Vadregényes patakvölgyekkel, pazar cseppkövekkel, mesés falvakkal és egyedülálló kulturális érdekességekkel csábít a Mecsek-hegység.
Ősszel a legszebbek az erdők, de nemcsak emiatt érdemes családi programokat tervezni a természetbe. Az iskolai őszi szünet ideális alkalom egy többnapos családi kirándulásra.
Elég a túrabakancsot, a hátizsákot és némi elemózsiát magunkhoz venni, és máris felkerekedhetünk, autós kirándulást változatos helyszínekre tervezhetünk szerte az országban.
Erdő borította hegyek, pompás panorámával kecsegtető kilátók, hangulatos vízparti tanösvények az ország bármely pontjáról elérhetők akár néhány órás autózással.
Magyarország egyik közkedvelt őszi úticélja a számtalan természeti csoda mellett zamatos borokkal, sváb házakkal és UNESCO Világörökségi helyszínnel hívogató Mecsek-hegység.
A Dunántúli-dombság szelíd lankái között szigetszerű kiemelkedés a Mecsek-hegység üledékes kőzetekből képződött tömbje, számtalan érdekességet kínál Magyarország egyik legváltozatosabb vidéke. Vadregényes patakvölgyek, meseszép hegyi tavak, cseppkőbarlang és kulturális érdekességek várják a kalandvágyó turistákat a Mecsekben.
A magyar Svájc szépsége
A Kelet-Mecsek káprázatos szurdokvölgyét – az Óbányai-völgyet – évről évre többezer turista keresi fel, páratlan tisztaságú levegőjéért, kristálytiszta patakjaiért és megkapó szépségű parasztházainak látványáért.
Az Óbánya és Kisújbánya között húzódó Óbányai-völgy a Mecsek legromantikusabb túráit kínálja.
A Mecsek „magyar Svájcát” zömében ma is svábok lakják, az Öreg-patak völgyében kanyargó falu fehérre meszelt, tornácos parasztházai között jólesik egy kellemes séta.
Út menti keresztek, hófehér templom, kisvendéglő és üveghuták. Mindezzel testközelből ismerkedhetünk mesés környezetben, a természet tenyerén.
A Kisújbányai Baráti Kör Alapítvány által alapított Üvegesek útja elnevezésű tanösvényt végig járva a hosszúhetényi Üvegkiállítástól egy 23 kilométeres kör megtétele közben Óbányán, Kisújbányán és Pusztabányán áthaladva, megismerhetjük az évszázados hagyományokra visszatekintő helyi üveggyártás történetét.
A meseszép környezetben tekergő tanösvényen 16 tájékoztató táblán mutatják be a hajdan itt élt iparosok tevékenységét, a falvak életének mindennapjait, a környék számos érdekességét.
Amellett, hogy hangulatos és vadregényes, egy igazán páratlan vízeséshez is elvezet az óbányai szurdokvölgy. A Ferde-vízesést másképpen Tündérlépcsőnek is nevezik.
A lépcsőzetes szerkezetű vízesést a föld belső erői (szerkezeti mozgások) hozták létre több tízmillió évvel ezelőtt. Az arasznyi magasságú kőzetlépcsőket a tektonikus erők billentették ki eredeti helyzetükből.
Rejtőzködő csoda a hegy gyomrában
A cseppkövek misztikus varázsa régóta vonzza a természeti szépségek iránt fogékony vándorokat.
Évmilliók alatt láthatatlanul épülnek egymásra a karbonátos rétegek, így képződnek a különleges, az emberi szem számára sokszor évszázadokon át rejtőzködő kőzetformációk.
A Mecsek egyik látogatható barlangjában kézzelfogható közelségbe kerülnek hozzánk a páratlan kőzetek. Bár a cseppköveket megérinteni tilos, a klasszikus, „mindent a szemnek élmény” testnek és léleknek egyaránt különleges Abaligeten.
Az Abaligeti-barlang cseppköveit a mészkőből felépülő hegy repedésein átszivárgó csapadékvíz hozta létre, hosszú évezredek alatt. A cseppkövek átlagosan nagyjából évi 0,2 milliméterrel gyarapodnak, vagyis körülbelül száz év kell ahhoz, hogy egy cseppkő 2 centimétert növekedjen.
Kristálytiszta levegőben, titokzatos félhomályban, izgalmas cseppkőalakzatok között kalandozhatunk az Abaligeti-tó fodrozódó víztükrének szomszédságában. A túra végén, a felszínre érve a barlang bejáratától néhány méterre nyílik a Magyarországon páratlan Denevérmúzeum.
