fbpx

A lakosság nem szokott tévedni: vannak még remek állampapírok

A friss értékesítési adatokból úgy tűnik, hogy mostanában a magyar emberek háromféle magyar állampapírt preferálnak. Korábban jellemző volt, hogy adott volt a piacon egy-egy sztárpapír (MÁP Plusz, majd PMÁP). A rövidítésektől ne ijedjünk meg, részletesen is bemutatjuk majd, hogy miről van szó. Mindenesetre, ha megnézzük a mai kínálatot, tényleg az mondható, hogy ez a három papír (a megújított MÁP Plusz, a FIX MÁP és a BMÁP) vezeti az összehasonlításokat. Csak éppen nem mindegy, hogy ki, milyen időtávra fektetne be.

Van egy érdekes trend a magyar állampapírok forgalmazásában és az erről szóló írásokban. Mindez természetesen részünkről nem kritika lesz, vagy nem is tévedésről van szó, csak talán optikailag csalóka tálalásokról.

Arra gondolunk, hogy mivel Magyarországon nagyon erős infláció- és hozamcsökkentési trend volt az elmúlt időszakban, az állampapírok nominális kamatígérvényei is csökkentek, a papírok kevesebbet fizetnek, de ettől még nem lettek rosszabbak.

A tálalás

A sajtó ezeket gyakran úgy tálalja, hogy az ÁKK „lerontotta” az állampapírt, „megpiszkálta” a kamatokat, vagy tárgyszerűen kiemelik a cikkek, hogy már csak kisebb kamattal lehet állampapírt kapni. Természetesen, ha egy sorozatnak korábban 10 százalék volt a kamata, a későbbiekben pedig már csak 7 százalék, akkor bármelyik fenti ige használható.

Az optikai csalódás mégis ott van, hogy 10 százalékos inflációs környezetben a 10 százalékos papír nem volt olyan jó, nem tartalmazott reálhozamot, csak a pénzünk értékének megőrzését ígérte. Ám, a 4 százalékos inflációs környezetben a 7 százalékos kamat 3 százalékos infláció feletti reálhozamot is jelent.

Úgyis fogalmazhatunk, hogy az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) valóban rendre kisebb kamatokról ad tájékoztatást a termékkibocsátásokban, de ezekkel a bejelentésekkel csak csökkenti a lakossági papírok olykor kifejezetten jelentős és vonzó kamatelőnyét az intézményi papírokkal szemben. Vagy még jobban megcsavarva a gondolatot, a „lerontott” állampapírok sokszor vonzóbbak, mint régebben a nem lerontottak.

A legnépszerűbbek

A magyar embereket szokás azzal ostorozni, hogy pénzügyileg nem eléggé szofisztikáltak, de természetesen az embereknek azért megvan a magukhoz való eszük. Vagyis, mindig érdemes megnézni az ÁKK heti közlésében, hogy mit vesznek leginkább a magyarok, mert jó eséllyel azok a papírok tényleg egy jó ajánlatot tükröznek.

Most éppen három papírnak van nagy keletje,

  • A Fix Magyar Állampapírnak (Fix MÁP), amely előre megmondja mennyi állandó kamatot fizet a következő években.
  • A Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz) megújult verziójának, amely a hűséget jutalmazza és az időben előre haladva lépcsőzetesen nő a kamat, ráadásul azokat újrabefekteti az ÁKK az állampapírba.
  • Illetve a változó kamatozású Bónusz Magyar Állampapíroknak (BMÁP), amelyek a diszkontkincstárjegyek aukcióink megvalósuló aktuális kamatszinthez igazodó kamatot fizetnek.

Ezekből külön-külön is tízmilliárd forint feletti heti tételben ad el az ÁKK, míg a korábbi sztárpapír, a PMÁP-ot, amelynek a kamatkifizetése az inflációt követi, már alig veszi valaki, szerencsére olyan szépen esett az infláció, hogy az tényleg nem annyira vonzó.

Milyen hozamok érhetők el?

