Bár a hálapénz megszüntetése egyértelműen jó, a pácienst kicsit magára hagytuk ebben az új rendszerben, de erre megoldás lehet a magánellátás – mondta a tudás.hu-nak Tömösváry Zoltán, a Madách11 Magánrendelő szakmai vezetője.
Ön már elég rég üzemeltet magán nőgyógyászati rendelőt. Mi vezette arra, hogy közel tíz éve már saját komplex rendelőt nyisson?
A szülészet-nőgyógyászat nagyon szerteágazó szakma, én pont emiatt imádom.
Nagyon izgalmas, nincs két egyforma nap. Viszont éppen a széles spektruma miatt egy általános nőgyógyász nem érthet minden szakterülethez.
Nem tudhat mindent a meddőségtől, a terhességen át, a műtéteken keresztül, vagy akár az onkológiai esetekig.
Ön most épp egy műtétről jön…
Egy súlyos endometriózis műtétünk volt, ahol gyermeket szeretne a páciens, és van egy olyan bél érintettségű súlyos endometriózisa, amely székletpanaszokat, fájdalmakat, szexuális problémákat okoz.
Ez több órás nagyműtét, és ez ma nekünk már a második ilyen beavatkozásunk volt.
Vagyis, aki egy ilyen speciális műtétet végez, az nem lehet a legjobb ultrahangos, az nem érthet a petefészekrákhoz, nem tud lombikot csinálni, nem lehet a legjobb endokrinológus.
Én ezt nagyon hamar felismertem, és ezért építettem aztán saját csapatot és hoztam létre a közös rendelőnket.
Ez nem csak egy saját magánpraxis, hanem kifejezetten egy rendelő, hány orvos dolgozik itt?
Több, mint 15 orvos, és nemcsak nőgyógyászok, hanem radiológusok is a csapatban vannak, akik el tudják végezni a szükséges ultrahang vizsgálatokat. Van nálunk pszichológus, dietetikus, sőt, a recepcióban is diplomás szülésznők vannak, akik sok mindent levesznek az orvosok válláról. Nagyon fontos a szakmai kommunikáció.
Minden orvosunk valamire specializálódott.
Van nálunk terhesgondozás akár ikreknek, a nőgyógyászaton belül meddőség, nőgyógyászai műtétek, onkológia. Van olyan orvosunk is, aki például már robottal is operál, van, aki hormonális zavarokkal, vetéléssel foglalkozik, de van lombikspecialistánk is.
Kiváló nőgyógyászati urológusunk van, aki a vizelettartási problémákkal foglalkozik. De az endometriózis komplex, akár sebészeti kezelése is az egyik specialitásunk.
Egyik kollégánk pedig kolposzkópiával is foglalkozik, ami a méhnyak bizonytalan elváltozásainak diagnosztikájában elengedhetetlen segítség,
Egyfajta praxisközösségként egymás munkáját is tudjuk folytatni, kiegészíteni vagy akár bonyolultabb eseteket közösen konzultálni.
Azt valljuk, hogy jobban tudunk segíteni, ha nem egy ember, hanem egy csapat áll a háttérben. Ez a páciensek érdeke.
Ön tulajdonosa is a rendelőnek?
Ez egy családi vállalkozás, és én a szakmai vezetését végzem. A magánegészségügyben az orvosoknak egy csomó olyan dologhoz is érteni kell, ami nem orvosi kvalitás vagy nem orvosi feladat. Menedzsernek kell lenni, de érteni kell kicsit a sales-hez, a marketinghez, a csapatépítéshez, a HR-hez, a kommunikációhoz.
Nagyon sok változás volt az utóbbi időben az egészségügyben. Mi az, amit a legfontosabbnak értékel?
A magán és az állami rendszer megkülönböztetése és a hálapénz 2021-es megszüntetése egy alapjaiban helyes lépés volt.
Szinte mindenki utálta azt a rendszert, ami azért alakult ki még a kommunizmusban, mert akkor eredendően mindenki munkáját egyforma értékűnek kellett tartani, a buszsofőrét, a vájárét, az orvosét, a jogászét, az újságíróét.
Holott a befektetett erőfeszítések és a teljesítmények között volt különbség. A páciensek azonban szerették volna valamiképpen meghálálni, kompenzálni azt, akik számukra különlegesen hasznos munkát végeztek.
Természetesen ez nem volt jó megoldás, mert jogtalan előnyt biztosított bizonyos esetekben, és sehol sem volt tiszta és átlátható. Nem volt ez korrekt.
Szóval mi, az orvosok újabb generációja is örülünk annak, hogy a hálapénz megszűnt.
