fbpx

Áttörés következett be az öregedésgátlók kutatásában

Egy új öregedésgátló terápia 25 százalékkal hosszabbította meg a kísérleti egerek életét. A terápia alapjául a mexikói axolotl szalamandrák végtag-regenerációjának kutatásai szolgáltak.

A módszer egy gyulladáskeltő fehérje hatástalanításán alapszik, s ez a kísérletek szerint több betegségtől is megvédte a rágcsálókat.

A terápiát már elkezdték humán klinikai vizsgálatokban is alkalmazni – bár még igen korai stádiumban,

főleg a tüdőfibrózis kezelésére. (A tüdőfibrózis egy élethosszig tartó betegség, mely során a tüdőben lévő szövet megvastagodik, merevvé és hegessé válik. A tüdő a továbbiakban képtelen felvenni és továbbjuttatni az oxigént a véráramba.)

Az eredmények rámutatnak annak fontosságára, hogy az egyes gének és fehérjék működésének mélyebb megértése segíthet az élettartam, valamint az egészséges élettartam – az egészséges életben eltöltött évek – növelésében – írja a Financial Times című lap.

Amire rábukkantunk, az egy olyan gyulladáskeltő tényező, amely a legtágabb értelemben véve gyorsítja az öregedést

mondta a kutatás vezetője, Stuart Cook, a Duke-NUS Singapore és a brit MRC Orvosi Tudományok Laboratóriumának professzora.

Azt találtuk, hogy ha ezt a tényezőt gátoljuk, akkor megnöveljük az egészséges élettartamot, és ennek folyományaként az élettartamot is

tette hozzá.

A kutatás eredményeit a Nature című szaklapban publikálták. A gyulladást az IL-11 nevű fehérje okozza, ennek fokozott termelődése – az egereken végzett kísérletek alapján – összefügg az öregedéssel – állapították meg a tudósok.

Az IL-11 termelését irányító gének törlése megvédte az egereket a különböző betegségektől, az anyagcsere romlásától és a sérülékenységtől – mutatta ki a kutatás.

Ez pedig lehetővé tette, hogy a rágcsálók átlagosan 24,9 százalékkal tovább éljenek.

Az IL-11 antitesttel való blokkolása hasonlóan pozitív hatással volt a középkorú egerek élettartamára. A 75 hetes hímek – ami nagyjából az emberi 55 évnek felel meg – 22,5 százalékkal éltek tovább, míg a nőstények esetében ez az arány 25 százalékra emelkedett.

A kutatók szerint az IL-11 gátlása csökkenti az életkorral összefüggő rákos megbetegedések előfordulását

ez szinkronban van a korábbi elméletekkel. 

Bár a Nature-ben publikált tanulmány nem tartalmaz embereken végzett vizsgálatokból származó adatokat, Cook elmondta, hogy biztos abban, hogy az embereken is megfigyelhetőek lesznek a jótékony öregedésgátló hatások.

Az IL-11-et már régóta nagy érdeklődés övezi, mivel szerepet játszik egyes fajok rendkívüli regenerációs folyamataiban.

Korábbi kutatások szerint segít a halaknak, ebihalaknak és axolotloknak az elvesztett uszonyok, farok és végtagok helyreállításában.

A fehérje az emberek testi fejlődésében is szerepet játszik, viszont nagy problémát jelent a felnőttek számára, akik ma már sokkal tovább élnek, mint elődeik. Cook az IL-11 öregedésben betöltött szerepét ahhoz hasonlította, mintha „benzint öntenénk a tűzre”.

A kutatás az ígéretes öregedésgátló technikák portfólióját gyarapítja. Egy másik érdekes terület a szenolitikum, az öregedő sejtek kiirtása.

A Cook-csoport kutatásának adatai „szilárdnak” tűntek, de a javasolt technikák nem feltétlenül tűntek jobbnak a szenolitikumnál, mondta a brit lapnak Ilaria Bellantuono, a Sheffield University mozgásszervi öregedéssel foglalkozó professzora.

Ráadásul nincs bizonyíték arra, hogy ez előrehaladott korban is működne, amikor a hiányosságok már jobban jelentkeznek

tette hozzá. 

A módszer teszteléséhez további embereken végzett kísérletek szükségesek, s még ha ezek sikeresek is, a terápiák bevezetése előtt akkor is komoly akadályok állnak.

Az öregedést ugyanis nagyon nehéz definiálni, s egyelőre a testi gyengeséget, a lassú leépülést – magyarul az öregedést – a szabályozó hatóságok nem mindig ismerik el a orvosi állapotként.

Így a kezelési- és gyógyszer költségeket sem térítik meg. 

További hírek