteriként gyerekkora óta elkötelezett szurkolója a csapatnak.

Megszületett a megállapodás, Sir Jim Ratcliffe 25 százalékos részesedést vásárolt a Manchester Unitedben.

Azt aligha lehet túlbecsülni, hogy ez mit jelent neki. Hiszen a jelenleg második leggazdagabbnak tartott brit, a vegyipar, olajipar, gázipar mindenféle területén nagyon sikeres milliárdos állandóan sportklubokat vesz, nagy sportteljesítményeket támogat, de közben a szíve mindig is a „vörös ördögökért” dobbant, gyerekkora óta fanatikus Manchester United szurkoló.

Az üzletember – a kezdetek

Mindjárt bemutatjuk részletesebben is ezt a kötődést, de előbb ismerjük meg az új tulajdonost!

Sir James Arthur Ratcliffe 1952-ben született, egy időben ő volt az Egyesült Királyág leggazdagabb embere, ma a Forbes Gopicsand Hinduja brit-indiai milliárdost rangsorolja elsőnek, de

mögötte, 22,9 milliárd dolláros vagyonával Ratcliffe a második, egyben a globális rangsorban is ő a 67-ik leggazdagabb ember.

A klubszimpátiából talán már kitalálható, hogy az üzletember Manchesterben született, édesanyja könyvelő, édesapja asztalos volt. A tehetséges fiatal vegyészmérnökként végzett Birminghamben, de ahogy vállalkozóvá avanzsált, később közgazdasági MBA fokozatot is szerzett a London Business Schoolon.

Talán az Egyesült Királyságot nem soroljuk a legnagyobb olajnagyhatalmak közé, de valójában például az északi tengereken olaj- és gázlelőhelyek is vannak errefelé, és emiatt is bőven van itt szénhidrogénvagyon és erre épülő ipar.

Ratcliffe erre az iparágra tett és nem tévedett. Első munkahelye az Esso olajóriás volt, majd 1989-ben csatlakozott az Advent International amerikai magántőke- csoporthoz.

A vegyészmérnök végzettségű üzletember 1992-ben aztán elzálogosította a saját házát, hogy a BP brit vegyipari óriás egyes üzletágaiból részeket hasítson ki, például antwerpeni (Belgium) üzemeket vett bérbe.

Mára óriásira nőtt saját márkanevű cégbirodalmát, az Ineos Groupot azonban csak hat évvel később 1998-ban indította el, amikor újabb üzemeket vett át.

Az Ineos terjeszkedése

Innentől az Ineos állandóan vásárolt.

Ratcliffe folyamatosan vett – akár magas kamatozású hitelekből is – új cégeket, fogalmazhatunk úgy, hogy 19-re többször is lapot húzott, de rendre jó lapokat is kapott.

Soha nem volt hűséges pusztán Angliához, ha magasnak érezte az adókat, az Ineos központját átköltöztette a svájci Rolle-ba, amikor pedig úgy látta, hogy ő maga is túl sok adót fizet, személyesen is Monacóba költözött. Üzleti érdeklődése is egyre globálisabb lett.

De az üzletei azért alapvetően Angliához kötötték.

Ő felel az Egyesült Királyság északi-tengeri olajának és földgázának szállításának nagy részéért. A londoni székhelyű konglomerátum pedig rengeteg mindent gyárt, szintetikus olajokat és műanyagokat, de az inzulin és az antibiotikumok előállításához használt oldószereket is, emellett a csoport benne van az amerikai palagáz Európába szállításában is.

Modern idők

Bár nagyon sokszor kapott támadásokat, hogy a szennyező fosszilis világ embere, és ez így is van, de azért valamennyire már megértette az idők szavát.

2021 októberében Ratcliffe például bejelentette, hogy több mint 2 milliárd eurót fektet be elektrolízis projektekbe, Európa-szerte szén-dioxid-mentes zöld hidrogént fog előállítani.

Ugyanakkor még 2021-ben is vett 5 milliárd dollárért két „klasszikus” vegyipari üzletágat a BP-től. 2022-ben pedig több mint 7 milliárd dollár értékben közös petrolkémiai vállalatot alapított a kínai Sinopec-kel.

Azt tartják róla, hogy ha lehet, kerüli a nyilvánosságot, de azért lehet tudni, hogy több házasságából, illetve azon kívül is vannak gyerekei (két fia és egy lánya).

Ratcliffe sokat bírálja a politikusokat, emellett hírhedten euroszkeptikus volt, mert szerinte az EU szabályozásai miatt az európai gazdaságok egyre körülményesebbek és rosszabb a hatékonyságúak. A milliárdosnak Anglián és Monacón kívül van birtoka Svájcban, a Genfi-tó partján, Franciaország másik részében is, emellett vannak szállodái is és két szuper jachtnak is tulajdonosa volt.

