A hajhullást, kopaszodást a legtöbb érintett nagyon nehezen viseli, leginkább a nők. Nincs csodaszer, de néhány módszer segíthet – hangsúlyozza Dr. Mohos Anita Semmelweis Egyetem adjunktusa.
A hajas fejbőrön összesen 100 ezer szőrtüsző van, ebből nőnek a hajszálak, egy szőrtüsző 25-30 -szor képes reprodukálódni. 40-50 év körül a haj kezdi elveszteni a rugalmasságát és hajvesztés indul meg, de vannak, akiknél ez sokkal korábban, már a 20-as évei elején is tapasztalható.
Sokan megijednek, ha fésülködés után egy nagyobb adag hajat találnak a hajkefében, fésűben, de ez – emelte ki a szakember a SOTE Szenior Akadémiáján tartott előadásában – még természetesnek mondható.
Amennyiben feltűnően megnő a kihullott szálak száma és nem nő normálisan újra a haj, a szakember szerint érdemes utánajárni, milyen ok állhat a háttérben. Minél korábbi stádiumban fordul valaki bőrgyógyász szakorvoshoz, annál jobb az esély a folyamat megállítására, visszafordítására, a kiinduló ok kezelésére.
A hajgyógyászati vizsgálatok során, hasonlóan a bőrgyógyászathoz, első lépésben szabad szemmel vizsgálják a hajzat és a fejbőr elváltozásait.
Első lépés a hajkefe teszt, amelynek segítségével megállapítható, hogy fésülésnél hány hajszálat veszít a páciens.
Meg kell azt is figyelni, hogy milyen típusú a hajhullás – hívja fel a figyelmet Dr Mohos Anita. Ezeknek természete ugyanis az okokról is sokat elárul. A foltos hajhullás oka lehet, ha a szervezet védekezési rendszere valamilyen ok miatt a hajhagymák ellen fordul.
Ennek hátterében gyakran állhat egyfajta gyulladásos góc, ha ezt sikerül kideríteni és kezelni, a hajhullás megállítható.
Amikor a haj az egész fejbőrön megritkul, az egész szervezetet érintő okot kell keresni. Ez lehet hormonális eredetű, például kialakulhat szülés után, vagy a menopauzához köthetően, de lehet felszívódási probléma, pajzsmirigy betegség, vagy valamilyen hiányos állapot, azaz tápanyag, ásványi anyag, nyomelem deficit.
Hajhullásnál mindig vizsgálni kell, hogy esetleg pikkelysömör, a seborrheás dermatitisz és gombás betegség fennáll-e.
A pikkelysömör általában a hajas fejbőr szélein, a homloknál alakul ki, de akár az egész fejbőrt is érintheti, amelynek eredménye lehet az összefüggő, korpás felület. Ez a rétegzett, hámló réteg megakadályozhatja a hajhagymák oxigénellátását, ami miatt hajhullás, kopaszodás jelenhet meg. A seborrhoeás dermatitisz egy gyulladásos állapot, ami többnyire a fejbőrön mutatkozik meg. A gyulladás megfékezésével a hajvesztés általában megállítható.
Van olyan bőrön élősködő gombafajta, amely hajhullást, kopaszodást, korpásodást okozhat.
Erre a betegségre jellemző a fejbőr viszketése, égő érzése, a foltos hajhullás és az élesen határolt, piros foltokat borító hámló réteg. Tipikus velejárója a haj töredezése, a fejbőrt érintő gyulladás miatti fájdalom.
Szabad szemmel azonban nem minden elváltozás is ismerhetők fel. A vizsgálatnak ezért fontos eleme a hajas fejbőr vizsgálata mikrokamerával, amely három-négyszázszoros nagyítású képet vetít ki egy képernyőre.
A hajszövet ásványi elemzése a lágyszövet biopszia, ahol a mintavételi szövet a haj.
A hajban található ásványi anyagok szintjének meghatározása rendkívül kifinomult laboratóriumi módszer.
A hajszövet elemzés pontos visszajelzést ad a különböző diéták, a stressz, és a mérgező anyagoknak való kitettség hosszú távon gyakorolt hatásairól.
A hajvizsgálat pontosabb és megbízhatóbb, mint a vér- vagy vizeletvizsgálat, mivel a haj 2-3 hónapra visszamenőleg tartalmaz információkat. Ezek mellett az orvos azonban előírhat laborvizsgálatot is, amelynek célja például a pajzsmirigyhormonok vizsgálata lehet.
Mindezek mellett – hívja fel a figyelmet a szakember – szükséges egy alapos kikérdezés is mert ebből nagyon sok okra lehet következtetni. Ilyen a dohányzás, a túlzásba vitt fogyókúra, bizonyos gyógyszerek szedése (többek közt egyes fogamzásgátlók, béta-blokkolók), a hajat károsító kozmetikumok használata.
A haj egészségének megőrzésére, a hajritkulás ellen számos kezelési lehetőség van.
A különféle gyulladáscsökkentők, antibiotikumok, gomba elleni szerek, vitaminok (cink, B vitamin, D 3, L-cisztein).
E mellett bizonyos gyógynövények fokozzák a fejbőr keringését vagy gyulladáscsökkentő hatásuk van. Ezek a csalán, borsmenta, rozmaring, levendula, zsálya, mezei zsurló, hibiszkusz, nyírfa, aloe vera. A hajas fejbőr oxigén ellátását sportolással is fokozhatjuk. További nem ajánlott a szoros konty és lófarok gyakori viselete.
Léteznek kozmetológia beavatkozások is. Ezek közé tartozik a dermaroller, amely használatával mikrotűnyi sebek keletkeznek a fejbőrön, ezek pedig fokozzák a kollagén termelődést, a sebgyógyulási folyamatok pedig regenerálódásra serkenti a bőrt. Ez a hatás fokozható az úgynevezett Drakula terápiával.
Ennek során a pácienstől vért vesznek, ezt alkotó elemeire bontják, a trombocitákban gazdag vérplazmát pedig visszajuttatják a fejbőrbe.
A már kialakult kopaszodás és a nagy mértékű hajritkulás esetében azonban már csak a hajbeültetés jelenthet végleges, ám átlagosan 1 millió forintba kerülő megoldást. A hajbeültetést megelőzően nagyfelbontású speciális mikrokamerákkal nézik meg a fejbőr legkisebb részleteit és a hajszálak töveit is, így a hajvizsgálat során meg tudják állapítani, hogy mennyire egészséges a fejbőr és a hajállománya.
A hajbeültetés során általában a tarkó tájékról ültetnek hajat a kopasz területekre.
A hajszálak elhelyezkedését berajzolják, majd egy időigényes procedúra keretében, a hajhagymákat egyesével eltávolítják, majd az új területre beültetik. A biztos gyógyulást az jelenti, hogy ha néhány hét elteltével a haj elkezd nőni az új helyen.