fbpx

Veszélybe került a családi idő – A felnőtteknek is edukálniuk kell magukat

Jó példával kell elöl járniuk a szülőknek a gyermekek tudatos és biztonságos internethasználata érdekében – hangsúlyozta Kis Norbert programvezető, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Mobil a családom? elnevezésű kampányának sajtótájékoztatóján kedden, Budapesten.

Kis Norbert közölte, az NMHH júniusban indította el kampányát, melynek célja, hogy tanácsokkal lássa el a családokat a gyermekek online biztonsága érdekében.

A nyár folyamán újabb tanácsok jelennek meg az NMHH honlapján – összesen tíz – , amelyek többek közt az internetes jogok, az online zaklatás, az adathalászat vagy éppen a videojáték-függőség témájában segítik eligazodni a családokat.

A cél, hogy

egyensúlyba kerüljön a mobileszközök online világa és a családi élet

– magyarázta Kis Norbert.

Rámutatott: a mobileszközök világa egyre inkább eluralja az otthonokat, ezért „veszélybe került a családi idő”, amit a szülők és gyermekek egymásra fordítanak.

Kis Norbert kiemelte: az NMHH elsősorban szabályozó hatóság, de érzi a növekvő társadalmi felelősséget. Elmondása szerint nem egyszeri akcióról van szó, hanem folyamatosan igyekeznek napirenden tartani a témát.

Ha többet beszélünk ezekről a kérdésekről, a szülők felelősségéről, akkor kicsit nagyobb eséllyel járulunk hozzá ahhoz, hogy digitális egészség legyen a családokban, médiatudatosan éljük a mindennapokat

– hangsúlyozta.

Somogyi Ákos, az NMHH gyermekvédelmi főosztályvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a közösségi médiában

a gyerekek negyedének, valamint a szülők felének adatlapja teljesen nyilvános,

tehát bárki számára elérhetőek tartalmaik, ez pedig kiszolgáltatottá teszi őket.

Mint mondta, a kiszolgáltatottság csökkentése és a biztonság fokozása érdekében elengedhetetlen, hogy a szülők tisztában legyenek a digitális világban érvényesülő jogaikkal.

Somogyi Ákos fontosnak nevezte, hogy

a képeket, videókat körültekintően osszák meg az emberek, kiváltképp, ha gyermekekről van szó.

Oda kell figyelni továbbá a jelszavak védelmére is, ezeket a kódokat senki ne mentse el, ne ossza meg másokkal, és időnként változtassa meg – tanácsolta a főosztályvezető, hozzátéve: mindig jusson eszünkbe a tartalmak megosztása előtt, hogy „az internet nem felejt.”

Tibenszky Móni Lisa, a Felelős Szülők Iskolája ügyvezetője kiemelte:

a digitális kultúra a mindennapi élet része, ami soha nem látott lehetőségeket hozott, ezért nem szabad „démonizálni”, vagy „tabusítani” azt.

Egyre alacsonyabb életkorban jelenik meg az okoseszköz a gyermekek életében – folytatta – szülőként ezért az egyik legfontosabb feladat, hogy „beszélgessünk az online térben megélt tapasztalatokról.”

Azt is megjegyezte:

a szülőknek meg kell mutatniuk a gyerekeiknek azt az offline világot,

amiben ők szocializálódtak, de egyúttal be is kell lépniük a digitális világba, amibe a gyermekek beleszülettek.

Balatoni Monika, az NMHH szakértője szintén a szülők felelősségére hívta fel a figyelmet, kiemelve:

a felnőtteknek is edukálniuk kell magukat, mert csak arról tudnak beszélni a gyerekekkel, amit maguk is átlátnak, értenek.

Ismertetése szerint a Medián 2022-es felméréséből kiderült, hogy a 12-20 éves fiatalok több mint 66 százaléka átélt már valamilyen zaklatást.

Az adatok szerint egyre inkább háttérbe szorul a testi sértés, ezzel szemben a szexuális bántalmazások és zaklatások száma évről évre hatványozottan nő – tette hozzá Balatoni Monika, megjegyezve: ha megváltozik a gyerek viselkedése a fizikai térben, gondolniuk kell a szülőknek arra, hogy a gyerek esetleg online zaklatás áldozata lehet.

További hírek