Nagyon árérzékenyek a magyar utazók, de van, amire a többség azért általában költ

Horvátország a magyarok körében megkerülhetetlen nyaralási helyszín, de szeretjük Olaszországot és Ausztriát is – derült ki a Groupama Biztosító felméréséből. Szobonya László, a Groupama Biztosító lakossági nem-életbiztosítás termékmenedzsment vezetője elmondta a tudás.hu-nak azt is, miért érdemes utasbiztosítást kötni, kit hívjunk, ha baj van, és hogy kapjuk vissza az esetleges kórházi kezelés vagy a kiváltott gyógyszer árát, ha netalántán szükség lenne rá. 

Hova utaznak leginkább a magyarok?

Még a nyári utazási szezon kezdete előtt készítettünk egy országos reprezentatív kutatást, ahol az idei utazási tervekre is rákérdeztünk. A válaszokból egyértelműen kiderült, hogy a magyarok szeretnek külföldre utazni, a lakosság csaknem kétharmada szokott változó rendszerességgel külföldön kikapcsolódni, valamivel több mint egynegyedük ezt legalább egyszer minden évben megteszi.

És hogy hová? Azt eddig is tapasztaltuk, hogy

Horvátország az első számú nyaralási célpont a magyarok körében, de az meglepett minket, hogy idén még meggyőzőbb fölénnyel vezeti déli szomszédunk a népszerűségi listát: a megelőző évhez képest másfélszeresére, 22-ről 31 százalékra ugrott azoknak a válaszadóknak az aránya, akik ide készülnek.

A rangsorban a második helyre Olaszország, a harmadikra pedig Ausztria került, Görögország a negyedik.

Szobonya László, a Groupama Biztosító lakossági nem-életbiztosítás termékmenedzsment vezetője

Milyen szempontok alapján döntenek leginkább, ha nyaralási helyszínt választanak?

Úgy látjuk, hogy felértékelődött a könnyű elérhetőség. Jól mutatja ezt az is, hogy miközben a szomszédos Horvátország és Ausztria látványosan előrébb léptek a ranglistán, addig Spanyolország jelentősen visszaesett, idén feleannyian terveznek spanyol utat, mint egy évvel korábban.

Mivel megyünk leginkább nyaralni? Repülő, autó, esetleg busz?

Az említett kutatásban erre is rákérdeztünk. A többség, a válaszadók 57 százaléka legtöbbször autóval utazik, ezt követi a repülős, majd a vonatos és buszos utazások száma. Érdekes ugyanakkor, hogy a budapestiek körében a repülőgép a legnépszerűbb közlekedési eszköz a külföldi nyaralásnál, és hasonlóan a vonatos utazás is jóval népszerűbb a fővárosiak körében – vélhetően a könnyebben elérhető reptér és vasúti pályaudvarok miatt.

Az autózás népszerűsége egyébként összefüggésben van az elérhetőségre való törekvéssel, a mi tapasztalataink szerint is a legtöbben az autóval elérhető, közelebbi desztinációkat választják.

Mennyire árérzékenyek a magyarok?

Nemzetközi viszonylatban a magyar utazók árérzékenyebbek, az uniós átlag 87,2 euróhoz képest 52,2 eurót költöttek szállásra 2022-ben vendégéjszakánként az Eurostat adatai alapján. Míg korábban az akciós last minute utak garantálták, hogy jó ár-értéken nyaraljon valaki, most változni látszik a trend.

Azt azonban örömmel tapasztaljuk, hogy az utasbiztosítással kapcsolatban egyre kevésbé az ár alapján döntenek, egyre inkább megnézik az elérhető szolgáltatások milyenségét is.

Korán foglalunk vagy inkább last minute a jellemző?

Ahogy említettem is, átalakul az eddigi gyakorlat. A last minute helyett ugyanis az időben lefoglalt, jobb ár-értékű utazások kezdenek terjedni. Azt látjuk, hogy az utazók négyötöde előre, alaposan megtervezi a nyaralását. A többségük azért választja ezt a megoldást, mert egy korai foglalásnál több és változatosabb szálláslehetőség közül, nem mellékesen kedvezőbb áron is válogathat, így végeredményben anyagilag is jobban jár, mint azok, akik az utolsó pillanatra hagyják a szervezést.

Persze a jó előre tervezés mellett szól az is, hogy például egy baráti társaság számára vagy nagyobb családi nyaralásnál megkönnyíti a mindenki számára megfelelő időpont sokszor nehézkes egyeztetését.

