Daniel Křetínský, a cseh milliárdos nem akármilyen karriert futott be. A régió energiapiacának zseniális guruja eredetileg jogász, de már nemcsak a régióban gigavállalkozó, hanem több hatalmas nyugati cégben is meghatározó, sőt, már olyan emblematikus érdekeltségei is vannak, mint a West Ham United londoni focicsapat, vagy a brit posta is az övé.
Daniel Křetínský, a ma már 48 éves cseh milliárdos nagyon gazdag ember, a Forbes szerint 9,3 milliárd dolláros vagyona van, ami azért 4-5-szörös szorzó a mi leggazdagabbjainkhoz képest.
A jogász-üzletember Brnóban született és nevelkedett. Magyarországról nézve nehezebb elképzelni azokat a régiós országokat, ahol nem annyira centralizált minden, mint nálunk. Csehország azonban ilyen, Brno jelentősége Csehországban sokkal, de sokkal nagyobb, mint a magyar nagyvárosoké, Szegedé, Debrecené, Miskolcé.
Édesapja, a brnói Masaryk Egyetem tanszékvezető professzora volt, édesanyja, a Cseh Köztársaság alkotmánybírója. Az említett többközpontúságra jellemző, hogy Csehországban az Alkotmánybíróság például nem Prágában, hanem Brnóban van.
Valójában a szülei elég hamar szétmentek, a mostohaapja egy fotóművész volt.
Portfóliója
A jogász végzettségű (Masaryk Egyetem) Daniel Křetínský ma a 94 százalékos tulajdonosa egy gigantikus cseh és szlovák, de Nyugaton is jegyzett energiacégnek, az EPH-nak, ő az elnöke az Sparta Praha focicsapatának, tulajdonolja és vezeti azt a brit Premier Leagueban vitézkedő londoni West Ham United-ot, amelynek olyan ismert szurkolói vannak, mint Barack Obama, Rod Stewart, vagy Macaulay Culkin. Legutóbb pedig azzal került a hírekbe, hogy ő vette meg a brit postát. De emellett is olyan hatalmas cégekben meghatározó, mint az itthon is ismert Metro, Macy’s, FootLocker, Sainsbury kereskedelmi cégek, a Thyssen Krupp acélipari csoport, illetve nagyon sok a médiaérdekeltsége. Van egy nagyon érdekes üzleti filozófiája, szeret lefelé tartó iparágakba befektetni. Mint mondja:
Szeretünk pénzt keresni azokban az iparágakban, amelyek haldokolnak, mert úgy gondoljuk, hogy sokkal lassabban fognak meghalni, mint azt mások gondolják.
Üzleti szárnypróbálgatások
Křetínský tehát jogászként végzett, és egy ügyvédi irodában kezdett el dolgozni.
A rendszerváltás után az egykori Csehszlovákiában többen is nagyon sikeresek lettek, Prágában Petr Kellner, aki PPF nevű csoportjában kárpótlási jegyek hasznosításából épített giga üzleti birodalmat, pozsonyban pedig két iskolai osztálytárs, Ivan Jakabovič és Patrik Tkáč, akik vezetékneveik kezdőbetűiből létrehozták a J&T csoportot, majd később másokat is bevettek.
Daniel Křetínský 1999-ben, már mint ismert ügyvéd csatlakozott a J&T-hez, ahol később partner lett, de Kellnerrel is üzletelt.
Energiaszektor
A J&T nagyon érdekes és profi formáció volt. A társaság néhány nagyon okos és eléggé gátlástalan üzletember tulajdonában a korai cseh és szlovák privatizációk, tőkepiaci ügyletek legképzettebb „kavarógépe” volt, mindenbe beszálltak, a Mol Nyrt. is tudna róluk mesélni, mert sokszor összeütköztek, például amikor a Mol megvette a szlovák Slovnaft többségét.
