Elvesztette a Daily Mirror című brit napilap kiadója ellen rágalmazás címén indított sajtóperét Sir James Dyson brit milliárdos nagyvállalkozó.
Az úttörő, gyakran forradalmian újszerű technológiai találmányairól ismert 76 éves gyáros és nagybefektető a baloldali irányultságú tömeglap egyik tavaly januári cikke miatt nyújtott be keresetet az újságot gondozó Mirror Group Newspapers (MGN) ellen.
A cikk alig burkoltan képmutatással vádolta Dysont, olyan „porszívómágnásnak” nevezve a nagyiparost, aki a brit EU-tagságról 2016-ban rendezett népszavazás előtt a kilépésért kampányolt, azzal érvelve, hogy uniós tagság feladása (Brexit) gazdasági lehetőségeket teremt a brit ipar számára, „majd fogta magát és Szingapúrba helyezte át cége globális központját”.
A 2016 júniusában tartott referendumon a kilépésre voksolók kerültek szűk, 51,89 százalékos többségbe, és Nagy-Britannia 2020-ban kilépett az Európai Unióból.
Dyson a népszavazás kampányában a Brexit-tábor egyik zászlóvivője volt.
A Mirror cikkének szerzője, Brian Reade képletes idézettel élve úgy jellemezte Dyson magatartását, mintha a nagyvállalkozó azt mondta volna, hogy „gyerekek, mondjátok csak a magatokét, aztán ha elfuseráltátok az országot és emiatt valaki panaszkodik, mondjátok neki, hogy hát így járt”.
Dyson jogi képviselői az eljáró londoni bíróság elé terjesztett keresetükben azzal érveltek, hogy a Daily Mirror „maró, vitriolos cikke” alkalmas volt a gyáros lejáratására emberi és üzleti szempontból egyaránt.
Az ügyvédek hangsúlyozták azt is, hogy a vállalati központ szingapúri átköltöztetésének semmi köze nem volt a Brexithez.
A bírói tanács vezetője ugyanakkor pénteki végzésében megállapította, hogy a cikkhez hasonló tárcák íróinak jogukban áll véleményük nyilvános ismertetése.
A határozat szerint a felperes nem tudta bizonyítani azt sem, hogy a cikk pénzügyi veszteséget okozott volna vállalkozásának.
Mindezek alapján a bíróság elvetette a Dyson-csoport keresetét.