A nők 15 százaléka szenved szülés utáni depressziótól, ami a férfiakat sem kíméli

Palkovics: Elektromos járműveket fejleszt és gyárthat Magyarországon a KAMAZ
2022-01-24
Kovalenko-medállal ismerik el Karikó Katalin és kutatótársa munkáját
2022-01-25
Show all

A nők 15 százaléka szenved szülés utáni depressziótól, ami a férfiakat sem kíméli

Nehezen körülhatárolható, és még nehezebben kezelhető betegség a szülés utáni depresszió, de úgy tűnik, felkészüléssel és egészen egyszerű módszerekkel akár a születés előtt is meg lehet előzni.

Megdöbbentő, de igaz: átlagosan a nők 15 százaléka szenved a szülés utáni depresszió valamilyen formájától, amely nem csak a születés utáni időszakban alakulhat ki, hanem akár előtte is – így az elnevezés kissé félrevezető. A betegség a szülést követő egy éven belül a leggyakoribb, lefolyása néhány hét, de akár több hónap is lehet. Az orvosok akkor kezdenek szülés utáni depresszióra gyanakodni, ha a változatos tünetek több mint két hétig fennállnak.

Depressziótól a pszichózisig – az utóbbi az újszülött-gyilkosságok fő oka

De vajon melyek ezek? Szomorúság, levertség, hangulatingadozás, idegesség, reménytelenség-érzés, bűntudat, bizonytalanság, üresség és még sorolhatnánk az egyébként az általános depressziónál is fellelhető tüneteket. Az különíti el élesen a klinikai, nem szüléshez kötött depressziótól, hogy a tünetekben az újszülött is érintett lehet, s extrém esetben a partner, vagy akár az újszülött bántalmazása is felmerülhet a betegben. Rendkívül ritka, de szorosan kapcsolódik a szülés utáni depresszióhoz a szülés utáni pszichózis, egy súlyos pszichotikus betegség, ami a kismamák valamivel kevesebb mint egy ezrelékét érintheti.

A szülés előtti időszak kritikus lehet a szülés utáni depresszió elleni küzdelemben.

A szülés előtti időszak kritikus lehet a szülés utáni depresszió elleni küzdelemben.
Forrás: unplash.com

Nagyon durva esetben a szülés utáni pszichózis akár az újszülött meggyilkolásával is végződhet, sőt ami még megdöbbentőbb: ez az újszülöttek ellen elkövetett gyilkosságok vezető oka. Az ilyen tünetegyüttes szerencsére rendkívül ritka, és leggyakrabban olyan kismamáknál alakulhat ki, akiknek már a szülés előtt is volt pszichotikus tünete.

A szülés utáni pszichózis esetében előfordulhatnak mániás tünetek, felléphet hallucináció, stupor (az érzelmi reakciók és a motivációk cselekvésképtelenséggel járó teljes hiánya) és katatónia is. Azoknál, akiknek az élete során bármikor voltak pszichotikus eseményei, mindenképp érdemes előre felkészülni, hogy a szülés is lehet egy ilyet kiváltó ok. Ennek a betegségnek ugyanakkor jelenleg nincs pontos körülírása a pszichológia kézikönyvének számító DSM-5 diagnosztikai osztályozási rendszerben.

A szülés utáni depressziót viszont az orvosi irodalom jobban körülírt és diagnosztizálható tünetegyüttesnek tartja, számos országban a szülés előtt és után, általában kérdőívek segítségével szűrik is. Kiváltó okait viszont jelenleg nem ismerik pontosan, inkább a hatása diagnosztizálható, de egyre több kutatás igyekszik feltárni a gyökereit. Nagy valószínűséggel a hormonháztartás szülés miatti gyors ingadozásai mellett maga az újszülöttről való gondoskodással járó stressz és a depresszióval kapcsolatos családi előtörténet a legfőbb ok. Néhány kutatás viszont arra enged következtetni, hogy a szülések alkalmával gyakran alkalmazott szintetikus oxytocin és a dohányzás növelheti a szülés utáni depresszió kialakulásának esélyét, de a bizonyítékok még nem egyértelműek.

Férfiak, sőt azonos nemű párok is szenvedhetnek szülés utáni depressziótól

A klinikai depresszió kezelésére alkalmazott terápiás módszerek, mint a pszichológus, vagy terapeuta bevonása, a kognitív viselkedésterápia, vagy az interperszonális pszichoterápia szerencsére jól működhet a kezelésénél, a gyógyszeres terápiákat viszont többnyire nem alkalmazzák. Az antidepresszánsok egyik csoportja, a szelektív szerotonin visszavétel-gátlók ugyan néha működhetnek az ilyen eseteknél, de származékaik kis mennyiségben benne maradnak az anyatejben, így az újszülött szervezetébe is bejuthatnak. Emiatt nem nagyon használják őket, ráadásul volt kutatás, ami szerint a szülés utáni depresszió kezelésében semmilyen előnye nem volt az antidepresszánsoknak, enyhébb lefolyású esetekben ezért mindenképpen jobb választás a pszichoterápia.

