Az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia legjobbjainak járó elismeréseket 10 projekt 11 fiatal feltaláló, tudós alkotója vehette át – tudatta Magyar Innovációs Szövetség közleményben.
Az összesen több mint 5 millió forintnyi ösztöndíj mellett a nyertesek a legnagyobb európai, amerikai és távolkeleti nemzetközi innovációs versenyekre való kijutás lehetőségét is kiérdemelték. Az eredményhirdetésen a versenyt szervező innovációs szövetség 18 kiemelkedő innovatív középiskolai tanárt is díjazott egyenként 800 ezer forintos elismeréssel, a 14 legeredményesebb innovatív középiskola pedig 900 ezer forinttal térhetett haza a rangos eseményről.
A szövetség által a 14-19 éves korosztály számára kiírt versenyre idén rekordszámú – csaknem 300 – pályázat érkezett. A kidolgozást segítő mentorálások, szabadalomkutatás és tudománykommunikációs tréning után az elkészült 66 pályázat közül a 29 tagú, akadémikusokból és gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottság választotta ki a 31 döntős pályamunkát. A Budapesti Műszaki Egyetemen tartott kétnapos kiállításon és versenyen mérkőztek meg egymással a 10 fődíjért, valamint az értékes különdíjakért.
A szombati ünnepélyes eredményhirdetésen 3 első, 4 második és 3 harmadik díjat adtak át.
Első díjban részesült, és nemzetközi színtéren is képviselhetik hazánkat Szokolai Lili, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium diákja a „Tumorőssejteket célzó peptid hatóanyag konjugátumok készítése” című projektjével, amely az agydaganat sejtek azonosítását és célzott elpusztítását teszi lehetővé a daganat őssejtek receptorait célzó hatóanyag (peptid konjugátum) segítségével.
Első díjat kapott még Milich Zakariás, a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákja a „Bizonyítások a könyvből” című kutatásáért, amelyben a híres indiai matematikus, Ramanujan egyik különlegesen nehéz tételét bizonyította elemi módszerekkel, komplex függvénytan és hipergeometria sorok alkalmazása nélkül.
Szintén első díjat érdemelt Ivánka Laura, a The British International School Budapest diákja a „Dive&Clean” innovációs projektjéért, amelyben a tengerekben és óceánokban található szemét újszerű, búvárok segítségével történő begyűjtési koncepcióját dolgozta ki.
A 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia, a kulturális és innovációs miniszter fővédnöksége mellett, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával, az NKFI Alap finanszírozásával és a 4iG Nyrt főszponzorálásával valósult meg.