fbpx

Donald Trump és Kamala Harris az államadósság növelésében is versenyeznek

November 5-ig, a világ figyelme az amerikai elnökválasztásra összpontosul. A legfrissebb közvélemény-kutatások alapján Kamala Harris, a demokraták elnökjelöltje, és Donald Trump, a republikánusok választottja fej-fej mellett haladnak. A két jelölt számos ígérettel igyekszik maga mellé állítani a szavazókat. Bár ezek az ígéretek talán csábítóak lehetnek az amerikaiak számára, a költségvetésnek azonban nem tesznek jót. Nem is beszélve a hatalmas, 35 billió dolláros államadósságról, amin egyik fél sem tervez faragni a közeljövőben. Sőt…

A Penn Wharton Budget Model két új elemzéséből kiderül, hogy a két elnökjelölt mindegyike növelné az államadósságot, Trump közel hatszor annyival, mint egy lehetséges Harris-kormányzat.

Trump és Harris javaslata

Ez miért fontos?

Amikor a kormány pénzt ad a lakosságnak és a vállalkozásoknak, ahogyan azt mindkét jelölt különböző engedmények formájában tervezi tenni, az jót tesz a kedvezményezetteknek, és általánosságban serkenti a gazdasági növekedést, de ugyanakkor felgyorsítja a nemzeti adósság növekedését is, amely már most is aggasztó szinteken van.

Ami kiderül a diagramból: Trump kampányígéreteinek betartása 10 év alatt 5,8 billió dollárral növelné a nemzeti adósságot, míg Harris ígéretei 1,2 billió dollárba kerülnének.

A két jelölt közötti legnagyobb különbség abban rejlik, hogy mi történik Trump előző ciklusában kiterjesztett adócsökkentéseivel, amelyek 2025 végén járnak le. Trump meghosszabbítaná őket, míg Harris ezt nem tervezi.

  • Az egyéni jövedelemadó-csökkentések meghosszabbítása 10 év alatt 3,4 billió dollárba kerülne.
  • Ráadásul Trump tovább szeretné csökkenteni a társasági jövedelemadót, a jelenlegi 21%-ról 15%-ra, ami becslések szerint további 600 milliárd dollárba kerülne. Emellett eltörölné a társadalombiztosítási juttatások jövedelemadóját is, ami további 1,2 billió dolláros költséget jelentene.

A másik oldalon Harris ezzel szemben a társasági jövedelemadót 28%-ra emelné, ami 1,1 billió dollárral növelné az államháztartás bevételeit.

  • Ez bőven elegendő lenne ahhoz, hogy fedezze a gyermek adókedvezmény 6000 dollárra történő emelését az újszülöttek számára; a munkajövedelemből származó adójóváírás (EITC) kiterjesztését; a jelenlegi egészségbiztosítási díjakra vonatkozó adókedvezmény meghosszabbítását; valamint az első lakásvásárlók számára nyújtott kezdőrészlet támogatását. Ezek a kezdeményezések összesen körülbelül 600 milliárd dollárba kerülnének.
  • Harrisnek azonban van még egy nagyon nagy költségvonzatú javaslata: a gyermek adókedvezmény növelése 3000 dollárra az öt évnél idősebb gyermekek, illetve 3 600 dollárra az öt évnél fiatalabb gyermekek esetében. (A jelenlegi összeg 2000 dollár, ami 2026-ban 1000 dollárra csökkenne.)

A Wharton-tanulmány szerint Trump javaslatai 2034-re 9,3%-kal, 2054-re pedig 12,7%-kal növelnék Amerika adósságát a jelenlegi helyzethez képest. Ezzel szemben a Harris-javaslatok esetében ezek az értékek 4,4%, illetve 7,7% lennének.

További érdekesség, hogy a legfelső 1%, vagyis a leggazdagabbak adózás utáni jövedelme 2026-ban Trump alatt 47 000 dollárral növekedne, míg Harris alatt 9 000 dollárral csökkenne.

További hírek