Annak ellenére, hogy a kismamáknak rendkívül fontos a szakmai segítség, egy 2021-es kutatás arra enged következtetni, hogy a nem kifejezetten pszichológiai képzettségű szakemberek, így a nővérek, a szülésznők és a tanárok is képesek voltak segíteni átvészelni a szülés utáni depresszió időszakát. Több kutatásból kiderül, hogy elsődleges, a kismamák ne maradjanak egyedül, s ebben kiemelt szerepe van a másik szülőnek, de itt érdemes kiemelni, hogy a szülés utáni depresszió a férfiakat sem kíméli.

A férfiak esetében nehezebb a diagnózis.
Forrás: unplash.com

A férfiak és a szülés utáni depresszió irodalma azonban még rendkívül hiányos, de már sejteni, hogy az új apák közel negyede produkálja a szülés utáni depresszió valamely tünetét. A férfiaknál – ahogy ez a legtöbb mentális betegségre is jellemző – a diagnózis sokkal ritkább, mint a nők esetében. Az anyák között a szülés utáni depresszió inkább a szülést követő 1-2 héten belül jelentkezhet, de férfiak esetében később, a szülés utáni 3-6 hónap között alakul ki a betegség. Még hiányosabb a szakirodalom az azonos nemű párok esetén, de a jelek arra mutatnak, hogy az ő esetükben a betegség még gyakoribb lehet, mint heteroszexuális pároknál.

Az alvásterápia jótékony hatása

A szülés utáni depresszió alattomos betegség, hiszen az újszülöttről való gondoskodás már önmagában megnehezíti a kismamák életét, viszont a szülők depressziója az újszülöttekre is rossz hatással lehet, amely ördögi kört hozhat létre: az ideges, frusztrált szülő miatt ideges és frusztrált az újszülött, nehezebb kezelni, ez pedig még több stresszhez vezet. Ilyen esetekben rendkívül fontos az új szülők körülötti szociális háló, valamint egy új kutatás szerint a szülés előtt és után a megfelelő, kiegyensúlyozott alvás.

Az egyszerűen Sleep elnevezésű, alvással kapcsolatos tudományos szakfolyóiratban frissen megjelent kutatás szerint a szülés előtti álmatlanság kezelése jótékony hatással volt a szülés utáni depresszióra. Azon nők esetében, akik egyébként nem mutattak depresszióra utaló jeleket, de a krónikus álmatlanságuk miatt digitális kognitív viselkedésterápián (dCBT) vettek részt, nem alakult ki, vagy jóval enyhébb lefolyású volt a szülés utáni depresszió. Az álmatlanság kezelésére szolgáló dCBT terápia hatása a szülés után akár 6 hónapig is tartott. Ráadásul ez az első ilyen kutatás, amely az álmatlanság kezelése és a szülés utáni depresszió közötti kapcsolatot vizsgálta.

A dBCT terápiák nem személyesen zajlanak, hanem az interneten keresztül, általában okostelefonok segítségével, s a vonal másik oldalán a terapeuta van, de a terápia akár teljesen automatizált is lehet. A költségek emiatt alacsonyabbak és egy terapeuta több pácienssel tud így foglalkozni, mint személyesen. A San Francisco-i Egyetem kutatásában 208 nő vett részt, felük esetében az álmatlanság elleni dCBT terápia egy okostelefon alkalmazáson keresztül történt. A nem kezelt nők 18 százaléka számolt be szülés utáni depresszióról, miközben az alkalmazást használóknak csupán 4 százaléka. Idén januárban a kanadai McMaster Egyetem kutatói is kapcsolatot találtak az alvászavarok és a szülés utáni depresszió között és hangsúlyozzák, hogy az alvászavarok kezelése a szülés előtt és után egyaránt kulcsfontosságú lehet a súlyos depresszió elkerülésében.

A könnyű testmozgás csökkentheti a depressziót
Forrás: unplush.com

A kiegyensúlyozott alvás mellett úgy tűnik, a rendszeres testmozgásnak is fontos szerepe lehet a szülés utáni depresszió elleni küzdelemben. Veronica Pentland, a Ontarioban található Western Egyetem kutatója már depressziótól szenvedő nőket vizsgált. A kutatásban az alanyok fele hetente 3-4 alkalommal 15-30 perces terápiás sétákat tett. Az ő esetükben a depresszió lefolyásának súlyossága jelentősen csökkent. Úgy tűnik ezért, hogy a helyes alvás és a könnyed testmozgás a szülés utáni depresszió ellen megelőzésre és kezelésre is alkalmas lehet – főként a jelenlegi koronavírus-helyzetben, amely megduplázta a depresszió kialakulásának esélyét az új szülők között.

 

Cikk küldése e-mailben

Comments are closed.