Képzeljünk el egy céget, amelynek tavaly 4 millió dollár volt csak a forgalma, de 58 millió dollár lett a vesztesége és szinte minden nagyobb tulajdonosa veszekedik, pereskedik egymással. Nem ez tűnik a világ legjobb befektetésnek. Ám a TMTG cégnek Donald Trump amerikai elnökjelölt a legnagyobb tulajdonosa , aki amikor kitiltották a Facebookról (Meta) és a Twitterről (X) olyan közösségi oldalt fejlesztett, ahol „nem cenzúrázzák az igazságot”. De vajon lesz-e ebből valaha üzlet?
Az amerikai Nasdaq Tőzsdén forog egy papír, ami valójában üzletileg még értékelhetetlen, de mégis hatalmas hisztéria van körülötte. Nem véletlenül.
A Donald Trump amerikai exelnök és republikánus elnökjelölt többségi tulajdonában álló TMTG, vagyis a Trump Media & Technology Group mindössze 36 munkavállalóval rendelkezik. 2023-ban 4 millió dollár árbevételre tett csak szert, és erre 58 millió dollár veszteség jutott, vagyis fogalmazzunk úgy, hogy még igencsak az építkezés korszakában jár.
Ugyanakkor az ritka, hogy egy elnökválasztásra gyakorlatilag egy konkrét részvény megvásárlásával is lehet fogadni. Márpedig Donald Trump nem is esélytelen, és ha nyer, tagadhatatlan, hogy lehet valami ebből a cégből.
A legutóbbi elnökválasztás
Az érdekes történet megismeréséhez a legutóbbi amerikai elnökválasztásig kell visszanéznünk. 2020. november 3-án Donald Trump ugyan több szavazatot kapott, mint négy évvel korábban, de elveszítette a választást Joe Bidennel szemben.
Ezt ő is nehezen viselte, de még nehezebben a QAnon mozgalom, amely valamifajta pedofil összeesküvést látott a demokrata elit visszatérésben, hívei a deep state, vagyis a hatalmat birtokló, szolgálatok által titokban vezérelt mély állam ellen posztoltak rendszeresen, végül emlékezhetünk a Capitolium hét halálos áldozatot követelő megostromlására (2021 januárjában), ami ledöbbentette az amerikai társadalmat.
Donald Trump kettős játékot játszott, nyíltan nem támogatta az összeesküvés-elmélet híveit, de nem is ítélte el ezt a mozgalmat. A Facebook, illetve a Twitter sokáig tehetetlen volt a sok terjedő rémhírrel, de aztán lépett. Sokakat letiltottak a közösségi oldalakról, elkezdték az álhíreket megjelölni, hamarosan Donald Trump bejegyzései is kaptak ilyen megjelöléseket.
A Capitolium-eset után hangulatkeltésre hivatkozva a Facebook kitiltotta Donald Trumpot is a platformról előbb 24 órára, amit később határozatlan időre módosítottak, végül 2 éves lett a kényszerszünet. A Twitter korábban, 2022 novemberében már visszaengedte a volt elnököt.
A Big Tech gyűlölete
Csakhogy Donald Trump nem várt addig tétlenül. Ha a Trump Media honlapján körülnézünk, hamar kiviláglik, hogy mit is szeretne ez a cég. A fő értéke ugyanis egy olyan közösségi oldal, a Truth Social (közösségi igazság), amelynek az a küldetése, hogy
véget vessen a Big Tech támadásainak a szólásszabadság ellen és az internet valódi megnyitásával visszaadja az amerikai népnek a a hangját.
Azt nem tudni, hogy hányan léptek fel már erre az oldalra, mert a cég nem közli a tagok számát, de az biztos, hogy az a bizonyos 4 millió dolláros bevétel az itt elköltött hirdetések értéke.
Lesz-e ebből valami?
A Trump Media mindenesetre tőzsdére lépett, egy speciális céggel, a Digital World Acquisition Corp (DWAC) történt egyesülése után március 26-án debütált a parketten. A papír eddig nem bizonyult túl jó befektetésnek, hiszen a pénzügyi mutatói alapján eléggé túlértékelten, 71 dolláros árfolyamon mutatkozott be, egy ideig a rajongók vásárlásai még felfelé is hajtották, de azóta zuhan, már csak egy nagy zuhanás után 35 dollárt ér (ez persze percenként változik, mert nagyon volatilis a papír). Pedig maga a három fő célkitűzés biztosan vonzó az ország Trumot támogató felének, amelyek röviden úgy foglalhatók össze, hogy fellépés a
demokrata véleményterror
ellen.