Állandó sportinvesztíciók

Jim Ratcliffe nagyon régóta rajong a sportért, és a pénzt sem sajnálja rá, sőt, maga is aktív sportoló, fut, vitorlázik. Már korábban is vett futballklubokat, így 2017-ben a svájci FC Lausanne-t, illetve 2019-ben a francia OGC Nice-t, de egy afrikai csapatnak is a birtokosa (Abidjanban, Elefántcsontpart fővárosában).

Ez a sok klubos modell egyébként nagyon jellemző a mai fociban. Ott nem működik, ha egy bajnokságban kellene indulni, de a nagy városi rivális híres tulajdonosa, az Egyesül Arab Emírségekben alapított City Football Group (CFG) a City mellett a spanyol Girona, de amerikai, ausztrál, japán, francia és belga klubokat is birtokol.

Ratcliffe, a nagy MU-szurkoló majdnem megvette a londoni Chelseat is, mert 2022 február 24-e, vagyis az orosz-ukrán háború intenzív szakasza után Roman Abramovics orosz milliárdosnak, a Chelsea tulajdonosának már nem maradt keresnivalója a Premier League-ben, Ratcliffe 4,25 milliárd fontot ajánlott a klubért, de végül Todd Boehly amerikai üzletember lett a befutó.

Ugyanakkor Ratcliffe nemcsak magának vesz klubokat, de szimpatikus vonása, hogy hatalmas összegekkel támogatta a hátrányos helyzetű gyerekek sportolási lehetőségét, futást, síelést, illetvelétrehozta az Ineos 159 Challenge-et, amelynek az volt a célja, hogy Eliud Kipchoge kenyai csodafutó 2 óra alá szorítsa a maratoni futás világcsúcsát (ez sikerült is).

De alapított menő vitorlás (INEOS Team UK), illetve kerékpárklubot (Team Sky), szponzorálta az új-zélandi rögbi bajnokságot is, igaz ez ellen a Greenpeace is akciózott, azt követelte, hogy a zöld sziget ne fogadjon el piszkos (értsd fosszilis) üzletből keresett pénzt.

A Manchester United

És akkor nézzük a mostani portékát!

Bár a legújabbkor legsikeresebb brit klubcsapata a Manchester City, vagyis Manchester város másik emblematikus klubja, amely tavaly bajnokságot és Bajnokok Ligáját is nyert, de az elmúlt tíz évet leszámítva, az „újkor” legjobb klubja határozottan a Manchester United volt.

Soha senki nem volt nála többször angol bajnok (20-szor).

Angliában ez azért kicsit összetett számolást igényel, mert a korábbi angol bajnokság és a 1992-ben megalapított Premier League adatai hol összesítve, hol elkülönítve jelennek meg, de az biztos, hogy elsősorban a legendás MU-edző, Sir Alex Ferguson ideje alatt az MU 13-szor lett Premier League bajnok és ezzel ma már sikeresebb, mint a két másik nagy korábbi bajnok, a Liverpool és a londoni Arsenal.

A világ egyik legnépszerűbb klubjának mindenütt vannak szurkolói, Angliában ez egyébként is nagyon bevett, minden kis klubra is jutnak hírességek, ahogy persze itthon is van olyan, hogy egy Fradi-Újpest után beindul a Győzike-Curtis szópárbaj, de az MU táborában olyan világhírű celebek is felbukkannak, mint a színész Timothy Dalton, vagy a jamaicai csodafutó Usain Bolt.

A MU üzlet

Ratcliffe most 1,25 milliárd fontért (mintegy 550 milliárd forintért) vásárolta meg a klub negyedét, amelyben még mindig a legnagyobb tulajdonos az az amerikai Glazer-család, amely 2003-ban szállt be az MU-ba, és akiket nem nagyon fogadnak el a manchesteri szurkolók.

Mindenesetre az MU továbbra is azon brit csapatok között van, amelynek külföldi a tulajdonosa. A legtöbb ilyen befektető amerikai, de sok klubnak van ázsiai háttere (szaúdi, emírségekbeli, thai, vagy kínai), ahogy görög, olasz tulajdonos is felbukkan az első két osztály klubjai mögött.

Ez a konkrét tranzakció egy éve zajlott, az érdeklődők között állítólag még az Apple is feltűnt, de a hosszas tárgyalás végén Jim Ratcliffe nyert, aki azt is vállalta, hogy 300 millió dollárral megfejeli a klub legendás stadionjában, az Old Traffordban tervezett jövőbeli befektetéseket.

A Manchester Unitedre mindenesetre ráférne valami segítség, bár a játékoskeretes alapján ez az egyik legjobban eleresztett klub, a Manchester United a Bajnokok Ligájából már kiesett és a Premier Leagueban is középszerű teljesítménnyel éppen csak a nyolcadik helyen szerénykedik.

Cikk küldése e-mailben

Comments are closed.