Nem könnyű fiatalosan és egészségesen élni 40 felett. Rengeteg a teendőnk, dolgozunk, gyereket nevelünk, idős szülőt ápolunk, hogy szakítsunk időt magunkra? Posta Renáta, fogyókúrás- és életmódtanácsadó, író, a Csak a Mentes szakmai partnere pontosan tudja, hogyan segítsen: az elmúlt 15 év tapasztalatai, kliensei visszajelzései és a jellemző elakadásaik alapján kialakított egy követhető életmódrutin-programot, ami három kiemelt területre összpontosít: a táplálkozásra, a táplálékkiegészítésre és a mentális egyensúlyra. A nő reggeltől estig című könyvében egy 28 napos, naplózható kihívásprogramot is találunk.
Mi történik velünk 40 fölött, amitől csökken az energiaszintünk?
Összességében elkezd lassulni az anyagcserénk.
De az addigi nem teljesen helyes életmódunk is elkezdi benyújtani a számlát. Például az ülőmunka ekkor kezdi el a korábbinál is jobban éreztetni a hatását. 40 felett sokan már szinte mindenhová autóval járnak, a többség a munkahelyén is székhez, asztalhoz van kötve.
Emiatt gyarapszik a hasi zsírpárna, romlik a hangulat és az alvásminőség, érezhetőbbé válik a stressz. Sőt, ebben az életkorban már megjelenhetnek a peri/premenopauza kellemetlen tünetei, a ciklus rendszertelenné válhat. Ugyanakkor a női problémák jelentkezése is szembetűnő, aminek többféle oka lehet.
Előfordulhat, hogy akár már tinédzserkortól kialakultak a hormonális eltérések.
De még inkább jellemző, hogy sok nő szervezete 40 felett kimerül a sok stressz, a gyerek(ek) szülése, szoptatása, nevelése és a több szerepben való helytállás miatt.
Emlékszem, nekem pont a 40. szülinapomon hirtelen megváltozott minden, és nem is az ünnep miatt. Rájöttem, hogy egyetlen embernek számít igazán a véleménye: a saját magamé.
Attól kezdve már nem érdekelt, ki mit fog szólni. Elkezdtem felszabadultabban élni. Valami véget ért, és valami sokkal jobb elkezdődött. Negyvennégy évesen elmentem egyedül világot látni. Azóta más szemmel nézem az embereket. Addig sem unatkoztam, voltam igazán szerelmes, csináltam őrültségeket. De valójában csak utána kezdődött el a nagybetűs életem.
Miként érhetjük el, hogy több energiánk legyen és hogy ezt arra fordítsuk, hogy törődjünk magunkkal?
Itt is a napi rutin beiktatása és tartása a titok, mint mindenben.
Ha teszünk valamit nap mint nap, akár csak 1-5 percet is erre az új szokásra szánunk, annak garantált hatása lesz ránk!
A vendégeim sokszor talán azért akadnak el ebben, mert bonyolultabb és időigényesebb megoldásokban gondolkodik, pedig ez nagyon egyszerű! Mondok egy példát: ha minden reggel antioxidánsban gazdag friss fehér teával indítjuk a napot, és csak utána kávézunk, már sokat tettünk a napunk és az energiaszintünk – na, meg a testi-lelki fiatalságunk megőrzése érdekében.
Ha minden este tévénézés helyett csendet és nyugalmat választunk alvás előtt közvetlenül, javulni fog az alvásminőségünk. Én például arra is figyelek, hogy a telefont sem töltöm vagy tartom az ágyam közelében, mivel az elektromágneses sugárzás rontja az alvásminőséget.
Az ébresztőre állított telefont repülő üzemmódra állítom és olyan távol helyezem el az ágytól, hogy reggel fel kelljen érte kelnem, így elkerülhető a folyamatos szundi üzemmód, amely megnehezíti a gördülékeny ébredést.
Persze ezen túl még számtalan okos, gyorsan beiktató szokásra szert tehetünk, ezekre részletesen kitérek az új könyvemben.
Milyen szerepet játszik az öregedésben, az egészségünkben a gyulladás, és hogyan szoríthatjuk vissza?
A gyulladás a szervezetünk természetes jelzése, hogy valamilyen stressz vagy káros hatás ért minket. Rövid távon védelmi mechanizmus, amely segíti a gyógyulást, például egy meghúzódott boka esetén. A probléma akkor kezdődik, ha a gyulladás tartóssá válik, és nem vesszük figyelembe a szervezet jelzéseit.
Az állandó gyulladás ugyanis irritációt jelent a szervezetben, és a véráramon keresztül eljut mindenhová.
Ilyenkor olyan vegyi anyagok termelődnek, amelyek károsítják a sejteket, csökkentik azok működését, majd pusztuláshoz vezetnek. Ez gyorsítja az öregedést, és számos betegség alapja lehet.