A magyarok hány százaléka köt utasbiztosítást?

Szerencsére egyre többen! A külföldre készülők háromnegyede többnyire köt, de 50% az, aki soha nem indulna el utasbiztosítás nélkül. Ez különösen igaz az idősebb korosztályra és a gyakrabban utazókra.

Változott-e ez a korábbi évekhez képest?

Egyértelmű előrelépést tapasztalunk, hiszen még pár éve is csak 30-40 százalék volt az utasbiztosítást kötők aránya. Ráadásul nem csak többen kötnek biztosítást, de jobban odafigyelnek a részletekre is: a biztosítás kiválasztásakor a szolgáltatások milyensége legalább olyan hangsúlyos szempont, mint az ár.

Valójában miért érdemes utasbiztosítást kötni. Sokszor érzi úgy az ember, hogy megköti, de sose használja.

Nem szabad elfelejteni, hogy egy utazás során a határátlépéssel megszűnik a TB által nyújtott egészségügyi ellátásunk.

Így bármilyen egészségügyi probléma esetén (legyen az baleset vagy betegség) jelentős kiadásaink adódhatnak-  A kárbejelentésekből sajnos nem azt látjuk, hogy soha senkivel nem történik semmi. Napi egy-két gombóc fagyi árából köthetünk utasbiztosítást, cserébe pedig biztosak lehetünk abban, hogy az akár több tízmillió forintos kórházi számlát is kifizeti helyettünk a biztosító. Sokan elegendőnek tartják az Európai Utasbiztosítási Kártya kiváltását. Erre mi is bíztatunk mindenkit, de azt tudni kell, hogy sok európai országban az ellátásnál önrészt vagy vizitdíjat számolnak fel, ezt pedig csak az utasbiztosítás alapján tudjuk kifizetni.

Egy utazás, bármennyire is előkészített, mindenképp jár némi extra aggodalommal is. Miért ne vegyük le a vállunkról az egyik stressz-forrást?

Ha igénybe kell venni, kit hívjunk, ha baj van?

Egyrészt a szolgáltatás fontos része az asszisztencia szolgáltatás, melynek telefonszámát a nap 24 órájában bármikor hívhatják az ügyfelek, ráadásul magyar nyelven. Hatalmas segítség lehet, ha például belázasodott a gyerek, vagy bármilyen más egészségügyi probléma lép fel, és nem tudjuk, hogy hová forduljunk.

Ilyen esetekben tudunk segíteni és a nyelvi akadályokat is áthidaljuk.

Ha nincs szükség azonnali segítségre, a káreseményeket természetesen utólag, itthon is be lehet jelenteni online, telefonon vagy akár személyesen is.

Mindenképpen előre kell fizetnünk, ha baj van, és később kapjuk vissza?

Az utasbiztosításnak épp ez az egyik legnagyobb előnye: ha bemutatjuk a kötvényünket, akkor a legtöbb esetben a külföldi egészségügyi intézmények velünk közvetlenül intézik az ellátás térítését, az ügyfélnek nem kell semmit megelőlegeznie.

Persze vannak olyan esetek, amikor a benyújtott számlákat tudjuk kifizetni, ilyen például egy receptre felírt gyógyszer költsége, egy indokolt taxi számla, vagy ha külföldön ragadunk egy járatkésés miatt, és enni-innivalót vásárolunk.

Mi alapján döntsünk utasbiztosításról a különböző csomagok között?

A legfontosabb, hogy mindenképpen kössünk biztosítást külföldi utazásunkhoz!

Ha már megvan az elhatározás, akkor pedig azt javasoljuk, hogy ne a legolcsóbb, alacsony szolgáltatási limitű csomagot válasszuk. Figyeljük a kórházi ellátás limitjét, Európán belül mi minimum 70 millió forintos limitet ajánlunk, ezen kívül, vagy hosszabb útra pedig 150 milliós forintosat. Érdemes figyelni arra is, hogy a csomag terjedjen ki arra az országra, ahova megyünk, illetve, ha sportolni akarunk, akkor az adott sportra is szóljon a biztosítás.

Autós utazás esetén pedig nagyon hasznos a választható gépjármű asszisztencia. Ez akkor segít, ha valami miatt lerobban az autónk, és nem tudunk továbbmenni.

További hírek