Több arab ország, közöttük Szaúd-Arábia is elítélte az izraeli miniszterelnök szavait, amelyek szerint szaúdi területen lehetne palesztin államot létrehozni.
Benjámin Netanjahutól az izraeli 14-es tévécsatornán egy interjúban azt kérdezték: miként lehet áthidalni a szakadékot Donald Trump amerikai elnök kijelentése – miszerint a szaúd-arábiaiak nem követelik a kapcsolatok normalizálása fejében a palesztin állam kikiáltását -, és az ezt tagadó szaúdi nyilatkozat között, miszerint „szaúdi állam nélkül nem lesz előrelépés”?
Az újságíró szavait a miniszterelnök kijavította – a riporter palesztin helyette szaúdi államot mondott -, majd hozzátette:
Hacsak nem azt akarja, hogy a palesztin állam Szaúd-Arábiában legyen. Sok területük van, nagyon sok területük.
A riporter erre válaszul azt mondta, hogy „érdekes ötlet, amit nem kéne kizárni„.
Ahmed Abul Geit, az Arab Liga főtitkára szerint Netanjahu szavai „elfogadhatatlanok és semmi közük a valósághoz„. Hozzátette: „egyszerűen képzelődésen vagy illúziókon alapulnak„.
A szaúdi külügyminisztérium elégedettségét fejezte ki amiatt, hogy a „testvéri országok teljességgel elítélték és elutasították Benjámin Netanjahunak a palesztin nép kiköltöztetésére vonatkozó szavait„.
„A királyság határozottan elutasítja ezeket a kijelentéseket, amelyek az izraeli megszállás által a Gázában élő palesztin testvéreink ellen elkövetett, egymást követő bűnökről, így az etnikai tisztogatásról akarják elterelni a figyelmet, amelynek az áldozatai” – áll a külügyminisztérium közleményében.
Rijád közleményében
szélsőséges megszálló mentalitásról
írt, amely
nem képes megérteni, milyen mély érzelmi, történelmi és jogi kötődésük van a palesztinoknak a földjükhöz.
Katar, amely közvetítőként részt vett a gázai tűzszüneti tárgyalásokban, vasárnap provokatívnak nevezte Netanjahu szavait.
Egy másik közvetítő, Egyiptom már szombaton felelőtlenségnek és a „szaúdi szuverenitás közvetlen megsértésének” nevezte a palesztin állam szaúdi területen való létrehozásának a felvetését.