Mit lehet szeretni a hetvenes évek házain? – Fotóarchívumot hívtunk segítségül a válaszért

Lassan elmúlóban az az időszak, amikor a hatvanas-hetvenes évek magyar építészétéért csak néhány megszállott rajongott. Bár a lelkesedés hiányának számos oka volt, ma már egyre többen veszik észre az értéket és a szépséget a korszak egy-egy jobban sikerült alkotásában. Ezen a hétvégén a Budapest100 – az évente megnyíló, fővárosi házak ünnepe – is központi témájának választotta a hetvenes évek építészetét. Mi is úgy döntöttünk hát, hogy ezúttal ennek a korszaknak az építészetét járjuk körbe, mégpedig a Középületépítő Vállalat fotóarchívumának segítségével.

A háború után, a szocializmusban mindent új alapokra helyeztek. Természetesen azt az ágazatot is, melynek nem csak képletesen, de szó szerint is az ország újjáépítése volt a feladata.

A Budapesti Műszaki Egyetem (később Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) oktatóreaktora 1971-ben. #227222 Fotó: Fortepan / Középületépítő Vállalat (Kreszán Albert, Koczka András, Kemecsei József)
Érdemes felhívni rá a figyelmet, hogy a korszak két fontos fővárosi nagyvállalatának nagyon hasonló az elnevezése, de nem azonosak: Középülettervező és Középületépítő Vállalat. A két cég gyakran dolgozott közös projekteken is, de cikkünk illusztrációit utóbbi cég archív fotói adják. A Középülettervező Vállalatot, vagy közkeletű nevén a KÖZTI-t 1949-ben alapította az építésügyi miniszter és a szocializmusban Kecskeméti utcai székhellyel tervezéssel foglalkozott, majd az 1990-es években privatizálták és a mai napig részvénytársaságként működik, immár 75 éve.
A MÉMOSZ Építőipari Termelőszövetkezet Állami Vállalat néven, az ország első építőipari állami vállalataként alakult meg 1948 márciusában a Középületépítő Vállalat jogelődje. Az ÉM 41. sz. Állami Építőipari Vállalatba átszervezett társaság az ÉM 45. sz. Állami Építőipari Vállalattal összeolvadt és 1966-ban létrejött a Középületépítő Vállalat (Közév). A Molnár utcában volt a központja, emellett városszerte telephelyei, szakipari és segédüzemei és profilja szerint főként Budapest középületeinek a kivitelezésével foglalkozott. 1991-ben alakult részvénytársasággá, a 2000-es évek elején Európai Építőre keresztelték át, majd 2007-ben visszakapta eredeti nevét, de 2009-ben csődbe ment.
Nehéz idők jártak ekkoriban az építészekre.
A negyvenes évek végén felszámolták a magánirodákat, az ötvenesekben pedig szovjet mintára kötelezővé tették a szocreál stílust.
Az ezt követő időszakban pedig a szó legszorosabb értelmében létrejött az „építőipar”, melyben az építész már nem volt többé művész. A tervezés a „házgyártási folyamat” egyik fázisává szürkült, és a költséghatékony technológia alárendeltjévé vált.  Az egyediség, az ötlet, a kreativitás nem volt többé erény – sőt.
A margitszigeti Thermal Hotel 1979-ben. #227921 Fotó: Fortepan / Középületépítő Vállalat (Kreszán Albert, Koczka András, Kemecsei József)

Reménytelen lenne hát a hatvanas-hetvenes évek házainak helyzete? Nem hiszem. Van ugyanis a korszak építészetének egy területe, amelyik meglepő módon nagy népszerűségnek örvend ma is. Talán épp azért, mert a legtünékenyebb, legsérülékenyebb része ez a hoteleknek, irodaházaknak vagy akár lakóházaknak is. Ez a belsőépítészet!

A SZOT szálló társalgója 1971-ben. #227099 Fotó: Fortepan / Középületépítő Vállalat (Kreszán Albert, Koczka András, Kemecsei József)

Bútorokban, lakástextilekben, térelválasztókban, lépcsők íveiben ma is gyakran visszaköszön ez a korszak. Akár a kortárs belsőépítészetben is.

Ha belépünk egy bárba vagy egy üzletbe, ahol ez a stílus fogad minket, egyáltalán nem érezzük elavultnak.

A hetvenes években – mint azt a Hilton esetében láthattuk – nagyon nagy hangsúlyt kapott az épületek belső terének tervezése. A megrendelők elvárták, hogy azokról is az iroda gondoskodjék, legalább olyan színvonalon, mint magáról az épületről.

Talán ez az a terület, amely felnyithatja a nagyközönség szemét a hetvenes évek építészetének értékeire. Hiszen, ha a korszak dizájnját, bútorait, autóit, ruháit, szemüvegkereteit menőnek látjuk, akkor talán észrevesszük ugyanezeket az értékeket a házakat elnézve is.

1962. #228063 Fotó: Fortepan / Középületépítő Vállalat (Kreszán Albert, Koczka András, Kemecsei József)

 

A Heti Fortepan blog a Capa Központ szakmai együttműködésével valósul meg. Az eredeti cikk ezen a linken található: https://hetifortepan.capacenter.hu/kozepuletepito

További hírek