A híres izraeli rakétaelhárító rendszer, a Vaskupola – amelyből Magyarország is vásárolt nemrég – újabb elemmel bővül: az Iron Beam-mel, vagyis a Vassugárral. A lézerágyúkat először a gázai határra tervezik telepíteni.
A Vaskupola légvédelmi-, rakétaelhárító rendszer 2011 óta védi az izraeli településeket elsősorban a Gázából és Dél-Libanonból kilőtt rakétákkal szemben.
A folyamatosan fejlesztett rendszer hatékonysága 90 százalék körüli – ám ez az adat kissé megtévesztő. A rendszer ugyanis képes mérlegelni: érdemes-e lelőni a támadó rakétát, vagy hagyni, hogy lakott területen kívül, érdemi károkozás nélkül csapódjon be. Ez a számolgatás azért is kiemelkedően fontos, mert a Vaskupola által használt Tamír elfogórakéta darabja 100 ezer amerikai dollárba kerül – szemben a Hamasz Qassam rakétáival, amelyeket 500-1000 dollárból építenek.
A fenntartási költség mellett problémát jelent a Vaskupola számára a közelről, alacsony röppályára kilőtt támadó lövedék, aknagránát.
Az elfogórakéták hatástalanok a 6-7 kilométernél közelebbről kilőtt eszközök ellen, sőt, félő, hogy ha túl alacsony pályán fogják el az ellenséges rakétát, a megkettőzik a pusztítást a föld közeli robbanás miatt.
E problémák kiküszöbölése érdekében kezdték fejleszteni a Vaskupolát kiegészítő Vassugár lézer-rendszert.
Míg a Haaretz izraeli napilap tavaly még arról írt, hogy 2025 előtt nem tudják rendszerbe állítani a lézerágyúkat, a napokban kitört háború felgyorsítja a folyamatot.
Szakértők már arról beszélnek, hogy egy éven belül a Vassugár eszközei vehetik körbe a gázai övezetet.
A lézerágyú több szempontból is előnyösebb a most használt rakétáknál: egy lövés költsége 3,5 dollár, emellett sokkal gyorsabban képes reagálni, mint az elfogórakéták – így a közvetlen közelből kilőtt robbanószerek és drónok elfogására is alkalmas.
A fejlesztés jelenlegi szakaszában azonban komoly kihívást jelent a rendszer számára a felhős, esős idő – hiszen a levegőben lévő vízcseppek szórják a fényt. Erős korlátot jelent a hatótávolság is: 8-10 kilométernél messzebb már nem képes érdemben lőni a lézerágyú.
A Vasnyalábbal párhuzamosan folyik egy repülőre szerelhető lézerfegyver tesztelése is, amely szintén kiegészítő védelmet nyújthat a terrorbombázással szemben. Az idén nyár elején végzett tesztek során egy 1000 méter magasan repülő Cessna kisgépre szerelt 100 kilowattos lézer a teszt során bevetett “ellenséges eszközök” 100 százalékát megsemmisítette, mégpedig az imponzáns, 20 kilométeres hatótávolságon belül.
A háború minden esetben a pajzs és a kard (védekező– és támadó fegyverek) fejlesztésének felgyorsítását hozzák, így elképzelhető, hogy teszt jelleggel már 2023 végén el kezdik telepíteni a lézerágyukat Gáza határára.