Amikor 2009-ben a J&T megalapította az Energetický a průmyslový holdingo (röviden az EPH-t), ő lett az elnök és az egyik legnagyobb részvényes, viszont kiszállt a J&T partnerségéből. Aztán szép lassan, tranzakcióról, tranzakcióra növelte a tulajdonrészét az EPH-ban, amely a régió egyik legfontosabb energiacége lett.
Az egyik legfontosabb értéke az Eustream szlovák gázszállító rendszer üzemeltetői joga volt, ez a cég régebben egy csomó orosz gázt szállított Kelet-Közép-Európába, de rengeteg erőműbe, kereskedőcégbe is beszállt, Magyarországon is gyakran felbukkant, mint erőművek tulajdonosa, még a legnagyobb magyar szénerőműnek, a Mátrai Erőműnek is volt a tulajdonosa.
Olyan eset is volt, hogy a magyar MVM és a Mol a Szlovák Villamosműveket (Slovenské Elektrárňe) szerette volna megvenni, de a hatalmas cégért vívott küzdelemben az EPH az utolsó percben beelőzött.
Média
Křetínský elég hamar mindenevő oligarcha lett, elsősorban a média kezdte érdekelni, és nem akart megmaradni a régióban, Nyugat felé kacsintgatott.
2014-től már ő volt a Czech News Center cseh médiacsoport egyik tulajdonosa, de 2018-ben Křetínský megvásárolta a neves francia baloldali kiadó, a Le Monde Independency Group 49 százalékát. Mind Csehországban, mind Franciaországban problémák támadtak abból, ahogyan az oligarcha a független médiában tulajdont kívánt szerezni. Franciaországban még oknyomozó könyv is született a cseh milliárdosról, akire jellemző, hogy miután megvívta a csatáit és nyert, végül váratlanul mégis kiszállt eladta a részvényeit.
Křetínský ugyanakkor nem állt le, 2020-ban holdingtársasága, a Vesa Equity bejelentette, hogy beszállt az Egyesült Királyság egyik legismertebb áruházláncába, a Sainsburybe, majd ő lett a Foot Locker legnagyobb részvényese, de részesedést szerzett a Macy’s és a Metro kereskedőcégekben is.
Angol érdekeltségek
2021-ben a West Ham United angol futballklub bejelentette, hogy Křetínský és kollégája, Pavel Horský megszerezték a klub részvényeinek 27 százalékát. 2022-ben pedig a legnagyobb brit postacég, a Royal Mail értesítette arról a brit kormányt, hogy Křetínský 25 százalékos részesedést szerzett a cégben.
2024 áprilisában a Royal Mail tulajdonosa, az International Distribution Services (IDS) felvásárlási ajánlatot kapott Křetínskýtől. A részvényenként 320 pennys ajánlatot az IDS még elutasította, de május végén az újabb, immár 360 pennys ajánlatot elfogadta.
Közben a cseh mogul máshol is aktív maradt, immár ő tulajdonolja a Groupe Casino francia kiskereskedelmi lánc többségét. 2024 júniusában pedig a ThyssenKrupp német acélipari cég jelentette be, hogy a nehézségekkel küzdő cég újjáépítésében részt vesz a cseh üzletember is, aki 20 százalékos részesedést kíván szerezni a cégben.
Pletykalapokban
Pletykalapot nem csak birtokol, de olykor szerepel is bennük. Sokáig Anna Kellnerova, cseh díjugrató olimpikon, a már említett (korábban leggazdagabb, de tragikusan fiatalon elhunyt) Petr Kellner lánya volt a párja, amit a milliárdos édesapa állítólag nagyon sérelmezett.
Pedig a „gyerekek” nem éltek rossz körülmények között, mert brnói otthonuk mellett a cseh megvásárolt egy 65 millió fontot érő londoni kastélyt is (a Heath Hall), amelyben tucatnyi fürdőszoba, tucatnyi vendégszoba, de még mozi és teniszpálya is elérhető volt.