Egyre későbbi életkorban szülnek a magyar nők. Az okok gazdasági és társadalmi okokkal is jól magyarázhatóak, ennek ellenére a tendencia tragikus a nők romló termékenyülési képessége, és ebből következően a gyerekszülések száma szempontjából – nyilatkozta a tudás.hu-nak Dr. Ács Nándor, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója.
A KSH legutolsó, 2021. évi adatai szerint a magyar nők átlagos életkora az első gyerek megszületésekor 29,08 év volt. Összehasonlításul: 1980-ban az első baba születésekor a nők átlagos életkora 22, 86 életév volt. Nem magyar sajátosság, hogy egyre későbben szülnek a nők ez, a tendencia az Európai Unió országaiban is megfigyelhető: 2022-ben 29,7 év volt a nők átlagéletkora az első gyermek születésekor.
Az a trend is látszik, hogy 40 évesen, vagy az a feletti életkorban szülők aránya is nő: az Eurostat adatai szerint míg 2001-ben az az arány 2,4, addig 2020-ban már 5,5 % volt.Mindemellett csökken a megszületett gyermekek száma: 2024 júniusában 6040 gyermek született, 17%-kal, 1217 újszülöttel kevesebb, mint 2023 júniusában. A tendencia hosszú évek óta romló.
Az okok számos elemzés szerint összetettek. A nők aránya ma már magasabb a felsőoktatásban, mint a férfiaké, ez után karrierre vágynak, a szülést e miatt későbbre tolják. A másik ok az, hogy minél ideálisabb feltételeket mellett szeretnének a párok gyermeket vállalni: legyen lakás, legyen egzisztencia. A harmadik pedig, hogy egyre több az egyedülálló, vagy megfelelő partner nélküli fiatal nő.
Romló termékenység, magasabb terhességi kockázat
Dr. Ács Nándor, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója szerint bár a korai 20-as évek a legideálisabb a megtermékenyülésre és a baba kihordására, ezek a statisztikák érthetőek és magyarázhatóak a társadalmi és gazdasági okokkal. Ezzel együtt — véli a szakember – a tendencia tragikus a nők romló termékenyülési képessége és ebből következően a gyerekszülések száma szempontjából. Az életkor előrehaladtával ugyanis egyre inkább csökken az esély a megtermékenyülésre. A 30-as életévek elejétől kezdve évente 3-5%-kal csökken a teherbeesés esélye, az igazán drámai esés pedig a negyvenes évek után figyelhető meg: aki 40 évesen felül szeretne szülni, annak mindössze 5 százaléknyi esélye van teherbe esni. Dr. Ács szerint teljesen félrevezető az a média által sulykolt állítás, hogy ma már semmilyen akadálya nincs a késői, akár 40 év feletti, vagy akár még későbbi első szülésnek.
Nagyon sok tragikus történettel találkozom, párok jönnek hozzám, hogy most már az eddig befutott karrierjük eredményeként megteremtették az anyagi biztonságot, jöhet a gyerek. Sokszor azonban már késő.
mondja.
Az életkor előrehaladtával a csökkenő termékenység mellett figyelembe kell venni a késői terhesség növekvő rizikóit is. Minél idősebb egy nő, annál nagyobb a veszélye a vetélésnek és a komplikációkkal teli terhességnek. Míg a 30 évesnél fiatalabb nőknél a korai vetélés lehetősége 15-20 százalék körül mozog, addig ez az arány 35 éves kor fölött nőni kezd, és 40 éves korra elérheti a 40-50 százalékot is. Ezen túlmenően a kromoszóma-rendellenességek 35 év felett jelentős kockázati tényezőt jelentenek. 35 éves korban a Down-szindróma kockázata 1/350 (350 terhességből egynél állapítják meg), 45 éves korban azonban már 1/35. 40 éves kor fölött a terhességi toxémia, a terhességi cukorbetegség és a halva születés esélye is nő.
Sok nő azt gondolja, hogy ha egészséges életmódot él, az kitolja a termékenységi időszakot, ez azonban nem igazoszlat elé egy félreértést a professzor. Bárhogyan is vigyáz magára egy nő, mindez a petefészkek állapotára nem hat, mivel minden nő meghatározott számú petesejttel születik, amelyeknek a korral romlik a minősége és csökken a mennyisége. Bár Dr Ács szerint az egészség fontos ahhoz, hogy maximalizáljuk a teherbe esés valószínűségét, és nagyobb esélyünk legyen egy komplikációmentes várandósságra, a jól összeállított étrend és a rendszeres sport önmagában nem teszi semmissé az öregedést.
Majd a lombik!?
Téves az az elgondolás, hogy az asszisztált reprodukció esetén, közérthetően a lombikprogram, biztos megoldást ad a termékenységi problémákra. Biológiai csodát egy életkor felett a lombik sem tud elérnimutat rá a professzor. A lombikprogram során a megtermékenyülési arány 40 év alatt 45 % körüli, 40 év felett viszont csak 15%. Ha a megszületett gyermek arányokat nézzük, akkor még rosszabb a helyzet, a fiatalabb csoportban 40%, míg az idősebb nőknél csak 5-7%. A különböző meddőségi kezelési eljárások során a csökkenő eredményesség egyik meghatározó oka a Dr. Ács szerint a petesejtek romló minőségben keresendő.
Elképzelhető olyan élethelyzet, hogy egy nő a 30-as évei közepére sem találta meg a megfelelő partnert, vagy nem sikerült teherbe esnie. Ebben az esetben megoldásként jöhet szóba a petesejt lefagyasztás, amelyet majd a későbbiekben meg lehet termékenyíteni az apa spermáival, a petesejt donáció, amikor más nő megtermékenyített petesejtje kerül beültetésre, illetve a béranyaság, amikor egy másik nő hordja ki valaki gyerekét. Magyarországon azonban – hívja fel a figyelmet Dr Ács Nándor — mindezekre jelenleg nincs lehetőség. Aki erre a megoldásra kényszerül, annak legközelebb Csehországban kell egy magánszolgáltatót keresnie.