fbpx

Magyarország kínai szemmel

Gong Tao Kínai nagykövet sajtóbeszélgetésen ismertette országa álláspontját, a hazánkban várható fontos kínai beruházásokról, a kétoldalú kapcsolatokról, valamint a Kína-EU kapcsolatról.

A nagykövet elmondta, hogy Magyarországot hazája fontos partnernek tekinti, amit az is bizonyít, hogy Hszi Csin-ping a Kínai Népköztársaság elnöke és Orbán Viktor magyar miniszterelnök a közelmúltban kétszer is találkoztak.

A kínai külpolitika bízik abban, hogy Magyarország fontos szerepet tud vállalni a Kína és az Európai Unió közötti kapcsolatok előremozdításában.

Gong Tao hangsúlyozta, hogy hazája tovább keresi a gazdasági és kereskedelmi együttműködés fejlesztésének lehetőségeit Magyarországgal. Ezek a folyamatok Hszi Csin-ping elnők látogatása óta felgyorsultak. Az elnöki látogatást követően számos kínai tartomány vezetője utazott Magyarországra, hogy az együttműködés lehetőségeiről tárgyaljanak.

A nagykövet elmondta, hogy a gazdasági kapcsolatokon felül fontosnak tartja a humán kapcsolatokat, amelyek a turizmus, az oktatás, a kutatás és az innováció területén valósulhatnak meg.

Példaként említette a NIO és a Széchenyi István Egyetem együttműködési megállapodását melynek célja az autóipar és az energiaipar zöld átalakulásának felgyorsítása Kínában és Magyarországon egyaránt, a legmodernebb technológiák fejlesztésén és bevezetésén keresztül.

Szóba került, hogy Magyarország és Kína között jelenleg 21 közvetlen légijárat működik. Ezeknek a járatoknak köszönhetően, az év első felében 74 000 kínai turista 210 000 ezer vendégéjszakát töltött hazánkban. A magyar állampolgárok kínai látogatását pedig vízum-könnyítésekkel segíti a Kínai állam.

Gong Tao elmondta, hogy véleménye szerint az oktatási, kutatási és az innovációs együttműködés területei a legizgalmasabbak.

Kifejtette, hogy jelenleg már tizenhárom kínai egyetemen működik magyar szak, és a legjelentősebb kínai egyetem képviselői jártak a közelmúltban Magyarországon annak érdekében, hogy a tudományos-oktatási területeken keressenek magyar partnereket.

Mindezeken felül a Magyarországon beruházó, magas technikai fejlettséget képviselő kínai cégek is keresik a lehetőségeket a magyar felsőoktatásban.

A kínai nagykövet kérdésre elmondta, hogy Kína mindig nagyon figyel a partnerei szuverenitására és függetlenségére, sosem próbál beleavatkozni azok belügyeibe, legyen szó beruházásról, vagy államközi hitelnyújtásról. Ezek alapján nem kell tartania Magyarország Európa Uniós partnereinek vagy az Egyesült Államoknak a magyar-kínai egyre javuló kapcsolattól. Sőt a nagykövet azt reméli, hogy Magyarország és Kína jó kapcsolata elősegítheti Kína Európai Unóval való kapcsolatának javítását.

További hírek