Miért hasít ennyire ez a pénzhelyettesítő valami? Mert kevés van belőle? Mert Donald Trump lesz az elnök? Esetleg azért, mert az emberek kezdenek félni a hagyományos befektetési termékektől. Mindenben van igazság, de valójában egyik sem teljes magyarázat.
Sokáig kóstolgatta, aztán átrágta magát rajta, később újra alulról nyalogatja – konyhai képeinkkel ilyen volt mostanában a bitcoin és a 100 ezer dolláros árszint viszonya.
Szinte hihetetlen, de igaz, a legismertebb és legnagyobb kapitalizációjú kriptodeviza egyedi értéke már valóban 100 ezer dollár felett jár.
Ilyenkor természetesen előkerülnek a régi történetek, a kidobott winchesterről, amin volt egy kód, vagyis egy csomó bitcoin, vagy a 10 bitcoinért vett semmiségről, ami ma már soktízmilliós, közel milliárdos vagyon lenne.
A vonzerő
A fő befektetési hívószó arról szól, hogy ez a „valami” védelmet nyújt akkor is, amikor minden más zuhan, vagyis a pénz is elveszíti az értékét.
Joggal merülhet fel persze a kérdés, hogy de miért? Mi van a bitcoin mögött, amire lehet alapozni? Nincs semmi, de aki ezt mondja, attól meg lehet kérdezni, hogy és mi van az arany mögött? Vagy a gyémánt mögött? Ritka, szép, csillog? Ez elég? Vagy akár menjünk tovább, mi van a készpénz mögött? Nincs semmi más, csak hit, konszenzus, megszokás, így pedig még mindig benne van a bitcoinban is, hogy nő a vonzereje.
Aktuális trendek
De mi az, ami most ennyire hajtja?
Donald Trump leendő elnökségével egy kifejezetten kriptobarát kormányzat érkezik az Egyesült Államok élére.
A sok geopolitikai kockázat idején az arany mellett a bitcoin is jó menekülő instrumentuma lett azoknak, akik mindenben kockázatot látnak? Vagy egész egyszerűen jól van összerakva az örökös szűkösségre játszó pénzhelyettesítő modellje, kódolva van a drágulás? Természetesen egy kicsit ez, egy kicsit az, de mindegyik igaz.
A bitcoin még mindig felfelé tart, és az ilyen instrumentumok naprakész adatait közlő Coinmarketcap oldalon az is látszik, hogy nemcsak a 100 ezer dollár feletti ár, de az összesített kapitalizáció, a közel 2000 milliárd dollár is nagyon veri a mezőnyt, hiszen a követő kriptók, a Tether, az XRP, vagy a Solaria egy nagyságrenddel kisebb összértékűek.
Sőt, hiába indul pillanatonként új kripto, a bitcoin összesített súlya is emelkedik, jelenleg többet ér, mint az összes többi kripto együttvéve.
Csak az idén több mint kétszeresére nőtt az ár, és mintegy 50 százalékkal drágult amióta Donald Trumpot megválasztották az Egyesült Államok következő elnökének.
Fontos tény az is, hogy ma már az intézményi befektetők közül is egyre többen vásárolnak bitcoint, kezdenek furcsává, avittá válni azok a mogulok, akik még mindig finnyáskodnak, kételkednek a kriptóban.
Kinyílt a kisbefektetők felé
A bitcoin történetét most nem fogjuk felidézni, de az biztos, hogy amennyiben a 2008-ban kezdődő sztoriban régen még csak egy pizzát lehetett venni egy, vagy akár több bitcoinért, ma pedig 100 ezer dollár (azaz 39 millió, vagy kicsit felkerekítve mintegy 40 millió forint) egyetlen bitcoin ára, akkor itt egészen elképesztő hozamokról beszélhetünk.
A bitcoint a piacok elfogadták, lehet vele már ETF-ken keresztül is kereskedni, egyszerűbb lett, a kisbefektetők is tudnak egy század, vagy egy ezred bitcoint is venni.
Márpedig az is meghatározó, hogy a bitcoin mindenképpen egyre szélesebb tömegekhez jutott el, amit fizetőeszközként is egyre többen használtak, de igazán fontos szerepe a befektetési piacon lett.
Pedig ezt a valamit, máig nehezen fordítjuk le, hívhatjuk digitális pénznek, tokennek, pénzhelyettesítőnek, értékőrzőnek, és amilyen nehéz meghatározni, hogy mi is ez, olyan rengeteg botrány övezte, vesztek el bitcoinok, mentek tönkre kereskedési platformok, voltak etikai kérdések, kik használják, mire, hogyan akarják az adóhatóságokat és más hatóságokat elkerülni vele?
Az új fuvallatok
Az azonban mindenképpen segített, hogy letisztult a szabályozása.
A leendő elnök és stábja pedig kriptohívő lett, mert a célja Egyesült Államok globális vezető szerepének megerősítése a digitális pénzügyi technológiák idején, nem is lehetne ebből kimaradni.
Ugyanakkor vannak meglepő elemek. Az idén úgy drágulnak a menekülő instrumok, hogy valójában az alappiacok is jók. Sokan ugyan digitális aranynak is tartják a bitcoint, de ma még azért sokkal több arany van a piacon, mint bitcoin, az összérték hétszeres, nyolcszoros, igaz,ha onnan nézzük, hogy évszázadok, évezredek óta zajlik az aranyért a közdelem, a harc, akkor úgyis kérdezhetjük, hogy tényleg csak hétszeres, nyolcszoros az arany súlya?
Generációs elem
Végül van ebben az egészben egy generációs kérdés is.
A rendkívül volatilis bitcoin van, akinek riasztó, van, akinek azonban éppen ez a vonzó, a bitcoin természetesen a fiatalok körében népszerűbb, de ezek az emberek vagyonosabbak lesznek, vezető pozíciókba is kerülhetnek, a gyors meggazdagodásuk emléke miatt vonzó maradhat számukra ez a befektetési termék.
Mert a bitcoin volatilis, de azért összességében eddig inkább egy olyan rulett volt, ahol a játékosok több eséllyel nyerhettek, mint amekkora a potenciális veszteség volt, hiszen felfelé a határ a csillagos ég volt.
Megfogható, vagy megfoghatatlan? Ez is relatív. Az arany, a cash jó, látjuk a filmekben a nagy aranyrögöket, a készpénzzel teli táskákat, tudunk hozzá viszonyulni, a siker, a befutás, a szerencse látható jelképei.
De változnak a korok, van akinek már nem ez a fizikai valami jelenti a vágyálmot, hanem éppen az ami modern, a digitális, a mesterséges intelligenciához kapcsolódó.
A bitcoin pedig ilyen, ahogy az arany értékét sem tudta sok ezer év alatt semmilyen találat, vagy ellenlobbi megtörni, úgy a modernkori pénzhelyettesítők rövid, de annál viharosabb történetében a bitcoin kezd ilyen egyeduralkodó sikersztorivá válni, erre a vonatra pedig még sokan fel akarnak majd ülni.