Örömre is van okunk 2021-ben a természetvédelem területén

Egyszerű eszköz a stresszkezelésre? Kipróbáltuk!
2021-12-30
Montágh Testület: a család az egyik legszebb és legösszetettebb jelentéssel bíró szavunk
2021-12-31
Show all

Örömre is van okunk 2021-ben a természetvédelem területén

Sok negatív természet-és környezetvédelmi hírrel találkozunk a médiában: melegedik a klíma, tömegesen pusztulnak a fajok állományai; időként egy-egy olajszennyezésről is beszámol a média. Ugyanakkor történnek jó dolgok is ezen a területen. Az alábbiakban ilyen eseteket válogattunk össze a most búcsúzó évből – jelentős részben az ismert „panda macis” természetvédelmi szervezet, a WWF 2021-es pozitív híreiből. Külön aktualitást ad a témának, hogy az alapítvány ebben az évben volt 60 éves.

Pandabébi a San Diego-i Állatkertben.

Pandabébi a San Diego-i Állatkertben.
Forrás: Flickr.

Január

Természetvédők három jaguárt – egy anyát és két kölyköt – engedtek szabadon a Gran Iberá Parkba, Argentína Corrientes tartományába. A telepítés egy olyan projekt része, melynek során megpróbálják újra vadítani a környéket (ezt angol szóval „rewilding-nak hívják).

A jaguárok 70 évig hiányoztak az Iberá vizes élőhelyeiről, miután a vadászat és az élőhelyek csökkenése miatt kipusztultak a környékről.

A jaguár-visszatelepítési program végső célja, hogy helyreállítsanak egy egészséges, genetikailag változatos jaguár-állományt a Gran Iberá Parkban, amely a természetvédők szerint mintegy 100 jaguárnak tud otthont adni.

Február

Egy ritka amazóniai kaktuszfaj, a Selenicereus wittii először virágzott az Egyesült Királyságban. Az eseményt a Cambridge-i Egyetem Botanikus Kertjéből közvetített élő adásban lehetett nyomon követni.

Március

Joel Sartone veterán természetfotós egy olyan projektet indított, melynek során minden olyan élő állatfajt megörökít, amely emberi gondoskodás alatt áll.

Ezzel létre kívánja hozni saját „Noé bárkáját”, képek formájában.

A cél, hogy a szemléletformálás útján hozzájáruljon az állatok megmentéséhez.

Április

Április 29-én 60 éves lett a panda macis logójáról is híres nemzetközi természetvédelmi szervezet, a WWF. Az évtizedek során a világ számos országában, régiójában indítottak természetvédelmi, környezetvédelmi programokat. A budapesti iroda talán legizgalmasabb most futó programjában a hazánkba visszatérő hiúzzal, a farkassal és barnamedvével foglalkozik.

Május

Az erdők számos ok miatt létfontosságúak az emberek és az élővilág számára. Ennek ellenére rémisztő tempóban fogynak. Ugyanakkor a Guardian cikkének kimutatása szerint az elmúlt két évtizedben Franciaország méretű erdőt állítottak helyre a Földön, ami 59 millió hektárt jelent.

Ez azt mutatja, hogy az erdők helyreállítása is lehetséges.

Egy szintén májusban megjelent összesítés szerint gyors ütemben nő a szélenergia-szektor teljesítménye: 2020-ban 45%- százalékkal nőtt a beépített kapacitás. Ez 1999 óta a legnagyobb arányú éves növekedés. És mi a legjobb hír? Úgy tűnik, hogy ezentúl ez lesz az „új normális”.

Június

Kávébarna színű bölényborjú született az Őrségi Nemzeti Park bölények számára létrehozott rezervátumában. A park munkatársai 2017-ben hoztak létre egy nagyméretű, körbekerített területet, melyre az egykor hazánkban is honos hatalmas állatfaj egyedeit telepítették vissza. Az állatok láthatólag jól érzik magukat – olyannyira, hogy már szaporodnak is.

Július

A széleskörűen alkalmazott Vörös Listák, Vörös Könyvek a veszélyezett állatfajok fogyására hívták fel a figyelmet.

Az IUCN megalkotott egy Zöld Indikátort, mely azt mutatja, hogy milyen pozitív változások következtek be egy-egy faj életében.

A neves Conservation Biology folyóiratban júliusban megjelent cikk először alkalmazza az IUCN új módszertanát, és 181 faj helyzetét mutatja be. Ide tartozik a rózsaszín galamb, melyet a természetvédők megmentettek a kipusztulástól, illetve a szürke farkas, amelynek állományai egykori elterjedési területének hatalmas térségein mutatják a helyreállás jeleit.

Augusztus

A világhírű, fekete-fehér színű pandákat az IUCN nevű nemzetközi természetvédelmi szervezet már 2016-ban átminősítette a „veszélyeztetett” kategóriából a kevésbé súlyos „sebezhető” kategóriába, ugyanakkor a kínai hatóságok akkor még túl korainak tartották ezt a lépést. 2021 nyarán Kína is hivatalosan kinyilvánította, hogy az állatfaj már nem tartozik a veszélyeztett fajok csoportjába. Ez főként annak köszönhető, hogy a kormány által végzett, 30 éven át tartó védelmi tevékenység nyomán a vadon élő egyedek száma a duplájára nőtt.

Szeptember

Az UNESCO szeptember 15-i ülésén kihirdette a világ első, öt országra (Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Magyarország, Szerbia) kiterjedő bioszféra-rezervátumát.

Több mint 20 éves munka gyümölcseként az Ötoldalú Mura-Dráva-Duna Bioszféra-rezervátum megkapta azt az elismerést, amely a természeti értékek és a folyók megőrzésének új lehetőségét kínálja.

A terület valóban páratlan, ezért jogosan viseli az Európa Amazonasa megnevezést, de hogy az is maradjon, elengedhetetlen a határokon átívelő együttműködés és az összehangolt munka, és hazánkban is sok a tennivaló, hogy a folyók és ártereik megőrizzék vagy visszanyerjék természetességüket. A munka során magyarországi területeket is védelem alá helyeztek.

Október

Kalifornia partjainál drónokkal kutatják a helyi élővilág szempontjából fontos ökoszisztémát, a tengeri barnamoszat-erdőt. Októberben jó híreket tettek közzé a kutatók: visszatérőben vannak a moszatok. Ez a klímaváltozás elleni küzdelemben is hasznos, mivel a vízinövények tevékenyen részt vesznek a szén-dioxid megkötésében.

November

Október 31. és november 13. között Skóciában, Glasgow-ban tartották a klímaváltozásról szóló nemzetközi csúcstalálkozót, COP26 néven.

A vezető politikusok pozitív dolgokban állapodtak meg: például a fosszilis tüzelőanyagok támogatásának kivezetésében és a szén használatának csökkentésében. Ugyanakkor a WWF felhívta arra a figyelmet, hogy az emberiség továbbra is egy olyan úton jár, amely valószínűleg 2°C feletti melegedéshez fog vezetni, így a Föld országainak a jelenleginél többet kell tenniük a folyamat megfékezésének érdekében.

December

Mintegy egymillió bébi-teknőst engedtek szabadon Amazóniában, Brazília és Bolívia határán egy folyóba, hogy ezzel is segítsék a veszélyeztetett folyami teknősfaj megmaradását.

Cikk küldése e-mailben

Comments are closed.