Három pontban ez:
- Nincs politikai diszkrimináció
- A cancel culture eltörlése (angolul ez viccesebb, hiszen így szól: cancel the cancel culture!)
- Kiállás a Big Tech ellen
Külön vicces, hogy Trump cégének a legnagyobb értékelési csapást éppen az okozta, hogy Elon Musk megvette a Twittert, és visszaengedte Trumpot, hiszen ezután sokan gondolhatták azt, hogy nincsen szükség alternatív közösségi oldalra, mert majd az X-en újra kifejthetik erősebb nézeteiket is.
Zűrös ügyek tömkelege
A Trump Mediát a tőzsdére lépés előtt három évvel, 2021 februárjában alapították a floridai Sarasotában.
Három nagy tulajdonosa van, Donald Trump 58 százalékban, az ARC Global Investments II, LLC 7 százalékban, míg a United Atlantic Ventures, LLC 5 százalékban, a többi a kisbefektetők számára elérhető szabadon elérhető papír.
2022 januárja óta Devin Nunes volt amerikai képviselő a vállalat vezérigazgatója, aki egy hónapon belül, februárban elindította a Truth Social közösségi hálót.
Közgazdaságilag azonban továbbra is eléggé értelmezhetetlen ez a „reménypapír”, amely csak akkor ér majd valamit, ha Donald Trump esetleges győzelme után valahogy az elnök felvirágoztatja.
Ráadásul, mivel Donald Trump minden lépését, félmondatát jogászok százai figyelik, a cég is tele van zűrös ügyekkel, perekkel.
A SEC (amerikai tőzsdefelügyelet) maga is arra figyelmeztetett, hogy kétségei vannak a cég fenntartható működéséről, azért tényleg ritka, hogy egy társaságot a bevételeinek a 15-szöröséből kell működtetni, de miközben Trump amúgy szeret Kína-ellenes szólamokat hangoztatni, vizsgálták már a média kínai és orosz kapcsolatait is.
Az egyik befektető ugyanis egy sanghaji entitás volt, míg a TMTG finanszírozásában állítólag szerepet kapott a dominikai székhelyű Paxum Bank, amelynek résztulajdonosa Anton Posztolnyikov, aki Alekszandr Szmirnov volt orosz kormánytisztviselő rokona.
Fordított perek
Igaz, ahogy az már az Egyesült Államokban lenni szokott, mindenki perel mindenkit, 2023 novemberében a Trump Media & Technology Group azért követelt összesen 1,5 milliárd dolláros kártérítést több laptól és médiavállalattól, mert azt állította, hogy többen hamis adatot jelentettek a Truth Social veszteségéről, ezzel lejáratva a céget. Többen helyesbítést adtak ki, mondván, hogy a hiba a hatósági bejelentés téves értelmezéséből eredt, és valójában kisebb nettó veszteségről volt szó.
A cég mindenesetre újabb és újabb részvények kibocsátásával szeretne tőkét szerezni, de jelen állás szerint ebből is mindenféle per támadt.
2024 februárjában a TMTG eredeti alapítóit tömörítő United Atlantic Ventures beperelte a TMTG-t, amiért az „kihígítaná” őt. De a DWAC és Donald Trump beperelték a DWAC korábbi vezérigazgatóját, Patrick Orlandót és az tulajdonában álló céget, az Arc Global Investments II-t zsarolás, valamint jó hírnév megsértése miatt. Patrick Orlando és az Arc viszontpert indított a DWAC és Trump ellen, mert tévesen számolták ki az Arc részesedését. És ezzel még korrántsem soroltunk fel minden pert a cég körül.
Donald Trump ellen most amúgy is nagyon sok per zajlik, a cégben meglevő 78.75 millió részvénye azonban nagyon értékes. Ha egy papír 30 dollárt ér, akkor ez a vagyon 2,4 milliárd dollár körül alakul, ha majd újra visszatér 50 dollárra, akkor közel 4 milliárdot. Ez pedig nagyon számít a csak ügyvédekre dollár tíz-, vagy százmilliókat költő politikus esetében. Igaz a Forbes azért még mindig úgy becsüli, hogy 6 milliárd dollárnál is nagyobb az üzletember vagyona.
De az egészen biztos, hogy nagyon nem mindegy az elnöknek, hogy miképpen folytatódik a tőzsdei saga.