Az op-art legjelentősebb képviselőjének szerigráfiái láthatók Óbudán

A Közép-európai konkrét – Válogatás a Böhm-gyűjteményből című, nemzetközi csoportos tárlat, valamint a Hetey Katalin szobrászművész, Konok Tamás festőművész és Haraszty István szobrászművész tiszteletére rendezett emlékkiállítás mellett a Vasarely Múzeum Budapest névadója, Victor Vasarely szerigráfiáival kibővült állandó kiállítással várja a látogatókat az óbudai Zichy-kastély épületében.

Az a szerigráfia-kollekció, amelyet a múzeum kurátorai az elmúlt években a Vasarely-gyűjteménybe került adományokból válogattak, fontos pillére az alkotói életmű átfogó bemutatásának – hangsúlyozza az intézmény közleményében.

Mint a múzeum emlékeztet,

Vasarely ezzel az általa fontosnak tartott grafikai eljárással az életmű ikonikus kompozícióit alkotta újra különböző periódusaiból,

így az állandó kiállítás új termében a művész 1947 utáni formakonstrukcióinak egyfajta összefoglalását láthatják az érdeklődők.

A szerigráfia (magyarul szitanyomás) az egyszerű stencilnyomás leszármazottja.

Vasarely 1953-tól készített szitanyomatokat Arcay grafikai műtermében, személyes felügyelete mellett, szignált, számozott példányszámban.

A szerigráfia nagy példányszámban is az eredeti műtárgy egyedi esztétikai értékű mása, és a nyomatok eredeti műtárgyként kerültek kereskedelmi forgalomba – emlékeztet a közlemény.

Hetey – Konok – Haraszty címmel a Vasarely Múzeum Budapest különtermeiben 2007 óta kiállításokat rendező

Nyílt Struktúrák Művészeti Egyesület (OSAS) első alkalommal rendez emlékkiállítást,

ezúttal egyszerre három egykori művész tagja: Hetey Katalin szobrászművész (1924-2010), Konok Tamás festőművész (1930-2020) és Haraszty István szobrászművész (1934-2022) tiszteletére.

Mint a közlemény felidézi, az alkotók szoros kapcsolatban álltak egymással:

mindhárman a két világháború között született generáció tagjai,

sok tekintetben hasonló volt a látásmódjuk, és valamennyiük munkásságát Kossuth-díjjal ismerték el. Ugyanakkor eltérő utakat jártak, más-más módszerrel dolgoztak, és alkotásaik más-más befogadásra leltek.

A napokban nyílt kiállítás anyagát a művészek hagyatékában ma elérhető művek közül és két megismerésre méltó magángyűjteményből választották ki, így nagyobb részt a késői alkotói korszakokra és néhány téma áttekintésére épült – közölték a szervezők.

Márciusban nyílt Közép-európai konkrét címmel Böhm József neurológus professzor, műgyűjtő kollekciójából válogató kiállítás, amely – csakúgy, mint a Hetey – Konok – Haraszty című tárlat – június 4-ig látogatható.

További hírek