Viszont, ha a páciens oldaláról nézzük, akkor őt azért jól magára hagytuk ebben az egészben.
Régen meg tudta találni azt a specialistát, aki abban a betegségben vagy kórképben, amelyben ő szenved kiemelkedően jó volt, benne megbízott.
És az orvos is motivált volt abban, hogy fogadja a pácienst, hiszen többet keresett, ha több műtétet végzett, vagy ha több beteget fogadott, vagy ha több szülést vállalt.
És nem csupán a mennyiség, hanem a páciensek elégedettsége is szem előtt volt.
Ezt a rendszert 2021 márciusában elvágták. Mindenkinek adtak egy akkor tényleg kiemelkedő fizetést, amire abszolút nem lehetett senkinek egy szava sem. Viszont a hálapénz motiváló hatása az rögtön megszűnt.
Nincs kényszer a több munkára, hiszen ugyanannyi fizetést kapnak, ha kettő vagy ha tíz beteget is látnak el. Az ellátás minőségének javítására sem tudtak egyelőre jó módszert kitalálni ebben a rendszerben.
A várólisták is így alakulnak ki?
Igen. És a hálapénz nemcsak az orvosoknál csapódott le. Régen a műtő személyzete is kapott belőle, így viszont ma már ők is kevésbé motiváltak. Könnyebben, gyakrabban elmaradhatnak így műtétek.
Megoldás lehet erre a magánellátás, vagyis, aki megteheti, itt végezteti el a beavatkozásokat?
A magánegészségügy, az a régi hálapénz rendszerhez képest sokszoros költséget jelent a betegeknek. Becsléseim szerint akár 5-10-szeres költséget is. Félre ne értse, nem sírom vissza hálapénzt, csak jelzem, hogy megszűnése miatt akadnak problémák a rendszerben.
Problémát jelent az is, hogy ha a beteg elmegy egy orvoshoz a magánrendelésére, akkor ő már nem mehet ugyanahhoz az orvoshoz az államiba, még ha oda is tartozik.
Vagyis a magánbeteg, ha be kell mennie az államiba, nehezen talál olyan orvost, akiben ugyanúgy megbízik, mint a magánorvosában.
Ez a magánorvosok helyzetét is megnehezítette. Tudok választani autószerelőt, fodrászt, ügyvédet, de ha pont az egészségemről van szó, ott miért nem tudok szabadon orvost választani?
Csak ahhoz mehetek, akivel előtte még sosem találkoztam. Mindezen változtatások következtében nőtt a bizalmatlanság az állami egészségügyi rendszerrel szemben. Ugye nem kell ecsetelnem, hogy ebben a helyzetben a gyógyulás és a beteg elégedettsége is múlhat ezen.
Sehol sem tud orvost választani a paciens?
A magánegészségügyben továbbra is tud és mivel ez a tendencia már korábban is sejthető volt, csaknem 10 éve létrehoztuk a magánrendelőnket, hogy a páciens itt megkaphassa azt a törődést, amit elvár..
Műtéteket is el tudnak végezni?
Nálunk csak járóbeteg ellátás van, viszont régóta szerződésben állunk modern fekvőbeteg intézményekel is, ahova be tudjuk vinni a magánszüléseket, magánműtéteket, illetve azokat a magasabb rizikójú beavatkozásokat, ahol altatóorvos kell, és bent kell aludnia a páciensnek. Mindez így biztonságosan működik.
Mi az a legjellemzőbb, amivel felkeresik önöket a magánrendelőben?
A tipikus női problémák, vérzészavar, fájdalom és a szűrővizsgálatok mellett legtöbbször terhesgondozást végzünk.
Utóbbi is kettéválasztható.
Létezik olyan, hogy a magánegészségügyben gondozzák a kismama terhességét, és majd az állam egészségügyben szül az ügyeletes orvosnál, hiszen, mint említettem, aki gondozta, annál nem szülhet, csak ott, ahova a területi ellátás szerint tartozik, egy másik orvosnál.
Vagy válaszhatja nálunk ugyanazt az orvosát a szüléshez magánkórházban.
Sajnos ez a rendszer egy nagyon kiszolgáltatott helyzet a kismamák számára, miközben a mai modern nőnek rengeteg olyan elvárása van, amit szeretne, hogy figyelembe vegyenek.
Vannak, akik komplett, többoldalas szülési tervvel érkeznek. Szeretne gerincközeli érzéstelenítést, szeretne kádban vajúdni, szeretne faros szülést, nem szeretne gátmetszést. És hogyha a terhesgondozás során ezeket ő megbeszéli az orvosával, és az orvosa úgy látja, hogy szakmailag ezek vállalhatóak, akkor valószínű, hogy sikerül az elvárásainak megfelelő szülésélményben részesülnie.
