fbpx

Akár órákon belül is kölcsönhöz juthatunk – mobilra költöznek a személyi hitelek

Egyre több banknál lehetséges az online történő személyikölcsön-igénylés, amelynek révén – egyes esetekben – az ügyfél akár egy órán belül is hozzájuthat az igényelt összeghez. A bankok egy része kedvezményekkel is igyekszik az online csatornákra terelni személyi kölcsönös ügyfeleit. Közben láthatóan nagyon odafigyelnek erre a termékre a pénzintézetek, az elmúlt hetekben is többen vezettek be újításokat a saját konstrukcióiknál.

Jelentősen felgyorsult a személyi kölcsönök igénylése az utóbbi években: a netbanki felületek és főleg a mobilapplikációk használata révén a korábbi, akár egy-két hetes átfutási idő akár egy órásra – vagy annál is rövidebbre – csökkent.

A személyi kölcsönöknél a hitelbírálat folyamata nem túl bonyolult: az ügyfél megfelelő azonosításán túl a bankok a jövedelmi helyzetet vizsgálják elsősorban – hiszen a személyi hitelnél a jövedelem a legfőbb biztosíték –, illetve azt nézik meg, hogy nem áll-e fenn valamilyen kizáró ok az igénylés kapcsán: nincs-e túl sok, már fennálló hiteltartozása az ügyfélnek, illetve nem szerepel-e a negatív KHR listán. Ezek az adatok pedig akár percek alatt is ellenőrizhetők, így ma már rendkívül gyorsan megoldható a folyósítás

nyilatkozta a tudás.hu-nak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Hűséges ügyfelek előnyben

Természetesen az online igénylés lehetőségének megjelenése nem minden esetben jelenti azt, hogy valaki fogja magát, megad néhány adatot, és néhány órán belül már a számláján is van az igényelt összeg. Az igazán gyors – tehát napon belüli – kölcsönhöz jutás lehetősége elsősorban azokat az ügyfeleket érinti, akik már régebb óta ügyfelei a bankjuknak, a havi jövedelmük oda érkezik, és rendelkeznek mobilbanki – vagy legalább netbanki – szerződéssel is. Az is előfordul a piacon, hogy az extra gyors hiteligénylési folyamat csak azokra az ügyfelekre vonatkozik, akiknek ezt a pénzügyi szolgáltató kifejezetten felajánlja.

Az is igaz ugyanakkor, hogy ahol elérhető az online igénylés lehetősége, többnyire az új ügyfelek számára is adott.

Az Erste Banknál például három megoldás is létezik a személyi kölcsön online igénylésre:

  • új ügyfélként szelfivel azonosíthatja magát az igénylő – ha csipes a személyi igazolványa és NFC-képes a telefonja –, majd a George applikációban elindíthatja a folyamatot
  • ha a szelfis azonosítás valami miatt nem opció, akkor a videóazonosítás marad lehetőségként, majd ugyanúgy indítható az igénylés
  • ha viszont Erste-ügyfélről van szó, aki George felhasználó, a George Store-ban bármikor elindítható az igénylési folyamat – illetve benyújtható a hitelkérelem

Hasonlóan épül fel a rendszer az UniCredit Banknál is, ahol

  • a meglévő és új ügyfelek is igényelhetik a kölcsönt szelfis azonosítással, ha ez technikailag megoldható
  • az új ügyfelek böngészőn (vagyis a bank weblapján) keresztül is bejelentkezhetnek videóbanki azonosítás segítségével, de erre csak banki időben (munkanapokon 9 és 17:45 között) van lehetőségük
  • a már meglévő netbanki ügyfelek viszont bármikor benyújthatják a felületen keresztül az online igénylést

Az UniCredit Bank egyébként promóciós eszközökkel is ösztönzi az online igénylést a személyi kölcsönöknél: ha az ügyfél a digitális csatornát választja, és az igényelt összeg eléri a másfél millió forintot, 30 ezer forintos egyszeri jóváírást is kaphat. (A legalább 3 millió forintot igénylő ügyfelek pedig egy havi törlesztőrészletet, de legfeljebb 50 ezer forintot is visszakapnak a banknál, így egy személyi hitelhez akár 80 ezer forintos jóváírást is kaphatnak.)

