Kihirdették a BFZ és Budapest közös zeneszerző-pályázatának győztesét

Régi fényképek alapján építették újjá a révi menedékházat Bihar megyében
2023-06-13
Mit csináljunk, ha kígyóval találkozunk kirándulás közben?
2023-06-14
Show all

Kihirdették a BFZ és Budapest közös zeneszerző-pályázatának győztesét

Oláh Patrik végzett az első helyen a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) és a Fővárosi Önkormányzat közös zeneszerző-pályázatán. A győztes pályaművet, Budapest nyitányát a BFZ mutatja be szeptember 2-án egy nagyszabású, ingyenes szabadtéri koncerten a Hősök terén, így ünnepelve Budapest 150. születésnapját.

A pályázat második helyezettje Bánkövi Gyula zeneszerző-zenei szerkesztő, a harmadik pedig a Virtuózokból is ismert Szüts Apor lett – közölte az MTI-vel hétfőn a Fesztiválzenekar.

A BFZ tájékoztatása szerint a díjazottjaknak Karácsony Gergely főpolgármester, Erdődy Orsolya, a zenekar menedzser-igazgatója és Tihanyi László zeneszerző-karmester, a zsűri elnöke adták át az okleveleket június 10-én a Zeneakadémián.

A közleményben emlékeztetnek arra, a zeneszerzőverseny fontos kitétele volt, hogy a beküldött művek méltó módon idézzék meg a 150 éves Budapestet, a három város egyesítését és a főváros összetett kulturális-történelmi-urbanisztikai identitását.

A beérkezett, közel 40 pályamű mutatja, hogy a lehetőség beindította a zeneszerzők fantáziáját. Nem volt könnyű döntést hozni, mert sokféle elképzelés, stílus, zeneszerzői gondolkodásmód jellemezte a kompozíciókat, és a feladat speciális jellegét is figyelembe kellett venni. Megnyugtató, hogy a zsűri végül szinte teljesen egyhangú döntésre jutott

idézi a közlemény Tihanyi Lászlót.

A pénzjutalommal járó verseny zsűrijének tagjai Tihanyi László mellett Farkas Zoltán zenetörténész, a Bartók Emlékház igazgatója és Serei Zsolt zeneszerző-karmester voltak.

A nyílt, jeligés pályázat győztese Fusion – “off-white” jeligével beadott pályaművével Oláh Patrik Junior Prima díjas zeneszerző lett, aki több országos és nemzetközi versenyen ért már el kiemelkedő eredményt, műveinek alapját az autentikus cigányzenéből ismert alkotóelemek képezik.

Oláh Patrik írta a zenetörténet első lovári nyelvű miséjét is, amelyet – miután szövegét Ferenc pápa személyesen hagyta jóvá – a 2021-es Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson mutattak be.

A második helyezett az Erkel Ferenc-díjas és Bartók Béla-Pásztory Ditta-díjas Bánkövi Gyula zeneszerző, az MTVA vezető szerkesztője, aki Budapest-Horizont – 2023 jeligéjű alkotásával pályázott. A zeneszerzés szak elvégzése után zenei rendezést és szerkesztést tanult szintén a Zeneakadémián. Ezután került a Bartók Rádióhoz, ahol jelenleg programszerkesztői munkája és műsorai (Lemezelő, Hang-fogó) mellett a kortárs zene felelőse is.

Műveiben kiemelt helyen szerepel az elektroakusztika, és érdeklődik a zenei folyamatok különleges térbeli elhelyezése, az új hangszerek, valamint a szokatlanul izgalmas hangzások iránt.

Budapest Festival Overture – “to me it’s my birthplace” jeligével beadott pályaművével Szüts Apor karmester, zongoraművész, zeneszerző, a Budafoki Dohnányi Zenekar zongoristája és zeneszerzője végzett a harmadik helyen, aki számára a Virtuózok komolyzenei tehetségkutató verseny hozta meg az országos ismertséget.

Szüts Apor 2014-ben a Miskolci Nemzetközi Operafesztivál operaíró versenyének Tehetség-díjasa lett A hallei kirurgus című operájával. 2020-ban különdíjat szerzett a Bartók Világverseny vonósnégyes zeneszerzésversenyén, 2022-ben a bécsi Vienna Classical Music Academy nemzetközi zeneszerzésversenyén kiemelt 1. díjat szerzett. Korábban állandó résztvevője volt az MTVA Hangvilla című zenei ismeretterjesztő sorozatának Batta András zenei illusztrátoraként.

Cikk küldése e-mailben
MTI
MTI

Comments are closed.