A mozgásszegény életmód, a számítógépezés és a tévézés, a folyamatos ülőmunka miatt a mindennapok során nem megfelelően használjuk, helytelenül terheljük, illetve túlterheljük gerincoszlopunkat. Az úgynevezett banyapúp is ennek köszönhető, amely jelentős esztétikai problémát jelent, de tehetünk ellene.
Ha a tartásért felelős izmainkat egyenlőtlen terhelés éri, például a telefon folyamatos, órákon keresztül lefele nézéssel pedig ez történik, egyes izmok kórosan, görcsösen túlfeszülnek, mások ellazulnak, elgyengülnek, így felborul az izomegyensúly és helytelen tartás alakul ki.
A nyaki gerinc esetében akadályozza a vér szabad áramlását az agyba, ami gyakori fejfájást, fülzúgást, szédülést, gyengeségérzetet okozhat.
A felső csigolyák rendellenes görbülete által okozott banyapúp vagy özvegypúp nem csupán esztétikai szempontból kellemetlen, de hosszú távon krónikus fej- és nyakfájáshoz, kar- és kézzsibbadáshoz is vezethet. De sok esetben nem okoz semmiféle fájdalmat, viszont nem túl esztétikus.
Akinek a gerinc háti szakasza érintett, ott a beesett mellkas és a tüdő összenyomása miatt felületessé válhat a légzés, ami fáradékonysághoz, a fizikai állóképesség gyengüléséhez vezet.
Az ágyéki gerinc rossz tartása miatt túlzott nyomás alakulhat ki a belső szerveken, ez pedig emésztési zavart eredményezhet.
Az emberi gerinc kettős S alakú görbülete olyan csodálatos egységet alkot, amely támaszt, véd, egyszerre stabil és mozgékony. De csak abban az esetben, ha a rossz tartás miatt nem deformálódik, mert olyankor megszűnnek, átalakulnak a gerinc természetes görbületei, emiatt a vállak előreesnek, a lapockák elállnak, a mellkas beesik, a medence előre, vagy hátrabillen.
A többségnek eszébe sem jut, hogy a passzivitást aktivitással váltsa fel, és gyógytornászt keressen fel, holott a helyes testtartás és mozdulatsor begyakorlásával a szakemberek szerint gyorsan és tartósan megszüntethető lenne a fájdalom.
Amikor az emberek döntően fizikai munkát végeztek, kénytelenek voltak begyakorolni a helyes mozdulatokat, mert különben nem tudtak volna évtizedekig dolgozni.
Az emberi test azonban úgy működik, hogy a nem használt funkció leépül – ez talán az izmoknál a leglátványosabb.
Az alapelv, hogy semmilyen testhelyzetben ne maradjunk 20 percnél tovább, mert nem magában az ülés, hanem a statikus terhelés az, ami nem jó.
Az okostelefonok használatából eredő lefelé irányuló tartás miatt kialakuló „SMS-nyak” megelőzhető szemmagasságba vagy legalább ahhoz közel emelve a telefont, a könyvet, újságot, esetleg a fejet megtámasztva az asztalnál olvasva.
Az pedig továbbra is aranyszabály, hogy
a számítógép monitorjának szemmagasságban kell lennie, nem véletlenül tartják a laptopokat a nyaki gerinc nagy ellenségeinek.
Napközben többször is érdemes nyújtó, lazító, légző és óvatos törzsmobilizáló gyakorlatokat végezni – mutatnak rá a szakemberek, akik szerint a rendszeres mozgás a másik, ami hosszú távon hozzájárul a gerinc hosszú távú egészségének megőrzéséhez.