Hogyan segíthetünk a szervezetünknek a gyulladás csökkentésében?
Az első lépés, hogy felismerjük: a gyulladás figyelmeztetés. Nem elég csak fájdalomcsillapítókkal elnyomni, meg kell keresnünk az okát.
Az egyik legfontosabb, amit tehetünk, hogy mielőbb elkerüljük a gyulladást fokozó ételeket, például finomított cukrokat, gabonaféléket, tejtermékeket, hidrogénezett növényi olajokat és adalékanyagokat.
Helyettük gyulladáscsökkentő, természetes ételekkel támogassuk a szervezetünket. Az egyik ilyen ételcsoport a halak, tengeri herkentyűk.
Miként javíthatunk az alvásunkon?
Talán legjobb, ha megosztom a saját napi rutinomat. Este igyekszem teljesen kikapcsolni a gondolataimat, és olyan tevékenységeket végezni, amelyek már nem fárasztanak.
Ez lehet kellemes séta, könnyed olvasmány, hangulatos zene, vagy meghitt beszélgetés a párommal, szeretteimmel. Az arcom bekrémezése közben pedig „kifésülöm” az érzelmeimet (ez a gyakorlat is megtalálható az új könyvemben) a szegycsont és a mellkas területén, ezzel segítve a nap során összegyűjtött érzések és gondolatok feldolgozását.
Lefekvés előtt 1-1,5 órával kerülöm a kütyük, telefonok és számítógépek használatát,
mivel ezeknek a kék fénye felborítja a cirkadián ritmust, és nehezíti az elalvást. A túlzott agyi aktivitást okozó tartalmak, mint a vibráló akciófilmek vagy stresszes hírek szintén kerülendők ilyenkor. Ehelyett inkább csendesebb, relaxáló elfoglaltságot választok, ami segít az elalvásban.
Az alvás előtt rövid ideig tartó huzattal kiszellőztetem a hálószobát.
Így több friss oxigén kerül a levegőbe, ami támogatja a pihentető alvást. Kevés vízzel beveszek egy csepp levendula esszenciális olajat, hogy nyugodtabban aludjak, vagy ha intenzívebb napom volt, egy speciális aromaterápiás keveréket.
Figyelek arra is, hogy a hálószobában semmi ne maradjon áram alatt, különösen az ágy közelében, és a mobiltelefonról már beszéltem, az messzebb kerül mindenképp.
Milyen tanácsokat adna a hölgyeknek, hogyan javíthatnak a bőrük állapotán?
A legfontosabb: a megfelelő táplálkozás, a napi bőrápoló rutin és a folyamatos fényvédelem. Nem hipochonder módjára, mert a napfény alapvetően jó és energetizál, jókedvre derít minket és D-vitaminnal is ellát.
De az órákon át a napon való aszalódás ugyanazt idézi elő, mintha egy lédús, feszes héjú paradicsomot szeletekre vágunk és aszalni kezdjük a napon.
Vagy ott a szőlő-mazsola példája. A megfelelő napi szépségápolási rutin szintén fontos, ha tényleg nap mint nap teszünk magunkért: reggel a természetes összetevőkből álló és hatóanyagokban gazdag hidratáló krém, fényvédő, és ha sminkelünk, este alaposan lehetőleg dörzsölés, bőrnyúzás nélkül távolítsuk el.
Kétnaponta használok ehhez egy kis szónikus masszírozósörtés készüléket is, kéthetente – szigorúan este, mivel fényérzékeny anyag van benne -egy gyümölcssavas peelinget, majd reggel gondosan felviszem fényvédőt, és napközben még egyszer megismétlem.
A táplálékainkból leginkább a glutén, a tejtermékek, a cukorfélék, az alkohol és a hüvelyesek szokták a bőrünket megviselni.
Na, és persze megint előjön a megfelelő alvásminőség.
Hogyan leszünk formában a nyárra?
Nem hiszek a kampányszerű, gyors fellángolásokból elkövetett fogyókúrákban, bár ezek is hoznak eredményt, csak kétlem, hogy tartós lesz és egészséges.
A hormonháztartást is nagyon meg tudja viselni a koplalás vagy éppen a tápanyaghiányos, szigorú diéta.
Sokkal jobban járunk, ha a napi rutinunkba beépítünk változtatásokat: rendszeres vízivás pohárral vagy kulaccsal mérve, napi séta vagy könnyebb mozgás, este kerüljük a hizlaló, nehéz ételeket – vagy együnk belőlük fél-háromnegyed adagot. Hosszú távon a legeredményesebb a rendszeres mozgás, a cukormentes és/vagy alacsony szénhidráttartalmú ételek preferálása.