Ha vadidegen orvossal szül, olyan helyen, ahol nem tudják, hogy ő mit szeretne, kicsit futószalagszerű lesz.
Kérdéses továbbá, hogy egy rossz élmény után fog-e vállalni több gyereket. Pedig ugye ez lenne a fő cél.
Az sem kézenfekvő, hogy a magánszülésért, ahol viszont mindent megkaphatna, hajlandó-e vagy képes-e kifizetni a költségeket.
Mennyibe kerül ma Magyarországon a magánszülés?
Olyan 1-1,5 milliós tartományban van.
Ennek ellenére a budapesti régióban határozottan növekszik a magánszülések száma.
Hiszen a kismamáknak fontos, hogy itt választhatnak orvost, aki az elejétől a végéig elkíséri őt ezen az úton és megkap mindent az igényei szerint.
Egyre többet hallani, hogy endometriózis miatt meddő valaki. Miért lett ilyen sok az endometriózis?
Erre jelenleg nincs konkrét válasz, de kétségtelenül egyre gyakoribb az előfordulása. Megváltozott az emberek élete az elmúlt évszázadok során. Kitolódott a gyermekvállalás, kevesebb gyermek születik, kisebb a szoptatás aránya, és régen jóval tovább is szoptattak az anyák. Az első menstruáció viszont előrébb tolódott. Megváltozott az életmód is, nem azt esszük, amit régen, nem úgy mozgunk, mint régen, nem a természet diktálja az életritmusunk sem. Sok szénhidrátot, cukrot eszünk.
Tény, hogy egyre több ilyen panaszos páciens keres fel minket. Nálunk specialisták vannak. Akár már ultrahanggal is észrevesszük ezt a betegséget. Egy “átlagos” vagyis nem specializálódott nőgyógyász nem feltétlenül veszi észre a bélendometriózist, amit mi viszont nagy eséllyel megtalálunk. És ez még csak a diagnózis, ezután ezt megfelelően kezelni is kell.
Hogy figyelünk fel rá, mikor derül ki, hogy valójában a sok panasz mögött ez a baj?
Ennek a betegségnek két jellemző tünete van, egyrészt a fájdalom, másrészt a meddőség. A menstruációs fájdalom nagyon erős, sőt elviselhetetlen is lehet, akár ájulásig, hányásig fokozódhat. Hiába mennek a sürgősségi osztályra, ha nem a megfelelő szakember vizsgálja, nem biztos, hogy észreveszik a háttérben megbújó betegséget. Bagatellizálhatják vagy akár rossz irányba is vihetik a kezelést.
Gyógyítható?
A terhesség javítja az életminőséget, a panaszok a várandósság és a szoptatás alatt teljesen visszaszoruhatnakl, akár örökre meg is szűnhetnek. Pláne több terhesség után. A több gyermek vállalása tehát az endometriózis szempontjából egy tartósan kedvező állapot, ami kezelheti ezt a betegséget.
Ha ez nem megoldás, gyógyszerekkel vagy akár műtéttel is kezelhetjük a páciens panaszainak, elvársainak megfelelően, azaz személyre szabottan. A műtét során elsődleges célunk, hogy azokat a gócokat kezeljük, amelyek a fájdalomhoz és a meddőséghez vezetnek. Ha kell, szervrészleteket távolítunk el, oldjuk az összenövéseket, helyreállítjuk a normális kismedencei viszonyokat.
Milyen egyéb problémák vannak, amelyekkel a nők nagy számban felkeresik Önöket?
A legjobb, ha nem a panaszok kialakulásakor, hanem már előtte is rendszeresen jönnek. A szűrővizsgálatok jelentőségére nem tudom eléggé felhívni a figyelmet. Ugyanis ilyenkor korai állapotban lehet a betegséget észrevenni, így könnyebben kezelhető, kisebbfajta beavatkozással megelőzhető az állapotromlás, mintha később ismerik fel. Például miómát is sokat látunk. Ha a mióma picike, viszonylag könnyebben kezelhető, ha már tíz centis, akkor beszűkülnek a lehetőségek. Rosszindulatú daganat esetében is ugyanez a helyzet.
A kezelési tervet viszont mindig közösen, konszenzus alapján határozzuk meg. Régen más volt az orvos-beteg viszony, ez most egy kifejezetten partneri viszony. Megkérdezzük a pácienst mi az, ami célként megfogalmazható, és ezt próbáljuk a mi szakmai tudásunkkal harmonizálni. Olyan kezelési tervet rakunk össze, amelyből a legtöbbet profitál a páciens. A miómánál is olyan megoldást választunk, ami mindenkinek elfogadható.
