Barcza Attila (Fidesz) a parlamentben az interpellációk keretében arról érdeklődött, hogy hogyan segíti a munkáshitel bevezetése a diákhitelre nem jogosult fiatal munkavállalókat?
A képviselő azt mondta, hogy a járvány, a háború és a szankciók felgyorsították a világgazdaság átalakulását, ami egyre gyorsuló ütemben válik ketté egy nyugati és egy keleti gazdaságra.
Magyarország számára a blokkosodás útja járhatatlan, ezért a gazdasági semlegesség politikáját kell felépíteni – szögezte le, hozzátéve, a gazdasági semlegesség politikájának a 2025-ös költségvetésben is meg kell jelennie.
Fónagy János, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára hangsúlyozta, hogy a járvány és a háború következtében megváltozott a világgazdaság. Ahhoz, hogy Magyarország a megváltozott helyzetben is sikeres legyen, új megoldásokra és új gazdaságpolitikára van szükség – tette hozzá. Kizárólag a gazdasági semlegesség biztosításával van lehetőség arra, hogy 2025-ben elérhető legyen a három-hat százalék közötti gazdasági növekedés – emelte ki.
A kormány megkezdte az új gazdaságpolitikai akcióterv kidolgozását, ami három pilléren, a jövedelmek vásárlóerejének növekedésén, a megfelelő és megfizethető lakhatás biztosításán, valamint a Demján Sándor programon nyugszik – közölte.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy a munkáshitelt nemcsak a szakmunkások vehetik fel, hanem bárki, aki fiatal és dolgozik. Hangsúlyozta, hogy ez az új hitel sok tekintetben a kamatmentes babaváró hitelhez hasonlít. A négymillió forintos hitel szabad felhasználású, kamatmentes és a 17-25 év közötti fiatalok vehetik igénybe – emlékeztetett.
Barcza Attila elfogadta a választ.