Kína négy évtizede most először tesztelt ilyen módon interkontinentális rakétát. A teszt azért is figyelemreméltó, mert az utóbbi időben egyre feszültebb a kapcsolata a nyugati országokkal.
Pekingi idő szerint 8 óra 44 perckor indították el a robbanófejet tartalmazó ICBM-et, amely a Csendes-óceán nyílt tengerén kijelölt területre zuhant – áll a kínai védelmi minisztérium közleményében, amelyet a CNN idézett.
A minisztérium közölte, hogy a Népi Felszabadító Hadsereg Rakétahadserege által végrehajtott kilövés az éves rutinkiképzés része volt, és nem irányult semmilyen ország vagy célpont ellen.
A kilövésre akkor került sor, amikor Kína és Oroszország közös haditengerészeti gyakorlatot tart a Japánhoz közeli közeli tengereken.
Kína „előzetesen értesítette az érintett országokat” – közölte külön jelentésében a Hszinhua állami hírügynökség, anélkül, hogy pontosította volna, kit értesített.
A kilövés „hatékonyan tesztelte a fegyverek és felszerelések teljesítményét, valamint a csapatok kiképzési szintjét, és elérte a várt célokat” – jelentette a Hszinhua.
Több mint négy évtizede ez az első alkalom, hogy Kína nyilvánosan bejelentett egy sikeres ICBM-kísérletet a Csendes-óceánon.
1980-ban Kína ünnepelte első ICBM-jének sikeres tesztjét, amelyet az ország északnyugati sivatagában található Jiuquan műholdindító központból lőttek ki a Csendes-óceán déli részére. Hszi Csin-ping vezető alatt Kína megerősítette nukleáris képességeit és átalakította a PLA rakétahadseregét, amely az ország gyorsan bővülő nukleáris és ballisztikus rakétaarzenálját felügyelő elit alakulat.
Az elmúlt néhány évben műholdfelvételeken látható volt, hogy a kínai sivatagokban több száznak tűnő silót építettek interkontinentális ballisztikus rakéták számára, és az amerikai védelmi minisztérium exponenciális növekedést jósol a pekingi arzenálban lévő nukleáris robbanófejek számában a következő évtizedben – írja a CNN.
2023-ban Kína több mint 500 működőképes nukleáris robbanófejjel rendelkezett, 2030-ra pedig valószínűleg több mint 1000 robbanófejjel – áll a Pentagon tavalyi, Peking hadseregéről szóló éves jelentésében.