Az online igénylés felé tereli az ügyfeleket az OTP Bank is, mégpedig úgy, hogy a fióki ügyintézésnél felszámolt, a hitel összegéhez mérten 0,75 százalékos folyósítási díjat a digitális csatornát választó kérelmezőknél elengedi.

A konkrét vállalást tartalmazó, legrövidebb átfutási időt jelenleg a CIB Bank ajánlja a piacon a pénzintézet Előrelépő Személyi Kölcsönénél a mobilbanki csatornán az igénylés kezdetétől akár 7 percen belül is megtörténhet a folyósítás.

Fontos ugyanakkor, hogy ez a lehetőség csak azokra a CIB-ügyfelekre vonatkozik, akik részére a bank felajánlja a kölcsönszerződés megkötését ezen a csatornán. Persze az is fontos a szintidő tartásához, hogy az ügyfél hitelképes legyen, ne szakítsa meg az igénylési folyamatot és technikai nehézségek se okozzanak fennakadást.

Más fejlesztések is futnak

A szerződéskötések online csatornára terelése láthatóan igen nagy lökést adott a személyi kölcsönök piacának, akad olyan szolgáltató, ahol a digitálisan benyújtott kérelmek aránya 50 százalék környékén jár

hívta fel a figyelmet Gergely Péter.

Véleménye szerint az ügyfelek szempontjából a kényelem és a gyorsaság a legfőbb vonzerő az online igénylésnél, de nem szabad megfeledkezni az anonimitásról sem: utóbbi azt jelenti, hogy a digitális csatornák használatával az ügyfél megmenekül attól, hogy személyesen, egy bankfiókban kelljen kölcsönért folyamodnia.

Az pedig – folytatta a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője –, hogy az online csatorna használata ennyire bevált a személyi hiteleknél, várhatóan újabb fejlesztésekre ösztönzi majd a bankokat, főként azokat, akiknél még nem, vagy csak korlátozottan érhető el ez a lehetőség.

Persze az online értékesítés mellett egyéb frontokon is küzdenek a személyi kölcsönt igénylő ügyfelekért a bankok: az OTP Bank például a közelmúltban döntött úgy, hogy az igényelhető összeg maximumát 10 millióról 12 millió forintra emeli a személyi hiteleinél, a Magyar Cetelem Bank pedig egy nyár végéig tartó jóváírási akciót indított, ahol 50 ezer forintra számíthatnak a promóciós feltételeknek megfelelő ügyfelek.

A MagNet Bank viszont egy teljesen új konstrukcióval lépett piacra a közelmúltban, amit zöld hitelcélok megvalósítására fordíthatnak az ügyfelek: ez lehet otthoni autótöltő állomás kialakítása, napelem telepítése, elektromos meghajtású járművek beszerzése, és lakóépület energetikai korszerűsítése is. Az új konstrukció érdekessége, hogy a 12 millió forintot is elérheti az igényelt kölcsön összege, miközben a futamidő akár 10 év is lehet a személyi hiteleknél megszokott 7-8 éves maximummal szemben. A zöld személyi hitelét emellett nagyon vonzó feltételekkel árulja a MagNet Bank: a kedvezmények révén akár évi 11,25 százalékos kamattal is elérhető a kölcsön, ami bő négy százalékpontos előny a sztenderd konstrukciónál elérhető minimumhoz képest.

A személyi kölcsönök mára ismét húzótermékké váltak Magyarországon: miután az első félévben már több mint 370 milliárd forintnyi új szerződést kötöttek a bankok, szinte biztosra vehető, hogy idén új rekord jön a kihelyezéseknél. Az online csatornák további fejlesztése pedig újabb lökést adhat a keresletnek, így további, intenzív versenyre lehet számítani a személyi kölcsönök piacán.

További hírek