A védett repülő emlősök világát bemutató tematikus kiállításon nagy felbontású fotók, makettek, preparált denevérek, számítógépes ismertető és interaktív térkép nyújt betekintést a mára már a veszélyeztetett fajok közé tartozó denevérek világába. Megismerhetünk a denevérkutatás történetével, a Magyarországon élő denevérfajokkal, élőhelyeik sajátosságaival, a „nemszeretem állatok” táplálkozási és szaporodási szokásaival.
Hímestojások és aratókoszorúk
Pécstől negyedórányi autózással elérhető Zengővárkony, ahol az országban egyedülálló, aprócska múzeumok csábítanak különleges kalandozásokra.
A mecseki falucska két kiállítóhelye közül a Míves Tojás Múzeumban 5800 darab gyönyörűen díszített tojást őriznek. Az egyutcás falu egyik omladozó pajtáját varázsolta újjá egy Németországban élő magyar hölgy. Dr. Nienhaus Rózsa gyűjtőként nem mindennapi hobbinak hódol, évtizedek óta gyűjti a szebbnél szebb hímes tojásokat a világ számos országából.
Alig ötven négyzetméteren csillognak a faragott, áttört és festett tojások sokféle méretben és kivitelben. Számos ritkaságot őriznek a vitrinekben. A Magyarországon egyedülálló kiállítás gazdagságát jelzi, hogy a többezer tojás mellett 36 féle tojásdíszítési technikát is bemutatnak a Hímes Tojás Múzeumban.
Zengővárkonyban egy másik páratlan múzeum is őrzi az ősi kézműves hagyományokat. A Szalma-Kincs-Tárban Tüskés Tünde szalmafonó népi iparművész 35 országból 600 alkotást gyűjtött össze. A gyűjtemény immár huszonegy éve fogadja a látogatókat, akiket afrikai gyöngyök, japán rizsszalma köpeny, svájci szalmacsipke, különleges kalapok, intarzia képek, ékszerek mellett szalmából készült játékok fogadnak. A kiállítóház emeletén hatalmas aratókoszorúkat is bemutatnak, melyeket a mai napig elkészítenek augusztusban a Kárpát-medence számos vidékén.
Európa kulturális fővárosa
Ami Magyarországnak Budapest, az a Mecseknek Pécs. Baranya vármegye székhelye a kulturális életben országos viszonylatban is kiemelkedő jelentőségű település. Pompás földrajzi fekvése eleve biztosítja számára a turistákat, a hegység déli lankáin nyújtózkodó város világviszonylatban is egyedülálló értékekkel bír.
Az ókeresztény sírkamrák a város szívében az UNESCO Világörökség részét képezik, a feltárt leletegyüttes építészetében és falfestészetében sokoldalúan szemlélteti a Római Birodalom provinciáinak korakeresztény temetkezési építészetét. A Cella Septichora Látogatóközpontban az 1600-as évek festett sírkamráiba nyerünk betekintést. A kisméretű, családi sírkamrák és nagyobb közösségi sírboltok egy része festett, belső terük bibliai jelenetekkel és ókeresztény szimbólumokkal díszített, így a leletegyüttes egyetemes kulturális értéket képvisel.
A Zsolnay Porcelángyár a tizenkilencedik század végén világhírűvé tette a városban működő iparművészeket.
Zsolnay Miklós 1853-ban alapította meg a manufaktúrát Pécsett. Néhány évvel később fia, Zsolnay Vilmos is csatlakozott a vállalathoz, ő lett a gyár igazgatója. Vilmos vezette a gyárat a világhírnév felé az egyedi termékek nemzetközi kiállításokon való bemutatásával. A pirogránit és az eozin technológia révén az 1870-es évektől induló nemzetközi sikerek hozták meg az elismerést a híres dinasztia számára. A Zsolnay Porcelángyár a századfordulóra az Osztrák-Magyar Monarchia és egész Közép-Európa legfontosabb kerámia üzemévé vált.
A 170 éves hagyományt éltetik a varázslatos porcelánok, melyekből világritkaságokat is megtekinthetünk a porcelánmanufaktúra üzemében. A gyárban páratlan élményt nyújtanak a látogatóknak: egy üvegfalon keresztül megszemlélhetjük munka közben a művészeket.
Akik kisgyermekkel érkeznek a megyeszékhelyre, azok számára kihagyhatatlan program a Mecsek oldalában létesített állatkert meglátogatása.
Magyarország egyik legszebb fekvésű állatkertjének akvárium-terrárium épületében tengeri és édesvízi halak, kétéltűek és hüllők szépsége ejti ámulatba az ideérkező vendéget. A gazdag gyűjtemény különleges látványossága a 100 000 literes cápás akvárium. A Pécs Zoo területén emellett borjúfókákkal, vízilovakkal, fehér bengáli tigrisekkel, barnamedvével, vörös pandákkal, kubai krokodillal és számos más, egzotikus állattal találkozhatnak a vendégek.