Ma kezdődik a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia (International Olympiad in Informatics – IOI) Szegeden, a rangos informatikai tanulmányi versenyre mintegy ezren érkeztek a világ kilencven országából – tájékoztattak a szervezők.
A Nemzetközi Informatikai Diákolimpiát 1989 óta évente rendezik meg a nevezett országok középiskolás diákjai számára.
Az IOI a nagy nemzetközi tudományos olimpiák egyike, és
a világ egyik legrangosabb informatikai versenye.
Az egyéni megmérettetésre
országonként négy diák kvalifikálhat
előválogató versenyeken, kivéve a szervező országot, amely minden évben nyolc versenyzőt delegálhat. Magyarország korábban egy alkalommal, 1996-ban, Veszprémben adott otthont a versenynek.
Az idei diákolimpia helyszíne a szegedi Pick Aréna, ahol a
360 versenyző két versenynapon mérheti össze tudását
olyan feladatokban, mint a problémaelemzés, algoritmusok és adatszerkezetek tervezése, valamint a programozás és tesztelés.
A magyar versenyzők nagy sikerrel szerepeltek az elmúlt évtizedek diákolimpiáin:
13 arany-, 37 ezüst- és 47 bronzérmet szereztek.
Az aranyérmesek között 1992-ben Magyarország adta az abszolút győztest is. Eddig tizenegy olimpián fordult elő, hogy az összes magyar versenyző érmet szerzett.
A verseny magyarországi megrendezése egyben
tisztelgés Neumann János születésének 120. évfordulója előtt.
A Nemzetközi Informatikai Diákolimpiát – melyet a Neumann Technológiai Platform, a Szegedi Tudományegyetem és a TechEd Hungary Zrt. szervez a Gazdaságfejlesztési Minisztérium támogatásával – több kiemelt szakmai és közönségrendezvény kíséri. Ezek lehetővé teszik, hogy az érdeklődők szélesebb körben kapcsolódjanak a tehetséggondozás, az oktatás és a digitális kompetenciák témáihoz.
A pedagógusok és oktatási szakemberek mellett minden érdeklődőnek nyitott az
EdTech Summit Hungary – Magyar Oktatástechnológiai Konferencia,
melyet szombaton a Mathias Corvinus Collegium budapesti, Tas vezér utcai képzési központjában rendeznek meg.
A konferencia célja olyan platformot teremteni, ahol az oktatástechnológia legújabb trendjeit, lehetőségeit és kihívásait vitathatják meg a résztvevők. A szakmai programban szerepet kapnak a mesterséges intelligencia aktuális kérdései, illetve a gyermekek védelmének kihívásai az online világban
A rendezvény kísérőprogramja, az oktatástechnológiai cégek kiállítása lehetőséget nyújt a digitális oktatáshoz kapcsolódó pedagógiai, módszertani és technológiai eszközök, újdonságok és iskolai alkalmazásuk megismerésére is.
A szegedi Knowledge Fair konferencián és expón vállalatok találkozhatnak a fiatal generációval,
és mutathatják be termékeiket és szolgáltatásaikat. Az IOI Tudományos Konferencia pedig a rendezvényen részt vevő kísérők, csapatvezetők és partnerek szakmai fóruma, amely ebben az évben a felelős internethasználatot és a digitális gyermekvédelmet helyezi fókuszba.