„Európának törekednie kell az Egyesült Államoktól való ‘függetlenség elérésére'” – mondta a németek valószínűsíthető következő kancellárja, Friedrich Merz, miután az ellenzéki konzervatívok megnyerték a választásokat. A szélsőjobboldal támogatottsága is jelentősen megnőtt.
Merz, aki régivágású konzervatív és korábban soha nem töltött be kormányzati pozíciót, Európa legnagyobb gazdaságának és legnépesebb államának élére kerül, miután a jobbközép Kereszténydemokrata Unió (CDU) és testvérpártja a hivatalos előzetes eredmények szerint a szavazatok 28,6%-át szerezte meg – írja a CNN.
„Kezdjük a bulit” – mondta Merz a támogatóinak, miután győzelmet hirdetett a CDU berlini központjában, nyilvánvalóan arra utalva, hogy gyorsan szeretné megkezdeni a koalíciós tárgyalásokat, miközben Európa Trump az európai és amerikai kapcsolatokat felforgató politikájával küzd.
A szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) lett a második legnagyobb párt, példátlan 20,8%-kal. Ez azt jelenti, hogy a párt – amely korábban a széleken helyezkedett el, és hivatalosan szélsőségességgel gyanúsították – most jelentős politikai erővé vált. Nagyon kicsi az esélye azonban, hogy kormányra kerülne, miután a többi párt teljesen elzárkózik ettől.
A jelenlegi kancellár Olaf Scholz pártja a balközép Szociáldemokrata Párt (SPD) mindössze 16,4 százalékot szerzett. Amely történelmi mélypont és soha ilyen alacsony nem volt az SPD támogatása.
A győztes 69 éves Merz azt mondta, célja, hogy Európát minél hamarabb megerősítsék és függetlenné tegyék az Egyesült Államoktól.