Új miómaeljárások is vannak, sokszor elég csak a gyógyszeres kezelés. Ma már támogatott termék is elérhető. A miómára oda kell figyelni, okozhat erős menstruációs vérzést, akár vérátömlesztésre is szükség lehet, ha nagyon elhanyagolja a beteg. A célunk lehetőleg a méh megtartása, és ez fiatal hölgyeknek is mindig elsődleges.
Milyen szűrővizsgálatot végeztessünk el, és mennyi időnként ajánlatos?
Erre léteznek protokollok, s pont a közeljövőben lesz ebben változás. A méhnyakrák szűrést kenettel végezzük, amely mikroszkópos vizsgálat. Hagyományosan évente kell ajánlani a nőknek. Máshol összekötik ezt a HPV (humán papilloma vírus) szűréssel, s akinek szervezetében ott van a vírus, ott gyakoribb szűrést javasolnak, ahol viszont nincs jelen, ott az új protokoll szerint ritkítani lehet majd a vizsgálatokat. Főleg, ha a páciens be van oltva HPV, azaz méhnyakrákot okozó vírus ellen. Ezt nemtől függetlenül mindenkinek ajánljuk, aki szexuálisan aktív, akár 40 év felett is, ha új partnere lehet.
Az ultrahang mennyi időnként ajánlott?
Ultrahangot mi minden egyes szűrővizsgálatra érkező paciensnél, azaz évente végzünk. Ekkor könnyebben észrevehető a mióma, a ciszta. Ha a páciens már szexuálisan aktív, akkor a hüvelyi ultrahangot javasolunk és csinálunk.Ha valaki szűz, hasi ultrahangot. Ha valamilyen eltérést találunk, cisztát, miómát, endometriózist, gyakoribb kontroll vizsgálat válhat szükségessé.
Gyermekvizsgálatokat is vállalnak?
A kisgyermekek nőgyógyászati ellátását ideális esetben gyermeknőgyógyászok végzik. 14-16 év között azonban mi már fogadjuk a gyerekeket. Ez a korcsoport átmenet a fiatal felnőtt és a nagylány között. Ők többnyire szülővel jönnek. Szexuális felvilágosítás, menstruációs panasuok vagy fogamzásgátlás miatt.
Egyre több a női nőgyógyász…
Igen, nálunk is több van, ez egy trend, az egész orvosegyetemi képzésben megfordultak az arányok. Egyre több nő készül orvosnak, sikeresen végzik el az egyetemet. Az orvosi hivatáson belül vannak azonban olyan szakmák, ahol nagyobb fizikai teherbíró képességre van szükség vagy a stressz jóval nagyobb az átlagnál. Míg más területen a női kvalitások nyújtanak előnyt. A kettő, ahogyan az életben, itt is kiegészíti egymást.
Mennyire jellemző a magánegészségbiztosítás használata?
A páciensek negyede, harmada rendelkezik magán egészségpánztári megtakarítással vagy egészségbiztosítással. Ez mindenképpen jó, mert a magánellátás során leveszi a terhet a saját pénztárcájáról, és a cégeknek is kedvezőbb ez a juttatás.
A magánbiztosítás viszont nem biztos, hogy mindent kiadást fedez. A magánműtét, a magán szülés olyan léptékű költség, amivel tervezni kell. Ezt érdemes a biztosítóval is előre átbeszélni.
Ma egy magánkórházban ugyanazt az ellátást kapom, mint az államiban? Most nem a szobák szépségére utalok, hanem az egészségügyi ellátásra.
Általánosságban igen, speciális esetben lehet előnye egy állami egyetemi klinikai ellátásnak, például koraszülés esetében. De a betegutak itt is biztosítottak.
Minden magánfekvőbeteg intézmények van állami intézménnyel háttérszerződése, ahol ha szükséges, a páciens speciális további ellátása biztosítva van.
De egyre kevésbé fordul ez elő. A magánkórházak rengeteg befektetést fordítanak arra, hogy a magánklinikák a legfelszereltebbek és az ott kapható ellátások egyre jobbak legyenek.
Zárszóként, ha megengedi felhívnám a figyelmet az egészségtudatos életmódra, hiszen az emberek maguk is tehetnek az egészségükért. Sportolás, egészséges táplálkozás, a rossz szokások elhagyása és a rendszeres szűrővizsgálatok önmagában segíthetnek a hosszabb, egészséges élet elérésben.