fbpx

Szabó Dezső az írófejedelem és a napokig temetetlen halott

A budapesti Rákóczi tér a környéken élő hölgyek hajdani hírhedtsége után, mint a főváros bohémnegyede kezd ismertté válni egyetemista és művészkörökben. Miközben lidérces árnyak is vetülnek az őszi levelektől és a soknemzetiségű lakóktól vagy „bebíróktól” színes térre. Ki emlékszik már arra, hogy akár az ostrom, akár az 56-es fegyveres harcok után temettek is ezen a téren. És az milyen már, hogy a haza egyik utolsó írófejedelme, Szabó Dezső is itt volt elhantolva hosszú ideig a negyvenes évek végén?

Minden magyar felelős minden magyarért.

Ebben a házban halt meg  Budapest ostroma közben 1945 január 13-án Szabó Dezső író, olvasható a József körút 31/A épületének falán, a gondosan megmunkált barna bejárati ajtó fölött.

A magyar irodalom utolsó nagy bölénye, kivívta mind a baloldal, mind a jobbosok haragját, csupán a kisemberek iránti mérhetetlen együttérzéséből kapott vissza valamennyit, főként, ha figyelembe vesszük a halála és a temetése körülményeit.

Budáról költözött Pestre odahagyva még a Philadelphia Kávéházat is, egykori törzshelyét. A József körúton, a még megmaradt hívei szereztek neki egy három szobás, harmadik emeleti lakást, melynek ablakai éppen a Rákóczi térre néztek. Itt töltötte utolsó éveit az Elsodort falu című korszakos regény nagy hatású szerzője.

Ám ez már a teljes elszegényedés időszaka volt, olykor hatalmas könyvtárának könyveit adta el, vagy egynémely régebbi kabátját, cipőit vitte zálogházba, hogy enni tudjon. Mert azt nagyon szeretett. Maga szerezte be a „kellékeket” a Rákóczi téri Vásárcsarnokban, s ételmaradékot soha nem dobott ki, inkább odaadta a viceházmesteréknek, s ha jó kedvében volt, még egy üveg bort is adott mellé. A jó falatok után általában a könvves polcai között álló karosszékében vörös bort ivott, szivarra gyújtott és várta megcsappant számú hódolóit.

Egykor rettegték mondatait, kíméletlen őszinteségét, de a szegényebbek iránti szolidaritása és magyar pátosza sokakat vonzott azok közül, akik áldva vagy verve voltak a jussából kiforgatott magyar ember érzésével.

S mivel ez a mogorva férfi szerette a szépet, a látogatói között olyan ifjú színésznők is fölbukkantak, mint Dayka Margit és a csodaszép Rapolthy Anna, hogy rajongásukról biztosítsák a szeretett és rettegett Mestert. Aki el tudta hitetni, hogy minden hibája és balos- meg jobbos elhajlása ellenére bízik abban, hogy nagyszerű jövő vár a magyarra. Azt azonban ő sem tudhatta, el sem hitte volna, hogy rá milyen jövendő vár.

Szabó Dezső

S bár őt is vádolták szélsőséges jobboldalisággal, ha valamit igazán gyűlölt – márpedig ebben nem volt hiány – az a hitleri Németország volt és annak honi csatlósai.

Szálasi valósággal félt tőle, s hogy megnyerje magának, egy alkalommal még a lakásán is fölkereste. Szabó Dezső azonban rövid úton kitette a szűrét, mondván, hogy idegen hatalom megbízottjaival nincs mit tárgyalnia.

Még dolgozott, önéletrajzi emlékei Életeim címmel jelentek meg a Pantheonnál, a Magyar Nemzet is kért tőle cikkeket, de írt a Film-Színház-Irodalomba is, amit a maga módján csak kombiné szaklapnak nevezett.

A lakásán töltött utolsó napon is az Életeimet írta. Majd 1944 karácsonyán a ház többi lakójával egyetemben végleg leköltözött a pincébe. Vitt magával kevéske élelmet is, ami hamar elkopott, de a többi lakó beállított neki egy nyugágyat, hogy kényelmesen pihenhessen, miközben a pince folyosóján is volt egy karosszéke, amiben lassan múló élvezettel szívta el kedvenc Regalia Media szivarjait.

Szilveszter este a házfelügyelőék még meghívták vacsorára és a zsírosbödön mélyéről előkerült némi disznókaraj és libacomb. Ő három üveg bort hozatott le a lakásából a lakomához, hogy utoljára még jól érezhesse magát.

