fbpx

Elon Musk 2000 milliárd dollárt spórolna Donald Trumpnak

Különös üzletemberek, a mindenki által ismert botrányhős Tesla-főnök, Elon Musk, aki nem mellesleg mindig ott van a világ leggazdagabb emberei között és egy ma még kevésbé ismert, indiai származású, nagyon konzervatív gyógyszermágnás, Vivek Ramaswamy kapták a feladatot, hogy találjanak 2000 milliárd dollárnyi megtakarítási lehetőséget az amerikai költségvetésben. Larry Summers volt pénzügyminiszter szerint 200 milliárdot sem fognak.

Donald Trump republikánus elnökjelölt nagyon meggyőző diadallal zárta az elnökválasztást.

Összességében is több szavazatot kapott, ami az amerikai elektori rendszer sajátosságai folytán amúgy egyáltalán nem jellemző még a megválasztott republikánus elnökökre sem.

Emellett elvitte a csatatérállamokat. Ráadásul a Szenátus és a Kongresszus szintén a republikánusoké lesz.

Ilyen helyzetben nincs más hátra, mint előre, rá kell fordulni az ígéretek megvalósítására, hiszen nem hivatkozhat arra, hogy fékekbe ütközik. Igen ám, csak ilyenkor kiderül, hogy a jól hangzó ígéreteknek vannak ellenlábasai is.

Szuper az adócsökkentés, de mivel az amerikai adósság így is rettentő nagy, akkor kiadásokat is kell csökkenteni.

Jól hangzanak az amerikai gazdaságot védő büntetővámok, de az intézkedésre majd ellenvámok érkeznek, és ez az exportáló cégeknek egyáltalán nem jó. Ki lehet zárni az amerikai piacról Kínát és az EU-t, de ha egy amerikai cégnek éppen ez is nagy piaca.

Végül jól hangzik az illegális bevándorlók hazaküldése, de nem olyan könnyű azt megvalósítani, és ezek az emberek nemcsak a nehéz fizikai munkát végzők közül fognak hiányozni, de voltaképpen fogyasztóként a gazdaságból is.

A nagy megszorítás

Mindenesetre Donald Trump, ahogyan azt tőle megszokhattuk, sokat nem tétlenkedett, bár még messze van az elnöki poszt effektív cseréje, máris bejelentette, hogy az egyik nagy feladatára, a kormányzati hatékonyságért felelős új amerikai minisztérium élére megtalálta a jó embereket.

Mégpedig nagy barátja Elon Musk, a Tesla, a Space X és az X főnöke, valamint az indiai származású Vivek Ramaswamy személyében, aki maga is republikánus elnökjelölt volt, mielőtt összefogott volna Donald Trumppal.

Utóbbi talán kevésbé ismert, érdemes megismerni!

Az indiai származású üzletember már az Egyesült Államokban született, vegetáriánus és hindu, elég vad összeesküvés-elméleteket népszerűsít, de nagyon erősen nyilvánosság és szólásszabadságpárti.
Már Trump ellenfeleként is bejelentette, hogy amennyiben ő lesz az elnök, megkegyelmez Donald Trumpnak az ellene felhozott vádakban, de nagyjából ezt ígérte a híres nyugati szivárogtatóknak, Edward Snowdennek és Julian Assangenek is.

Nagyon képzett emberről van szó, bár állami iskolákból indult, de a Harvardon és a Yalen végzett.

Ma már ő is dollármilliárdos, hatalmas vagyonát az általa alapított Roivant Sciences gyógyszeripari vállalaton keresztül kereste, de természetesen azért ő a maga 1 milliárd dollárjával nem egy Musk, aki olykor a világ leggazdagabb embere is, ma 300 milliárd dollárra becsülik a vagyonát.

Vivek Ramaswamy rendkívül konzervatív, az abortuszt gyilkosságnak tartja, a melegházasságot ellenzi, hivatalosan nem klímaváltozás-tagadó, de mind a klímavédő civilek, mind az LMBTQ-aktivisták örök kritikusa.

Ennyit megspórolni?

Nem kérdés, ezek az emberek értenek a pénzhez, de vajon a saját zsebük megtömése mellett, ami eddig kitöltötte az életüket, képesek a közösségnek is önzetlenül dolgozni? Ezt a kérdést már a kormányzati tisztviselők szakszervezete tette fel, nem véletlen van okuk félteni az általuk képviseltek állásait.

