A gázai Hamasz és Izrael háborúját igazán aszimetrikusnak lehet nevezni, ám a zsidó állam hadseregének technikai fölénye azonnal elolvad, ha házról házra, ismeretlen terepen kell felvennie a harcot a terroristákkal. Mindeközben az Irán-báb Hezbollah is gyűjti a seregét Dél-Libanonban.
Egy nyilvánosságra került kimutatás szerint az IDF, vagyis az izraeli védelmi erők legalább 900, modern harci repülőgéppel és 300 helikopterrel rendelkeznek – mindezt a légierőnél szolgáló 35 ezer katona szolgálja ki.
A szárazföldi erő derékhadát 3800 harckocsi – a legmodernebb Merkava tankok – adják, mellettük Izrael rendelkezik 6500 páncélozott járművel és minimum 2100 löveggel.
A gázai területet irányító Hamasz terrorszervezet egyetlen, ezekhez hasonló harceszközzel sem rendelkezik – a terület közel 100 ezer harcosa, különböző frakciók és szárnyak irányítása alatt áll.
Nem a haditechnika az igazán lényeges a jelenlegi konfliktusban – mondta lapunknak Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének vezetője.
Az a technológiai és technikai fölény, amivel Izrael rendelkezik, a terep, vagyis a városi harc miatt egész egyszerűen eltűnik. Vagy pontosabban: sokkal nehezebben érvényesíthető, mint reguláris hadseregek összecsapásában.
Tálas Péter hozzátette: természetesen még ilyen körülmények között is jobb az izraeli felszereltség – nagy számban rendelkeznek az ellenség felkutatására és megsemmisítésére alkalmas városi drónokkal, a katonák személyes védelmi felszerelése is összehasonlíthatatlanul jobb.
Ennek ellenére – véli Tálas – ha az izraeli hadsereg valóban bevonul Gázába, a helyismeret hiánya miatt komoly hátrányba kerülhet.
A Hamasz egyik célja a támadással épp az volt, hogy kiprovokálja Izraelből a drasztikus, szádaföldi válaszlépést – mondja az intézetvezető.
Ezzel szeretnék elérni, hogy az Ábrahám-egyezményekkel elindult arab-izraeli közeledési folyamat megakadjon, sőt, visszaforduljon.
Azonban nem a gázai övezet az egyetlen, ahol fegyveresek gyülekeznek egy Izrael elleni harchoz. Az Izraellel határos dél-libanoni övezetet a Hezbollah terrorszervezet tartja irányítása alatt. Ez a szervezet sokkal jobban felszerelt, sokkal inkább hasonlít egy reguláris hadseregre, mint a Hamasz.
A Hezbollah az utóbbi időben nagyon megerősödött, nagy harci tapasztaltra és modern fegyverállományra tettek szerint, minthogy részt vettek – Assad elnök oldalán – a szír polgárháborúban – mondja Tálas.
Az sem kérdés, hogy Irán, amely létrehozta a Hezbollah-ot, proxy, vagy helyettesítő félként veti majd be Izrael ellen, önmaga helyett. Vagyis amikor az iráni vezetés azzal fenyegetőzik, hogy megtorolják a zsidó állam lépéseit, arra gondolnak, hogy bevetik a Hezbollah csapatait.
Tálas Péter szerint a dél-libanoni területről támadást intéző Hezbollah-ot csak az tarthatja vissza a direkt háborúskodástól, hogy nem akar polgárháborút kirobbantani Libanonban. Így elképzelhető, hogy mégsem eszkalálódik Izrael számára két fontossá a háború.