A francia világsztár, akinek a festményei főképp magyar műgyűjtők kezében vannak

Ha nincs programja hétvégére érdemes kilátogatni a Bálnába, ahol kortárs művészeti vásár van egészen különleges és progresszív képekkel. Látható itt a méltán egyedülálló Riegl Judit, Bak Imre, de a világ leghíresebb absztrakt magyar festője Hantai Simon képe is. Mintegy 30 galéria mutatja be legjobbjait.

A Budapest Contemporary célja, hogy évről-évre összehozza a kortárs szcéna legjavát egy magas szakmai színvonalú vásárra, ahol kizárólag a nemzetközileg is jegyzett hazai galériák állíthatnak ki.

Spengler Katalin, férjével Somlói Zsolt műgyújtővel együtt a kiállítás fővédnöke. Mint elmondta: minden művészeti vásár hiteles képet nyújt arról, hogy az adott helynek a művészeti piaca milyen. Ez a vásár is betekintést ad a magyar piacba.

Spengler Katalin már 30 éve kíséri közelről figyelemmel a kortárs művészeti piac alakulását és állítása szerint a kortárs műtárgy piac most a csúcson van, a legjobb formáját hozza.

Nagyon jelentős hazai művészek munkái láthatóak a Bálnában.

Nem csak az idős generáció mesterműveit lehet megtekinteni, hanem számos olyan fiatal művész is itt van, akik nemzetközi szintéren már most nagyon jól szerepelnek. Galériákban rendezett kiállításaikon elkapkodják képeiket.

Mint Spengler Katalin elmondta, nagyon sok gyűjtő forog ma a műtárgypiacon. Ugrásszerűen megnőtt a vásárlók és a gyűjtők száma. A Kortárs Galériák Egyesülete szerinte sosem volt ennyire hatékony, professzionális. Ez az együttműködési hajlandóság is mutatja milyen erő lakozik ebben az iparágban.

Tausz Ádám a vásár szervezője elmondta, 30 galéria vesz részt kiemelkedő anyaggal a kiállításon. Ilyen szigorú szakmai feltételek mellett idehaza művészeti vásárt nem szerveztek még: a gyűjtők-látogatók kizárólag olyan galériákkal és alkotásokkal találkozhatnak, amelyek saját művészeket képviselnek és rendszeresen tartanak kortárs időszaki kiállításokat.

Minden nap több tárlatvezetés is van. Szombaton pedig a fiatalokat várják. Héttől kifejezetten nekik külön tárlatvezetés van, este pedig sztár DJ-k biztosítják a legjobb zenéket, hogy a fiatalok is belekóstoljanak a kortárs műgyűjtés és műértés hangulatába.

A Contemporary Vásáron számos kiemelkedő alkotás is látható.

Riegl Judit: Tömbírás

Riegl Judit: Tömbírás 1957
Riegl Judit: Tömbírás 1957

Reigl Judit Tömbírás című festményét 1957-ben alkototta, ami utoljára 2014-ben, a Ludwig Múzeumban, az életmű kiállításán szerepelt.

A blue chip kategóriájú festmény megvásárlására is lehetőség nyílik az eseményen, ami egészen különleges lehetőség, hiszen a Reigl-művek megszerzéséhez hosszú várólistára kell feliratkozni, értük múzeumok és magángyűjtők is versenybe szállnak.

A művésznő 100. születésnapjának évfordulóját világszerte ünneplik a múzeumok, New Yorkban, Shanghaiban, Berlinben és Budapesten is önálló kiállítások nyíltak a tiszteletére.

Riegl Judit 120 alkotása 30 vezető múzeumban található meg.

A centenáriumi évet a Műcsarnokban zárja egy fantasztikus életmű kiállítás, olyan alkotásokkal, amelyeket még sehol nem látott a közönség.

Françoise Gilot: Hegyi vízesés

Françoise Gilot: Hegyi vízesés 1979
Françoise Gilot: Hegyi vízesés 1979

A vásár másik fénypontja a nemrég, 101 éves korában elhunyt Françoise Gilot műveiből álló válogatás.

A művész elismertségét jelzi, hogy festményei ma már több mint 1 millió dollárt érnek. Emellett nemzetközi bestseller könyvek – például Életem Picassóval – szerzője volt. Alkotásai a New York-i Met és a MoMA, valamint a párizsi Centre Pompidou gyűjteményében találhatók.

A Várfok Galéria 2000 óta képviseli a művészt, s az évek alatt jelentős változáson esett át a festő megítélése. Korábban Picasso múzsájaként tartották számon, hiszen tíz évig élt a festővel, ő Paloma Picasso és Claude Pierre Pablo Picasso édesanyja. Az elmúlt tíz évben azonban sorra jelennek meg róla tanulmányok, cikkek, nyílnak kiállítások, jelentős múzeumokba kerül be.

Ma már a világ kiemelkedő alkotójának tartják.

December 7-én a Műcsarnokban megnyílik átfogó, régió legnagyobb Françoise Gilot kiállítása. Pont a magyar kapcsolatnak köszönhetően van egy világsztár, akinek életműve jelentős része magyar műgyűjtők kezében van.

Bak Imre: Graffiti

Bak Imre: Graffiti
Bak Imre: Graffiti

Bak Imre Graffiti című alkotása nemcsak mérete, színe és jelentősége miatt fontos mű, hanem azért is, mert a 2022 végén elhunyt mesternek ez az utolsó formázott vászna.

A festményt eddig nagyon kevesen láthatták. 

Bak Imre tavaly decemberben hunyt el és ez az első olyan kortárs vásár, ahol már nem fog felbukkanni, hiszen korábban mindig eljött a vásárokra és vizslatta a fiatalabb kollégák munkáit.

Bak Imre a kiállított alkotást 80 évesen festette. Irizáló színei miatt és a nagy ellentétek használatával fejti ki különleges hatását. Fiatal művészeket megszégyenítő frissességgel hozta létre ezt a művet 2019-ben.

Idén januárban volt életmű kiállítása, sajnos már csak posztumusz.

A londoni Tate idén állította ki Nap-Ember-Arc című festményét, amelyet évekkel ezelőtt vásárolt meg az intézmény. Sajnálatos, hogy ez már csak a művész halála után következett be.

A világ leghíresebb magyar absztrakt festője, Hantaï Simon nagyméretű alkotása mellett kiállítják Konok Tamás egyik kései festményét, valamint Nádler István egyik legújabb művét is. A számítógépes művészet úttörőjétől, Vera Molnartól egy korai remekművet láthatnak az érdeklődők.

További hírek