Egyáltalán lehet 2000 milliárd dollárt spórolni? Hiszen a szám onnan jön, hogy Donald Trump a kampányban arról beszélt, hogy

szerinte az amerikai költségvetés évente 6500 milliárd dollárt költ el feleslegesen, majd arra a kérdésre, hogy ebből mennyit tudna megtakarítani, rávágta, hogy 2000 milliárdot.

Csakhogy a gazdasági szakemberek szerint egy összesen 6800 milliárddolláros kiadásból annak majd a harmadát levágni lehetetlen.

5 százalékot tényleg lehet találni elbocsátásokkal, végkielégítéssel elküldött emberekkel, a nyugdíjba vonulók állásainak üresen hagyásával, bizonyos szövetségi hivatalok átalakításával, összevonásával, de 10 százalék már nagyon fájdalmas, 30 százalék pedig gyakorlatilag lehetetlen.

Van tapasztalata

Elon Musk annyiban persze mindenképpen alkalmas a szerepre, hogy egy kíméletlen, eléggé narcisztikus zseniről van szó, aki az egykori Twitter (X) átvételénél a dolgozók 75 százalékától megvált, és a cég végül is működött tovább.

Ugyanakkor, miután Donald Trump leendő elnök éppen egy héttel a megválasztása után, november 12-én bejelentette, hogy ez a két üzletember lesz amolyan félig miniszter, félig tanácsadói szerepben a felelős a megszorításokért, azonnal szinte csak a hitetlenkedő hangokat lehetett hallani.

Hogyan kaphat állami szerepet úgy két üzletember, hogy senki nem gondolhatja, hogy dollármilliárdos, vagy akár dollár ezerilliárdos cégeiket elengednék?

Trump ugyanakkor szuperlatívuszokkal mutatta be őket

Ez a két csodálatos amerikai együtt fogja egyengetni az utat a kormányom előtt a bürokrácia felszámolása, a túlzott szabályozások visszaszorítása, a pazarló kiadások csökkentése és a szövetségi ügynökségek átalakítása előtt

mondta Trump.

Fura struktúra

Egyelőre ugyanakkor nem világos, hogyan fog működni a minisztérium, hogy nem lesz összeférhetetlen a jelentős magángazdasági érdekeltségekkel. Trump valahogy úgy fogalmazott, hogy a két üzletember nem egy bürokratikus csapatot fog operatívan vezetni, hanem

tanácsot és útmutatást adnak a kormánynak, de a kormányon kívülről.

Trump valójában már a kampány során bejelentette, hogy létrehozna egy kormányzati hatékonysági bizottságot, már akkor azt mondta, hogy Elon Musk beleegyezett abba, hogy amennyiben visszatérhet a Fehér Házba, akkor ő fogja vezetni ezt a munkát.

Majd egymással versengve kezdett el Musk és Trump fenyegetőzni, arról beszéltek, hogy megbüntetnek mindenkit, aki részt vesz a pazarlásban, Trump is azt mondta, hogy a pazarlásokat hat hónapon belüli teljesen kiküszöböli.

Ramaswamy, ha lehet, még drasztikusabb szólamokkal nyitott, ő már az elnökjelölti kampányában is olyanokat mondott, hogy felszámolna egyes szövetségi ügynökségeket,

nincs szükség az FBI-ra, az Oktatási Minisztériumra, de még a Nukleáris Szabályozó Bizottságra sem

vélte

Sok idő nem lesz

Most aztán indulhat a munka, amely másfél évig fog tartani, hiszen Trump közleménye szerint a minisztérium munkája legkésőbb 2026. július 4-ig az amerikai nemzeti ünnepig, vagyis a Függetlenség Napjáig befejeződik.

Tökéletes ajándék lesz Amerikának egy kisebb kormány, amely nagyobb hatékonysággal és kevesebb bürokráciával fog működni. Bízom benne, hogy sikerülni fog!

mondta.

Ám nem mindenki ennyire optimista.

Larry Summers volt pénzügyminiszter a The Economic Club of New York-ban azt mondta, hogy Musk már akkor is szerencsés lenne, ha találna 200 milliárd dollárnyi csökkentési lehetőséget a szövetségi költségvetésben,

nagy számokat mindig könnyű bemondani, de valójában a pazarlás visszaszorításának lehetőségei igencsak korlátozottak.

Igaz, tegyük azért gyorsan hozzá, hogy a Harvard korábbi elnöke, a nagyszerű közgazdász valójában bill Clinton és Barack Obama, vagyis demokrata elnökök alatt viselt magas tisztségeket, így aligha a legnagyobb szurkolója a nagy Trump-Musk- Ramaswamy programnak.

További hírek