fbpx

NGM: az űrtevékenység versenyképességének záloga a kompetencia és az ellenállóképesség

Az európai űrtevékenységek körében is a kompetenciák fejlesztése és az ellenállóképesség megerősítése lehet a versenyképesség záloga – idézte Szabados Richárdot a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szombaton.

A közlemény szerint a minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára elnökölte pénteken a Versenyképességi Tanács űrtevékenységek témakörében Brüsszelben megtartott ülését.

A tanácsülésen az európai űrtevékenységek vonatkozásában a tagállamok elfogadták a kompetenciák megerősítéséről szóló következtetéseket, valamint az EU Űrprogramjának időközi értékelését.
Az űrtechnológia gyors fejlődése megköveteli, hogy az Európai Unió biztosítsa autonóm hozzáférését az űrhöz és megerősítse stratégiai autonómiáját. A Galileo és Kopernikusz programok sikerei mellett az új projektek, mint például a GOVSATCOM, alapvető fontosságúak az EU technológiai függetlensége szempontjából – írták.

A küldöttek egyetértettek abban, hogy a megfelelően kidolgozott és végrehajtott űrpolitikai intézkedések stratégiai szerepet játszanak az EU technológiai szuverenitásának biztosításában,

az űrinfrastruktúrák ellenállóképességének növelésében és a gazdasági növekedés ösztönzésében – áll a közleményben.

Az űrágazat hozzájárulása az unió gazdasági, társadalmi, környezetvédelmi, technológiai és biztonsági célkitűzéseihez jelentős. Az ágazatban tapasztalható hiányosságok kezelése érdekében átfogó megközelítés szükséges, ami magában foglalja a készségfejlesztést, a szabályozási keretek kialakítását és a nemzetközi együttműködés erősítését is annak érdekében, hogy az űrben Európa megőrizze versenyelőnyét és technológiai függetlenségét – tették hozzá.

Az ülést értékelve Szabados Richárd megállapította: az űrtechnológia gyors fejlődése és lehetséges alkalmazásai jogi szabályozást igényelnek, így Magyarország támogatja az EU szintű űrjogi keretek kialakítását.

Létfontosságú, hogy jogi keretet alakítsunk ki az állami és nem állami szereplők űrbeli tevékenységeinek szabályozására.

Az uniós űrjogi keretek kidolgozása várhatóan a soron következő lengyel elnökség programjának fontos eleme lesz
– közölte az NGM.

További hírek