Ha a nevezett sztárpapírokat, vagyis a mai legnépszerűbbeket nézzük, tény, hogy mindegyiknek csökkent mostanában a kamata.

Természetesen az ÁKK szeretné mérsékelni a kamatkiadásait, vagyis ha tudja, csökkenti a kamatokat, de ha már valakinek adni kell egy kis pénzt, akkor még az a legjobb, ha azt a magyar lakosság kapja, hátha ők itt is költik el a pénz. Igaz ez azért nem egy akkora hatás, a megtakarításokkal rendelkezők sokszor újra befektetik, és nem elfogyasztják a megkapott kamatokat.

Na de mi is az aktuális hozamlehetőség? Mindez az allampapir.hu-n aktuálisan is nyomon követhető, de gyorsan szedjük össze:

A nyáron megújított MÁP Plusz már összességében nem 6,75 százalékot, csak 6,48 százalékot ígér, de ez akkor ennyi, ha valaki megvárja, hogy a lépcsőzetes kamat megnőjön, és így éri ezt el átlagosan.

A 3 éves Fix MÁP papír végig évi 6,75 százalékot (korábban itt 7 százalék volt az ajánlat),

a 3 és 5 éves BMÁP változó kamatozású, a diszkontkincstárjegyek aktuális kamatától függ a kamata, ezek most még 7 százalék felett vannak, de ugye, ha folytatódik a kamatcsökkenési ciklus, akkor hamar leeshetnek, míg az előző kettő ajánlat fix ígéret.

Kevésbé szexi most a kincstári takarékjegy, amelynek 1 és 2 éves verziója is van, ezeket is éppen 25-25 ponttal vágta meg az ÁKK. Az egy éves 5,75 százalékot, a 2 éves pedig 6,25 százalékot fizet.

Ez utóbbi egyébként a klasszikus képlet. Vagyis ha hosszabb időre adja valaki kölcsön a pénzét az államnak, azért illik jobb pénzt kapnia, itt ez történik. Nálunk annyiban lehet szokatlan, hogy Magyarországon sokáig ez fordítva volt. Ebben az volt a gondolat, hogy amennyiben csökkenő a kamatszint, akkor később már a kevesebb kamat is vonzó lesz.

Mutatunk egy példát, 2023-ban 15, 2024-re 5 százalékos inflációt vár valaki. Neki, ha csak 2023-ra adja kölcsön a pénzét (vagyis egy évre) akkor a 15 százalékos kamat segíti az értékmegőrzést, ha két évre mond le a pénzéről, akkor már megelégszik az évi 10 százalékkal is.

És akkor most mit kell venni?

Na de akkor mit vegyen most az egyszeri ember? Miért vesznek az általunk racionálisnak mondott magyar befektetők különféle papírokat?

Ennek elsősorban az az oka, hogy az eltérő befektetési időtávok más taktikát igazolnak. A magyar állampapírok visszaváltási díja általában 1 százalék, vagyis, ha valaki nem a teljes futamidőben gondolkodik, csak a pénze 99 százalékát kapja meg. A leghosszabb időtávokban érdemes megvárni a lépcsőzetesen emelkedő MÁP Plusz magas kamatait, azzal jön ki a befektető a legjobb hozammal. A középtávú befektetésekben a fix 6,75 százalékos Fix MÁP vonzó, míg rövid távokon a ma még magasabbat kínáló BMÁP. De természetesen itt arra is figyelni kell, hogy a nagyon rövid időtávokon elviszi a nyereségünket a visszaváltás, vagyis akkor valami még rövidebb dolgot kell keresni.

Végül azért azt mindenképpen meg kell jegyeni, hogy mivel a változó kamatozású PMÁP hozama az inflációtól, a BMÁP hozama pedig a dkj-aukciktól függ, a jövőben akár olyan forgatókönyvek is bejöhetnek, hogy bizonyos hosszabb időtávokban mégis ezek lesznek a legjobbak.

További hírek