fbpx

A világ legnagyobb és leggazdagabb cégei fognak össze a mesterséges intelligencia fejlesztésére

A Microsoft és a BlackRock a mesterséges intelligenciát fejlesztő alap kezdeményezésének atyjai, de ott van az MGX és az Nvidia is. A felek már az alapításnál betettek 30 milliárd dollárt, de az hamar 100 milliárd dollárra is nőhet. De mi a céljuk, és miért elengedhetetlen az ilyen úttörő fejlesztés?

A mesterséges intelligencia pár hónapig olyan hívószó volt, mint a kétezres évek elején a dotcom. Annyira azért nem nőtt nagyra a lufi, de tény, hogy

a mindenbe befektetünk, amiben van valami AI

hangulat után jött egy kis kijózanodás, de most újra optimisták a befektetők.

Egy óriási alap

Ebben a hangulatban két elképesztő méretű amerikai cég, a BlackRock alapkezelő és a Microsoft informatikai vállalat, valamint két társutas, a szintén amerikai Nvidia informatikai vállalat és az Abu-Dzabiban bejegyzett MGX befektető cég összefogtak, hogy létrehozzanak egy befektetési alapot, amely kezdetben 30 milliárd dollárral indul, de a rövid távú cél az, hogy 100 milliárd dollárra duzzadjon a vagyon – írta meg a Reuters is.

A nevesített befektetési cél pedig az, hogy befektetéseikkel segítsék a mesterséges intelligencia vezérelte gazdasági növekedést.

Kikről van szó?

Blackrock

A New York-i BlackRock Inc. egy multinacionális befektetési társaság.

Az 1988-ban alapított, kezdetben fix kamatozású befektetésekkel és intézményi ügyfelekkel foglalkozó, az ő kiszolgálásukra alapított BlackRock ma már a világ legnagyobb vagyonkezelője.

Tavaly év végén 11 500 milliárd dollárnyi vagyont kezelt.

Az óriáscég tulajdonosai főleg intézmények, elsősorban más bankok, de a vezetésben ott vannak a leggazdagabb amerikai, kanadai, angol, új-zélandi, de még szaúdi üzletemberek is. A cég amolyan „hatalom a hatalomban”, közel 20 ezer, döntően nagyon képzett embert foglalkoztat globális birodalmában.

Microsoft

A Bill Gates által alapított informatikai óriás a BlackRockhoz képes több mint tízszer annyi embert, legalább 220 ezer főt foglalkoztat. Központja a washingtoni Redmondban található, ahol annyi jól fizetett embert alkalmaz, hogy a környék valóságos milliomos-paradicsommá vált.

A cég a Windows operációs rendszeréről, az Azure felhőmegoldásáról, az Edge böngészőjéről, de az Xbox videójáték-konzoláról is ismert.

A további kulcsszereplők

Nvidia

Az Nvidia Corporation már olyan cég, amelynek a bemutatása is szaktudást igényel.

Mindenesetre, bár a cégnek „csak” 30 ezer alkalmazottja van, már volt a világ legértékesebb cége, és ha a kaliforniai Santa Clarában központtal rendelkező cégről csak annyit mondunk, hogy ő szolgálja ki a legsikeresebben az AI-szektort, akkor már érthető, hogy miért ennyire sikeres.

Aztán a különféle félvezetőit, szoftvereit, grafikus feldolgozó egységeit, interfészeit már tényleg csak nagyobb szakértelemmel lehetne bemutatni, de az biztos, hogy

a cég sokat értékesít a legnagyobb amerikai IT-cégeknek a nagy teljesítményű számítástechnikai projektjeihez.

MGX

Végül az Egyesült Arab Emírségekből érkező MGX egy friss, idei projekt, így még eredményekről nem annyira, de ígéretekről annál inkább lehet beszélni. Azt mindenki tudja, hogy Dubajban mindenre van pénz, ami modern, és bár az MGX nem Dubajban, hanem Abu-Dzabiban alapult, de az új technológiai vállalat célja, hogy a térség se maradjon le, vagyis az MGX a mesterséges intelligenciára fog összpontosítani.

A vállalat befektet annak érdekében, hogy felgyorsítsa a mesterséges intelligencia és a fejlett technológiák fejlesztését és elfogadását a világvezető cégeivel kötött partnerségek révén mind az Egyesült Arab Emírségekben, mind globálisan – mondta bemutatkozásában a cég.

Az MGX befektetési stratégiájában a következőkre összpontosít: AI infrastruktúra, adatközpontok, félvezetők, mesterséges intelligencia modellek, szoftverek, élettudományok és robotika.

Ambiciózus terv, szó se róla. A kis állam mindenesetre a pénzt és az energiát sem sajnálja, van már az országban Mesterséges Intelligencia Minisztérium és mintegy 100 milliárd dollár áll rendelkezésre a következő évek projektjeire.

A kooperáció

A tőzsdén is jegyzett gigászok és az arab állami hátterű cég tehát a mesterséges intelligencia infrastruktúrába fektet, az ehhez kapcsolódó adatközpontok, illetve a szükséges energiát biztosító projektek is érdeklik, legalábbis ezt mondták a cégek a zászlóbontásnál.

A Global AI Infrastructure Investment Partnership néven bejelentett kooperáció célja tehát a mesterséges intelligencia ellátási láncainak és az energia-beszerzéseknek a fejlesztése

közölték a cégek.

Itt egy pillanatra érdemes megállni. Energia és AI?

Igen, a technológiai fejlődésnek hatalmas energiaigénye is van, a kriptók, az AI-adatközpontok villamosenergia-igénye a mostani évtizedben óvatos becslések szerint is megháromszorozódhat.

Mindenesetre az alapítók deklarálták, hogy ezek a cégek hisznek a mesterséges intelligencia modellekben, a gépi (mély) tanulásban és a gigantikus adatfeldolgozásból kinyerhető optimalizációban.

Divat, nem divat

A társaságok szerint a befektetések főként az Egyesült Államokban valósulnak majd meg. Vélhetően ez nem is volt igazán kérdéses, mert

az elmúlt hónapokban a mesterséges intelligencia egyre inkább a geopolitikai versengés központjába került.

Itt a két hadviselő fél elsősorban az Egyesült Államok és Kína, a frontvonalak pedig nem a hadszíntereken észlelhetők, hanem kölcsönös kereskedelmi korlátozásokban és vámokban, hazai támogatásokban, vagy a nagy félvezetőgyártó Tajvan helyzetének megítélésében.

A mesterséges intelligencia eközben mindenre kihat, a gazdaság hatékonyságára, a hadiiparra, az adatszerzésre. Bár ahogy az ipari forradalmak mindegyike, először ez is ellenérzést szül,

sok cikk jelenik meg az AI tévedéseiről, embertelenségéről, de aztán ahogyan a gőzgép, az autó, a számítógép, az internet, vagy az okostelefon, úgy a mesterséges intelligencia is ellenállhatatlan és kikerülhetetlen lesz.

A nyugati világ nagy cégei, ha mást nem, azt biztosan felismerték, hogy az előrehaladás nem a jövőbeli sikerek, hanem valójában a túlélés alapvető feltétele.

További hírek