úgy döntöttek, hogy Szabó Dezső maradványinak nincs helye a Rákóczi téren és átvitték a Kerepesi temetőbe

Mert tudta, hogy valami, amit nem kívánt, és amitől soha nem félt, egyre közelebb van.

Vízkeresztkor nagyon rosszul lett, köhögési rohamai voltak, valószínűleg tüdőgyulladást kapott, de ezekben a napokban már éhezett, viszont nem volt hajlandó elfogadni a többi pincelakó által fölajánlott szegényes ételdarabokat, ennél büszkébb és makacsabb volt. Orvost sem fogadott, bár bíztatták, hogy menjen át a közeli Pajor-szanatóriumba.

Egyik délután mikor újabb rohamot kapott fölbotorkált, fölnézett az égre, majd összecsuklott, a lakók segítségével visszaült a nyugágyba, és kis idő múltán meghalt.

Ami ezután következett azt nehéz megemészteni és nehéz eldönteni, hogy kinek a szégyene, vagy kinek a dicstelensége. Egy ismerős orvos dr. Csőregh Ferenc állapította meg az exitust, a halott testet átemelték egy hordágyra és fölvitték az udvarra. Nyilván nem maradhatott az udvaron, ezért a lakók a liftakna mellett döntöttek, ott helyezték el az író testét, ahol két napig feküdt miközben elkészítették a koporsóját. Nem volt más lehetőség a házbeli vendéglő egyik szekrényéből eszkabáltak össze egy koporsót. Tábla is került a koporsóra: „Szabó Dezső, az elsodort falu írója, lakott József krt. 31/A”

Közben kiderült, hogy a koporsó már nem fér be a liftaknába, s úgy határoztak a lakók, hogy amíg az oroszok el nem érik a házat, a kapualjba teszik és időszakosan őrzik Szabó Dezső holttestét. Hamarosan megjelentek az oroszok, akik megparancsolták, hogy tüntessék el a kapualjból a holttestet.

Hatan a vállukon vitték ki a Rákóczi térre, ott letették nem messze a szökőkúttól, és ott hagyták pontosan tíz napig, miközben a németek Budáról még aknavetővel lőtték a pesti oldalt és a tér is kapott néhány találatot.

Aztán szállingózva valahogy megérkeztek a fiatal írók, Kiss Sándor, Horváth János, Nyeste, Hamza és mások. Gödröt ástak és kimerészkedtek a ház lakói is…

Arany Bálint, Koronatanú című könyvében így írja le a temetés döbbenetét: „A József körút 31/A előtt álló házfelügyelőtől Szabó Dezső után érdeklődtem. Szó nélkül a vastag hó borította Rákóczi tér sarkán fekvő, szekrénydeszkákból összerótt koporsóra mutatott. Kérdésemre elmondta: a Mester pár napja halt meg, valószínűleg tüdőgyulladásban. […] Az Üllői úton hazafelé menet a Csepregi u. 2.-ben lakó barátomat, Mistéth Endrét látogattam meg. Ott találtam Balogh Lajos barátomat is. Elmondtam, hogy Szabó Dezső meghalt, koporsója a Rákóczi téren, a havon fekszik. Elhatároztuk, hogy másnap reggel eltemetjük. Elérhető barátainkat még aznap értesítettük és másnap kora reggel elkezdtük ásni a sírt a Rákóczi téri elülső vaskerítés mögött középre. A fagyos földet csákányokkal is alig tudtuk feltörni. Délután 2 óra tájban lettünk készen. Lehettünk vagy 15-en. Akkor már Budát bombázták a felettünk szálldosó repülőgépek. A gyászszertartást Nagy Gyula református lelkész barátunk végezte.”

Néhányan tudtak Szabó Dezső végakratáról, hogy a Gellérthegy oldalában szeretett volna nyugodni. Ám darab idő múlva a Gellérthegyre egy másfajta emlékmű került, hirdetve a Vörös Hadsereg dicsőségét, miközben egy magyar író a Rákóczi téren nyugodott elföldelve. Ez a két momentum nagyjából föl is rajzolta mi vár az országra az elkövetkező évtizedekben.

Később egészségügyi okokra hivatkozva mégiscsak úgy döntöttek, hogy Szabó Dezső maradványinak nincs helye a Rákóczi téren és átvitték a Kerepesi temetőbe.

Ma is ott nyugszik, nem messze Szerb Antal sírjától, mert mindenkinek eljön az idő, amikor már nem kell hadakozni nézetek, elfogultságok vagy a puszta emberség és becsület mentén, mert csak a csend és a béke marad.

További hírek